U Kauflandu dítě stálo...

29. dubna 2017 v 7:27 | Honza |  Postřehy
Tak si někdy říkám, že kdyby hloupost kvetla, tak budou někteří lidé chodící botanická zahrada. Příkladem budiž řádně nafouknutá situace kolem jedné brigádnice z Kauflandu.


Ta si nedávno místo trika s dlouhým rukávem vzala triko s rukávem krátkým. A nějaký zákazník nelenil a vyfotografoval její předloktí, kde má vytetován hákový kříž. Snímek se začal šířit po sociálních sítích a Kaufland s brigádnicí rozvázal pracovní poměr. V tiskové zprávě mimo jiné uvádí:
"Naše společnost striktně odmítá propagaci předmětné symboliky v jakékoli podobě. S danou osobou byl neprodleně ukončen pracovní poměr a zvažujeme její právní postih."

No jistě, hákový kříž je dnes spojován s nacistickým Německem a jde o symbol, který je jaksi na "seznamu". A to ač v naší zemi neexistuje seznam zakázaných symbolů, jejichž užití by bylo automaticky trestné. Při dokazování trestné činnosti spjaté se symbolikou se navíc zohledňuje širší spektrum okolností případu, než pouze vysvětlení významu symbolu samotného.

Navíc je potřeba podotknout, že svastika není produktem nacistického Německa. To si tento symbol pouze přivlastnilo. Svastika je používána již od doby neolitu mnoha národy a jako symbolika u mnoha náboženství (v hinduismu je dokonce považována za výjimečně svatý a pozitivní symbol).

Takže její strohé odsouzení je tak trošku nesmyslné. Ač můžeme namítnout, že v našich luzích a hájích by to mělo být (vzhledem k historii) jednoznačnější.

No já nevím. Brigádnice nejspíše nesplňovala etické požadavky společnosti, ale Kaufland by měl tak trošku sám přibrzdit. Na jedné straně se nepáře s nějakou kérkou, na straně druhé však jaksi dosti zakopává při propagaci svého "Z lásky k Česku".
Co je na výše uvedeném pritn screenu špatně?

Taky symbol.

Symbol České republiky. Vlajka naší země.

Vlajky států obvykle nevznikají jen tak z ničeho. Ta naše historicky vychází ze znaku Čech či českého krále. Tím je stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí (jazyk a drápy) a zlatou čelenkou (korunka) na červeném poli. Jako první barvou je tedy stříbrná (bílá) a druhou je barva pozadí (štítu) červená. Původně bílo červená vlajka byla vytvořena podle heraldických pravidel z erbu Českého království. Po vyhlášení nezávislé Československé republiky v roce 1918 byla vlajka doplněna modrým klínem, který symbolizuje třetí tradiční barvu Slovanů.

Tato pravidla též určují, jaká barva bude mít přednost a jaké bude pořadí barev při vyvěšování vlajky.

V případě, že je vlajka svisle, je bílá barva vždy vlevo.

Tudíž (z výše uvedeného obrázku) je zřejmé, že Kaufland, který si tak moc potrpí na tu symboliku, nijak neřeší, že to srdce má špatné rozložení barev.

Což já osobně považuji za mnohem důležitější, než nějakou tu kérku brigádnice...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama