Manchester

27. května 2017 v 7:10 | Honza |  Ze světa
Evropa má za sebou četné útoky islamistických teroristů a stále si nedokáže připustit, že je ve válce. Stále nedbá varování bezpečnostních expertů a politici vesměs napříč celým politickým spektrem zvysoka kálejí na obyvatele svých zemí a nadále svou nekompetentní (chtělo by se i napsat zločinnou) činností ohrožují naše bezpečí.


V multifunkční hale v Machesteru došlo 22. května před 23 hodinou k explozi improvizovaného výbušného zařízení, které odpálil sebevražedný terorista. V hale v tu dobu koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande. Na koncertu bylo přítomno cca 20 000 lidí - většinou dětí.

Výbuch si vyžádal minimálně 22 obětí a 59 zraněných (nejmladší oběti bylo osm let). Vyšetřovatelé se nejdříve domnívali, že šlo o akci osamělého vlka (útočníkem byl 22letý Salman Abedi, syn lybijských imigrantů, který se narodil ve Velké Británii). Avšak další vyšetřování ukázalo, že šlo o útok připravený rozsáhlejší teroristickou buňkou. Otec útočníka Ramadan Abedi byl členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která spolupracovala s Al-Káidou. Útok byl proveden velmi profesionálně a samotný sebevražedný pás byl podle policistů natolik sofistikovaný, že by ho Abedi nedokázal sám vyrobit.

Tyto skutečnosti dokazují, že teroristé mezi námi žijí (většinou se jedná o čerstvé imigranty nebo jejich potomky) bez našeho vědomí. A že hrozba dalších útoků je velmi vysoká.

Je nutné též připomenout, že (dle svědků) na koncertu došlo k fatálnímu selhání bezpečnostní služby, která neprováděla dostatečně důkladné kontroly osobních věcí, a do haly bylo možné pronést v podstatě cokoliv. Běžná kontrola, která má odhalit pouze případné nápoje nebo potraviny (aby se nesnížil obrat z konzumace zakoupeného přímo v prostorách akce) by měla být nahrazena důkladnou prohlídkou cílenou na zbraně a výbušniny.

Hrozbu a rizika si však stále uvědomuje jen malé množství lidí a stále tu máme jakési omlouvání a zlehčování celé situace. Příkladem budiž naprosto stupidní článek na Britských listech (ač jsou BL v tomto případě ne zrovna dobrým příkladem, protože jejich zaměření je jasné).

Je jasné, že můžeme očekávat další teroristické útoky. A jediným řešením, jak jim alespoň částečně předejít, jsou přísná opatření, díky nimž se do Evropy nedostanou infiltrovaní džihádisté a díky nimž dojde k rozbití struktur teroristických buněk, které velmi často vznikají v muslimských komunitách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vavrjan vavrjan | E-mail | 27. května 2017 v 12:12 | Reagovat

Chovanec stále vykřikuje, že nás se to netýká. jen aby se nedivil, zelinář.

2 Simona Simona | Web | 28. května 2017 v 16:35 | Reagovat

No, až to bude u nás, to jsem zvědavá jak se k tomu ti nahoře postaví :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama