Kryptoměny a centralizace moci

16. dubna 2018 v 8:00 | Honza |  Bitcoiner
Jak je to vlastně se zákazy od společností Facebook a Google?


Co jsou to kryptoměny? Na tuto otázku si musíme odpovědět dříve, než se podíváme na to, proč Facebook a Google postupují tak, jak postupují.

Kryptoměny jsou prostředkem k směně hodnoty bez nutnosti centralizace. A mají tedy potenciál osvobodit nás od centralizovaných mocenských, finančních a jiných struktur.

A jak do toho zapadají Facebook a Google?

Jde o společnosti, které mají moc. A snaží se udržet svoje dominantní postavení. Všemi možnými prostředky (včetně šmírování uživatelů a vnucování toho, co je pro ně výhodné).

Jsou to společnosti, které se bojí, že svou moc ztratí. A kryptoměny včetně technologie blockchain to může umožnit.

Když se objeví informace, že nějaká společnost blokuje určité reklamy, chování, akce či příspěvky (ať už je to cokoliv), pak to dělá s největší pravděpodobností proto, že tím blokuje konkurenci. Protože nejlehčí způsob, jak ovládat trh, je potlačení konkurence.

Facebook:
"…pracujeme na tom, abychom lépe odhalili klamavé a zavádějící reklamní praktiky..."

Google:
"viděli jsme dost poškozených nebo potencionálně poškozených spotřebitelů…"

Obě společnosti uvádějí víceméně stejný důvod - chránit spotřebitele před špatnými investicemi a podvody.

Je to zajímavé, když si uvědomíme, že obě společnosti jsou oprávněny dle svých podmínek inzerovat finanční služby, jako jsou osobní úvěry, finanční produkty apod., z nichž některé (přiznejme si) nemusí být "košer".

Na druhé straně tu máme decentralizované vyhledávače, decentralizované sociální sítě, decentralizované dodavatelské řetězce a decentralizované vše. Platformy, do nichž jsou již vcelku automaticky zahrnuty ekonomické pobídky (podnět v pozadí). Jejich základní myšlenkou je, že vždy dostanete něco na oplátku. Což podporuje další rozvoj a dává nám to možnosti vytvářet vlastní ekonomické, sociální a finanční struktury (nezávislé na moci a decentralizované).

A co nám dává Facebook a Google?

Tyto společnosti (pokud u nich zůstaneme) budou navždy vlastnit naše údaje, které mohou kdykoliv zpeněžit (mít své vlastní zisky) čímž vznikne nevyváženost v oblasti vytváření a užití obsahu. A když současně vytvoří překážky pro vstup konkurentů na trh (protože mohou zakázat lidem zveřejňovat alternativy), pak nám dávají nemožnost volby. Dávají nám diktát a dělají z nás ovce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | 17. dubna 2018 v 7:47 | Reagovat

Jen opravdový hlupák zveřejňuje soukromí na sociálních sítích, děti jsou k tomu vedeny na školách i v rodině, máma cpe do sociální sítě fotky buchet a táta kolik vypije piv na cyklostezce.... hloupost narůstá geometrickou řadou.... je to normální a nebo cílené? A potom idiot hrozí na sociální síti válkou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama