O chemickém útoku

9. dubna 2017 v 9:14 | Honza |  Ze světa
Dne 4. dubna mělo dojít ve městě Chán Šajchún v syrské provincii Idlib k chemickému útoku na civilní obyvatele. Ten měla provést syrská nebo ruská letadla (aniž by toto tvrzení podporovaly výsledky nějakého vyšetřování). Jenže je tu pár nejasností, které oficiální verzi tak trošku nahlodávají.


Informace o tom, že to byl útok syrského nebo ruského letectva, je postavena jen na tom, co říkají Spojené státy a je velmi pečlivě přiživována médii, která pouze vaří z vody.

Podle syrských záchranářů šlo o útok toxickou látkou organofosfát (jde o nervově paralytické látky - například sarin). Ty do těla vstupují všemi cestami (vdechováním, požitím a kůží) a zasažení lidé představují ohrožení i pro záchranáře. Je tedy velmi podivné, že (podle zveřejněných snímků) docházelo k omývání vodou zasažených. Aniž by to mělo nějaký dopad na záchranáře.

Spíše vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o útok chlórem. Jenže odkud pocházel a kdo vlastně útočil?

Již je to nějaký ten pátek, co byly všechny chemické zbraně za mezinárodního dozoru ze Sýrie odvezeny a zlikvidovány. Přesněji - ze všech částí Sýrie, kterou ovládá syrský režim. Což také znamená, že nevíme, co je v těch částech Sýrie, které syrský režim neovládá. A neovládá právě provincii Idlib.

Jednoduchou dedukcí pak můžeme vyvodit, že chemické zbraně mají k dispozici protivládní jednotky a nejspíše ji tedy i využívají k těmto útokům. Důvodem použití je pak poškodit režim Bašára Asada.

Je tu však ještě jedna alternativa. Syrské letectvo dle ruských informací útočilo na továrnu protivládních vzbouřenců, kteří v ní vyráběli granáty s toxickými látkami. Tamní lokalitu ovládají radikálové z dřívější Fronty an-Nusra (nyní Džabhát Fatah aš-Šám). A chemické látky tak unikly z této továrny.

A co bylo dál?

Svět se nezabýval důkazy a vyšetřováním. Viníka už měl ihned po údajném útoku. A Spojené státy zavelely k odpovědi. Na leteckou základnu Šajrát zamířilo (podle amerických zdrojů) 59 raket Tomahawk. Zabily čtyři syrské vojáky a zničily asi patnáct letadel. Po tomto "drtivém" útoku se vlastně nic nestalo a základna byla do 24 hodin opět v provozu. O útoku předem informoval Donald Trump svého ruského protějška. Aby měli ruské a syrské jednotky čas vyklidit cílovou zónu. A nedošlo tak k nějakému mezinárodnímu konfliktu.

Šajrát je však mimo jiné i základnou, z níž syrské letectvo provádělo údery proti pozicím Islámského státu v oblasti Palmýry a Dejrizoru ve východní Sýrii. Bez letecké podpory ze Šajrátu může mít IS volnou cestu při ofenzívě v provincii Homs.

Je též faktem, že celá situace posílila vliv Ruska na syrský režim a díky pozastavení dohody o bezpečném vzdušném provozu nejsou nad Sýrií hájena americká vojenská letadla. Rusko též aktivovalo svou a bude posilovat syrskou vzdušnou obranu.

Pozadí údajného útoku těžko někdy zjistíme. Je však možné, že někdo chtěl jen využít nastalé situace. Jak to obvykle bývá.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lukas Lukas | Web | 9. dubna 2017 v 9:39 | Reagovat

zdravím... já osobně nejsem proti žádnému způsobu vedení války (a ten chemický je velice účinný, takže proč ne) :-)

2 Jirka Jirka | E-mail | 9. dubna 2017 v 10:50 | Reagovat

Hloupá snaha USA podpořit diplomacii silou. Čina i Rusko převyšují diplomacii USA o několik tříd.v Arábii dnes Amíci nemají žádné slovo jen odpor.

3 rosi-spr rosi-spr | 9. dubna 2017 v 11:58 | Reagovat

Je z podivem jak všechny západní sdělovací prostředky obvinily vládu sýrie .Mám obavy jako občan české republiky .6e nám právě začala třetí světová.Abychom se nedivily .Aco naší zaprodanci ve vládě a sněmovně spočítejme jim to ve volbách nevolit žádnou stranu ,která schvalovala utok na sýrii.

4 vavrjan vavrjan | E-mail | 9. dubna 2017 v 15:37 | Reagovat

A ten náš plešounek s tím okamžitě souhlasil. neví do které zadnice vlézt.  ještě, že prezident je rozumný a počká si na vyšetření jak to bylo.  Já se přikláním spíše k tomu, že to nějak zařídili amíci, aby si mohli vystřelit a zbrojní průmysl USA měl alespoň nějakou práci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama