Demokratická represe

15. října 2017 v 10:30 | Honza |  Krize 15
Katalánci chtějí samostatnost a tak je "demokraticky" mlátí


O referendu (které mimochodem nikdo neuznává a nikdo nepovolil - ač je to prostředek, jehož výsledek je vždy platný a je nutné jej dodržovat), které se snažil uspořádat katalánský autonomní parlament, se toho napsalo již mnoho. Referendum se uskutečnilo 1. října 2017 a cca 90 % osob se v něm vyjádřilo pro nezávislost. Následný brutální zásah policie si vyžádal téměř 900 zraněných.

Ještě by bylo vhodné uvést několik dalších zásadních věcí.

Podle španělských europoslanců se Katalánsko může osamostatnit pouze v případě, že nedojde ke změně španělské ústavy. Pokus o změnu Kataláncům však nikdy (zatím) nevyjde, protože budou vždy přehlasováni. A mají tak jen dvě možnosti. Buď se smířit se svou situací, což nelze očekávat. Nebo se bouřit a potom budou muset čelit dalším represím.

Represe se v Katalánsku opakují vcelku pravidelně vždy při snahách o osamostatnění. Stačí si připomenout brutalitu generála Franca. Nyní jsou to tzv. demokratické represe. S demokratickými obušky a demokratickými gumovými projektily. A vše je v souladu s evropskými hodnotami.

A proč vlastně nikdy Španělsko nepustí Katalánsko ze své "vlídné náruče"? Nejenom z důvodu známého eurohujerství. Katalánsko má vysoce nadprůměrný podíl na španělské ekonomice. A Madrid nikdy nedopustí, aby si nechal utéct někoho, kdo drží ekonomiku jakž takž nad vodou.

No a Evropská unie, která jinak strká nos do vnitřních záležitostí kdejaké země (naposledy Polska a Maďarska), v případě Katalánska hraje mrtvého brouka. Asi to bude tím, že takové Polsko či Maďarsko provádějí věci, které ty jediné správné evropské hodnoty narušují. A s Katalánci si (zatím) pěkně po demokraticku poradí španělská policie.

A když jsou v Evropě lidé mláceni za to, že se hlásí k právu národa na sebeurčení a je jim to právo upíráno, pak je nutné se ptát, zda se náhodou Evropa neubírá opět k režimu, který se bude podobat tomu, co stvořil generál Franco.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama