Cenzura internetu

30. ledna 2017 v 7:38 | Honza |  Vládní svinstva
Je to rok, co ministr vnitra Milan Chovanec vyjádřil svou touhu. Touhu všechny uživatele internetu identifikovat. A (jak všichni víme) u pouhé identifikace uživatelů to nezůstalo.


Anonymita je jednou z výhod (i nevýhod) internetu. Umožňuje nám skrýt naše soukromí a naši identitu. Tato skutečnost nahrává však i kriminálním živlům. Avšak plošné rozkrývání identit kriminalitu nevyřeší a spíše bude na škodu.

Snaha identifikovat každého uživatele totiž není o snaze o bezpečný internet. Jde tu především o rozkrytí sítě těch původců informací, kteří jsou nepohodlní a šíří cokoliv, co je v rozporu s tzv. "tou jedinou správnou pravdou".

Internet je dnes jedinou platformou, kde lze svobodně prezentovat opoziční názory. A tato svoboda je trnem v oku těch, kteří mají zájem všechny svobody potlačovat.

V létě loňského roku se tak do vlády dostal návrh zákona, který umožňuje blokovat internetové stránky, pokud se usoudí, že mají nelegální obsah. Slovo nelegální je však definováno až příliš vágně a lze předpokládat, že tento bič bude zneužit v potlačování "nesprávných" názorů.

Tento zákon byl velmi chytře maskován v balíku ministerstva financí, který má zpřísnit regulaci hazardu. A Babišovo ministerstvo tak prosadilo i bezprecedentní pravomoc čistě dle svého uvážení a bez jasně definovaných pravidel zasahovat do internetového prostředí. A to proto, že tyto zákony nemají pojistky, které by bránily zneužití. Začne to blokací nepovolených internetových her a skončí to blokací všeho nepohodlného. To je fakt, který nám vláda dávkuje po kapkách. Aby si toho téměř nikdo nevšiml.

Význam tohoto zákona může spustit lavinu dalších požadavků a blokaci webů. Když totiž dovolíme blokovat weby jednomu, tak to budou chtít i další. A právě k tomu se dnes již blížíme.

Již několikráte tu byl vytvořen seznam nepohodlných stránek, který se šířil internetem a byl prezentován jako zlo. Právě to "zlo", o němž před rokem mluvil ministr Chovanec. A aktivity inkvizitorů evropské korektnosti nabývají na síle (jako příklad zde mohu uvést aktivitu think-tanku Evropské hodnoty). Vytváření nějakých těch seznamů je oblíbená kratochvíle většinou těch, kteří to s námi myslí "opravdu dobře" a často mají sami nejvíce másla na hlavě.

Nu a od letošního 1. ledna začala ona nefalšovaná cenzura. Začalo totiž pracovat Chovancovo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které se bude zaměřovat na boj proti "lžím a propagandě". Zejména proti té ruské propagandě. Nejdříve však bude potřeba přesvědčit občany, že Evropa je s Ruskem v hybridní válce. Její podstatou jsou prý desinformační weby (ve skutečné demokracii by to byly weby opoziční či protirežimní), které úspěšně přesvědčují občany, že nám vládnou neschopní a zkorumpovaní politici (jako by bylo potřeba občany o tomto přesvědčovat...). A tak bude všechno, co není prorežimnímu úřadu po chuti, očerňováno, potlačováno a korigováno (rozuměj cenzurováno).

Tak nějak by se to dalo nazvat prachobyčejný mccarthismus - jak říká k tomuto Wikipedie:
jde o "praxi vytváření nespravedlivých obvinění či využívání nespravedlivých vyšetřovacích metod s cílem omezit disent a politickou kritiku".

Tady bych si dovolil připomenout jednu velmi podstatnou věc - stát smí dělat jen to, co mu zákony explicitně dovolují, zatímco občan smí dělat vše, co mu zákony explicitně nezakazují. Takže pokud nás bude stát bez důkazů považovat za agenty Kremlu, proputinovské hybridobijce a podobně, pak je nutné mu dát najevo, že překračuje rámec svých pravomocí. A vytváří zde podhoubí pro změnu v totalitní systém.

Já si v souvislosti s výše uvedeným připomenul román George Orwella 1984, který byl i velmi dobře zfilmován. Všemocná Strana ve světě absolutní totality vládne pomocí ideopolicie. Každý krok lidí je i v jejich soukromí sledován a všechny činy či i myšlenky proti Straně a režimu jsou jako ideozločiny tvrdě trestány.

Cenzura internetu a snaha identifikovat všechny jeho uživatele je právě prvním krokem k nastolení takového systému, jaký nám ukazuje román 1984.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Janakiev Janakiev | E-mail | 30. ledna 2017 v 8:55 | Reagovat

asi tak nejak!!!

2 rosi- spr rosi- spr | 30. ledna 2017 v 15:06 | Reagovat

Je na čase dát tzv elitám lexci s demokracie

3 Jirka Jirka | E-mail | 30. ledna 2017 v 21:06 | Reagovat

Svět se mění a já jej představám chápat. V Anglii zakazují používat spojení těhotná žena a nahrazují to termínem těhotný člověk. Ruší se slova muž a žena, nahrazuje to termín multifunkční člověk. Zelení prosazují kandidaturu nemuzu. Cenzura připravuje odstranění z básniček pro mateřské školky spojení maminka miminko. Začíná to jít mimo mé chápání, hlavně že máme tisíce vystudovaných humanistů, politologů, herců i herek. No vypadá to , že tahle země už nebude pro starý....... ;-)

4 Sandra Sandra | Web | 31. ledna 2017 v 17:21 | Reagovat

Strašně mě uklidnilo ujištění, že internet sice bude monitorován, ale zprávy nám čteny nebudou. Já myslím, že na ulicích je stále dost prázdno, ale až tam lidé vyjdou...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama