Norský vzor na svetr

10. února 2018 v 18:43 | Honza |  Ze světa
Tak nám začaly zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. A mne při tom zaujala jedna malá informace, která tak nějak zapadla v tom veškerém dění.


Je to již nějaká ta doba, kdy jsem psal o nechvalně proslulé norské sociálce, kterou známe pod označením Barnevernet. Tenkráte jsem psal, že norský vzor ani na svetr ne.

Jenže je norský vzor a norský vzor.

Některá média se totiž pozastavila nad tím, co má na svetrech tým sjezdařů. Tématem Norů je letos "útočící Viking" a k Vikingům patří i severské runy. No a tak mají sjezdaři na svetrech dvě runy.

Jde o runy Algiz a Teiwaz.

Význam runy v severské mytologii Algiz je ochranný a obranný. Teiwaz pak má zajistit vítězství v boji či sílu vůle a vtahuje se i k severskému bohu války Týrovi. V tomto ohledu bych předpokládal, že jde o čistě symbolický význam, který se vztahuje k minulosti severských národů a spojuje jejich sílu se současným sportovním kláním.

Média však spojují runy s nacistickým Německem a současnou ultrapravicovou scénou. Což mi přijde hodně scestné a stejně tak i jako u svastiky (kterou hojně využívaly a dodnes využívají mnohé kultury) je to pouze přihlouplá komedie.

U znaků (ať jde o runy nebo svastiku), které byly využívány před mnoha tisíci lety (svastika dokonce již v době neolitu), je zcela zřejmé, že byly jen zneužity v určitém (a to velmi krátkém) historickém období. A nemůžeme je tedy posuzovat jen z tohoto hodně úzkého pohledu.

Norská výprava se rozhodla, že svetry nosit nebude a já si tak říkám, že asi brzy zakážeme i hinduistické dekorace, japonské ochranné symboly a všechny ty severské ságy i s jejich Valhallou. A spoustu dalších věcí, včetně vlajek některých států. A to jen proto, že je po krátkou dobu využil nějaký nacistický pitomec.

Velebnosti...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | 11. února 2018 v 10:11 | Reagovat

Norsko.... přece jen je obdivuji... země kde je tak znečištěné ovzduší umožňuje start na olympijských hrách těžkým astmatikum a dokázala vyjednavat výjimku z dopingu aby mohli užívat speciální léky... státem řízená podpora dopingu tak pomáhá postiženým sportovcům a to je obdivuhodné..... ano prosazujme i u nás postižené sportovce a státem řízený doping.... Norsko náš vzor.... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama