Martin Luther King

17. ledna 2017 v 8:15 | Honza |  Postřehy
Každoročně v polovině ledna si ve Spojených státech připomínají narození jednoho z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva reverenda Martina Luthera Kinga. Ten je v USA oslavován jako národní hrdina. Avšak (zcela účelově) se při tom připomíná jen jedna polovina pravdy.


Jeho boj za občanské svobody a práva byl daleko širší, než se dnes běžně uvádí. A právě za tento boj zaplatil cenu nejvyšší.

Zaměřil se na boj se sociální a ekonomickou nespravedlností a zahájil kampaň pro chudé (Poor People's Campaign). A volal po rekonstrukci společnosti, která obchodovala s chudobou a vynakládala větší prostředky na zbrojení, než na občany země. Využil k tomu opět formu občanské neposlušnosti, kterou jako první ve velkém měřítku vyzkoušel Mahátma Gándhí.

Proti militarismu se postavil zejména během války ve Vietnamu, kdy uvedl, že americké angažmá roztrhalo Ženevské konvence a posílilo vojenskoprůmyslový komplex. Současně označil Spojené státy za největšího šiřitele násilí ve světě. K tomuto lze připomenut i Kingovu větu:
"Země, která rok co rok vydává víc peněz na armádu, než na sociální podporu, spěje k duchovní záhubě."

Současně též odsoudil spojenectví americké vlády a nové "šlechty" v Latinské Americe (diktátorské režimy, které byly po převratech dosazeny a pod vlivem USA). Čímž vyjádřil své znechucení nad zahraniční politikou USA, které postupovaly v celém světě jen na základě svých zájmů a neváhaly za sebou nechávat zničené země.

Snažil se též o vytvoření pevného spojenectví mezi občanskoprávními a protiválečnými aktivisty. Nejspíše viděl, že v jednotě je síla a věděl, že masu lidí nic nezastaví. To ostatně vyjádřil i ve svém názoru na hnutí hippies. Ač tuto kulturu neměl rád, uvedl, že význam hippies není v jejich nekonvenčním jednání, ale ve skutečnosti, že se stovky tisíc mladých lidí obrátili proti zdiskreditovanému establishmentu.

Myšlenky Martina Luthera Kinga jsou i dnes důležité a vzhledem k narůstajícímu tlaku tzv. elit proti obyčejným lidem, je nutné je připomínat. Rok 2017 má být totiž podle mnohých rokem boje proti elitám.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 18. ledna 2017 v 18:50 | Reagovat

A ty nejlepší jsou ty naše pražský elity! :-)

2 Helenio Helenio | E-mail | 19. ledna 2017 v 21:35 | Reagovat

Nyní vám představuji další pražkou elitu náplavu z Ruska pana Romanceva.Na TWITRU když mu došli argumenty tak začal mi  nadávat bloknul mne abych mu nemohl odpovědět ! ! !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama