Jen tak si škrtnout sirkou

25. února 2017 v 8:21 | Honza |  Postřehy
Nejsem příznivcem pálení knih. Nicméně je faktem, že pálení knih je tu téměř od stejné doby, jako knihy samotné. A už od dob středověku víme, že spálením knihy se i symbolicky ničila myšlenka v knize uvedená. Šlo tu o zničení magie slova magií ohně.


Nu a aktuálně média řeší (překrucují) případ jedné takové paličky. Slovenku Adrianu Melekovou alias Sheilu S. zatkla policie proto, že pomočila a následně zapálila Korán.

A ač vládní garnitura a média varují, že tento čin může ohrozit bezpečnost Slovenska, jde tu spíše o umlčování (ač až extrémních) upozorňování na to, že Evropa stále více vychází vstříc nebezpečné ideologii.

Soudní a policejní mašinérie zareagovala způsobem, který není moc běžný a Meleková tak byla zatčena protiteroristickou jednotkou a hrozí jí až šest let vězení. Orgány činné v trestním řízení až moc často sahají k extrémnímu pojetí výkladu zákona v době, kdy se jedná o vyjádření názoru (byť s jeho formou nemusíme souhlasit) k islámu. Nesouhlas s islámem je posuzován jako trestný čin, nesouhlas s jakýmkoliv jiným náboženstvím se přechází bez povšimnutí.

Můžeme tu spekulovat o tom, že se máme k náboženským symbolům chovat s úctou. Pak si však musíme také uvědomit, že se muslimové nechovají uctivě k ostatním náboženstvím a jinověrce nemají zrovna moc v oblibě (mimo jiné).

Zejména je však nutné si uvědomit, že zde máme svobodu slova. A svoboda slova je chráněna i v případě, že je názor vyjádřen způsobem neobvyklým, šokujícím a i obecně nevhodným.

Dovolil bych si zde i připomenout, že pokud je Korán "znečištěn" tělní tekutinou ženy, pak je to pro islám "zločin proti islámské cti" a je trestán podle islámského práva krutým způsobem (většinou pak smrtí). Což jasně dokazuje absolutní nekompatibilitu islámského a neislámského právního myšlení.

Dalo by se i říci, že Slovenská republika (a nejen ona) se svým jednáním v tomto případě přibližuje právu šaría, neboť brání všem kritikům islámu a nemuslimům odrazovat muslimy od víry (což je v islámském pojetí práva hřích trestaný smrtí).

Jednání Melekové nebylo zrovna moc vhodné, ale rozhodně se nejednalo o extremistický čin. A jelikož islám nemá úctu k nemuslimům a ženám a ještě si dovoluje vynucovat si toleranci jednání, které je v přímém rozporu se zákony evropských zemí, pak za extremistické můžeme spíše považovat reakci státní moci.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 janakiev janakiev | E-mail | 25. února 2017 v 10:53 | Reagovat

to co ta holka udělala a jakim spusobem to udělala to necht posoudí každy podle sveho, ja si nesmirně važim ale to proč to udělala a že vubec měla v dnešní době odvahu to udělat-dnes když nas naše "eliti" hažou přes palubu a chistaji nam doma jatka,když lide jenom brblou a potíchu prdí pod peřinu že se najde někdo kdo nahlas vyjadři nesouhlas proto stihat a zatikatju jako zločince je při nejmenši zvracene.JSEM NAŠTVANI,JSEM ZHNUSENI,JSEM XENOFOB,JSEM RASISTA-TO ZE MĚ UDĚLALI HAVLOIDI ,SLUNIČKAŘIA EUROHUJERY

2 Jan Fiala Jan Fiala | 25. února 2017 v 15:09 | Reagovat

Pokud platí to, co je uvedené v odstavci prvním, pak okamžitě spaluji Korán, Bibli, Tóru a jiné "svaté" knihy, aby se lidstvo už konečně odvyklo svého opiátu.

3 Linda Linda | Web | 26. února 2017 v 14:45 | Reagovat

Myslím, že ta dívka zvolila hodně blbý a hloupý způsob protestu. Ale to, co jí hrozí, to je neskutečný. Kam jsme to, sakra, dospěli? Vždyť my se pak budeme chovat stejně, jako ti islamisti, proti kterým se vede válka. Tedy vše je myšleno proti slovenským složkám, ale u nás by to nedopadlo jinak...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama