Pašeráci lidí

3. května 2017 v 8:21 | Honza |  Ze světa
Již nějakou dobu se vím, že na pašování lidí z Afriky do Evropy se podílejí neziskové organizace. Stále více se také ukazuje, že tyto aktivity financuje vlivný tvůrce majdanů George Soros.


Na celou situaci dlouhodobě upozorňuje Itálie a Řecko. Současně se přidává i Frontex, který uvádí, že převaděči směřují imigranty přímo k lodím neziskovek.

Praxe je vždy stejná. Převaděči nakupují čluny, které (vzhledem k cenám - okolo 2000 eur) nejsou v v dobrém technickém stavu a díky tomu vydrží (hodně přetížené asi 8 - 9 hodin) jen cestu do oblastí, kde křižují "záchranné" lodě neziskovek. Od pasažérů inkasují až 100 000 eur. Samotní převaděči se cesty neúčastní a jen imigranty nasměrují do oblastí, kde operují neziskovky. Ty pak imigranty sbírají poblíž břehů severní Afriky a jejich aktivity platí právě Soros.

Na konci loňského roku pracoval nizozemský think-tank Gefira na projektu, v jehož rámci monitoroval pohyb lodí v prostoru mezi libyjskými a evropskými břehy. Tento monitoring dokázal, že lodě vlastněné nebo pronajaté neziskovkami pendlují mezi libyjskými břehy a Evropou nepřetržitě a u libyjských břehů křižují v určité lokalitě, kde nabírají imigranty.
Tyto aktivity jsou v každém případě nezákonné a neziskovky by měly být trestně stíhány bez ohledu na jejich motivaci. Podílejí se na pašování lidí (jsou součástí propracované pašerácké sítě). A zcela jistě to navíc nedělají bez nároku na finanční odměnu.

Navíc je zřejmé, že jsou to právě neziskovky, kdo je odpovědný za utonulé imigranty. Nutí je totiž plout do určité lokality na bárkách chatrné konstrukce bez navigačních znalostí, kde jsou vyzvedáváni v případě, že je lodě neziskovek najdou.

Evropská unie prý proti pašerákům lidí bojuje pomocí Operace Sophia. Dříve se operace států EU omezovaly pouze na záchranu imigrantů ve Středozemním moři. V rámci Operace Sophia však má docházet i ke kontrole a zadržování lodí u břehů Libye. Jenže podle libyjské pobřežní stráže je tato operace spíše nastavena tak, že povzbuzuje další imigranty k cestě do Evropy. Pašeráci totiž využívají faktu, že lodě EU bez povolení nesmí vstoupit do libyjských výsostných vod a musí zůstat nejméně 12 námořních mil od libyjského pobřeží. Imigranty proto nalodí a vyšlou je do mezinárodních vod, kde je (možná) někdo zachrání. Sami pašeráci však zůstávají v "bezpečném" 12 mílovém koridoru.

V některém z dalších článků se podíváme, jak vlády EU a nevládní organizace sami podněcují imigranty k cestě do Evropy a to i návody, které jsou za hranicí zákona.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama