Osmanská říše ve výstavbě

15. června 2017 v 9:46 | Honza |  Ze světa
Před cca rokem jsem se zde zmínil v souvislosti s pokusem o puč v Turecku o snahách vytvořit silnější a skrz naskrz totalitní muslimskou říši. Dnes se ukazuje, že tvorba nové Osmanské říše pokračuje.


Prvním krokem bylo upevnění moci. Recep Tayyip Erdogan dosáhl pomocí referenda změny parlamentního systému na prezidentský. Současně byly jeho pravomoci zásadním způsobem rozšířeny.

Erdogan, který vládne Turecku již 14 let (z toho 11 let jako premiér), by se ve funkci mohl udržet až do roku 2029. A očekává se, že svou moc ještě utuží. A nebude si při tom brát servítky.

Zajímavostí je, že změny podpořila těsná většina (51%) Turků. Jenže do hlasování bylo započítáno i 2,5 milionu hlasovacích lístků, které nebyly oficiálně označeny razítky (tyto neplatné hlasovací lístky byly označeny jako souhlasné). Rozdíl v poměru hlasů byl zhruba 1,4 milionu. Což už dává prostor ke spekulacím...

Bylo by dobré též připomenout, že proti posílení pravomocí prezidenta byly Turci ve velkých tureckých městech (Ankara či Istanbul), ale i Turci žijící v jiných zemích. Kromě menšin, které žijí v Německu, Francii a Nizozemsku, kde turečtí politici před referendem agitovali za změnu ústavy. Na internetu kolují též videozáznamy pochybného hlasování (vhazování více lístků najednou, označování lístků mimo volební místnosti apod.).

Turecko je na cestě k autoritářskému státu, který bude jistě základem nové Osmanské říše. Ostatně vytvořením centra islámské říše se Erdogan netají. Již nemusí předstírat hru na demokracii. V Turecku není síla, která by mu mohla zabránit stát se ještě mocnějším diktátorem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 16. června 2017 v 19:36 | Reagovat

Turecko je prostě Turecko. Já se vůbec divím, jak hodně s ním Evropa spolupracuje, to je totiž velmi nevyzpytatelný stát.

2 Jirka Jirka | E-mail | 17. června 2017 v 14:25 | Reagovat

[1]:No co mi to jen připomíná.... že by chování USA ? Víra křesťanská nebo muslimská, to je jen zástupný problém, hlavní je moc a peníze, v jejich zájmu jsou i vraždy dětí ospravedltelne já tvrdí krvavá madlem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama