Sbohem a šáteček

12. listopadu 2016 v 8:15 | Honza |  Postřehy
Když Vítězslav Nezval psal tuto sbírku básní, určitě ani nepředpokládal, že to s tím šátkem a bohem bude v budoucnu hodně ošemetné.


Nejdříve si připomeňme jeden fakt:
Jedním z velkých a pozitivních výdobytků v naší zemi je skutečnost, že je sekulární. Není tedy vázána na žádnou náboženskou ideologii. Tento princip logicky platí i ve školství.

Je proto jasné, že existují i učitelé a ředitelé (tedy ta skupina, která není ovlivněna současnou multikulti kampaní), kteří odmítají jakýkoliv symbol nějakého náboženství.

Současně je nutné připomenout i naši společenskou normu, která říká, že při vstupu do jakéhokoliv objektu se pokrývka hlavy sundá. K této normě si přidejme i školní řády, které pokrývku hlavy zakazují.

Střední zdravotní škola v Praze nedovolila studentce původem ze Somálska nosit hidžáb. Škola považuje nošení šátku v prostorách budovy za nespolečenské. Jde o naši sociální a společenskou normu, která nemá nic společného s nějakou diskriminací či potlačováním náboženských svobod.

Bohužel různí aktivisti, neziskové organizace mají problém se vším, co se nějak dotýká nějaké (jakékoliv) minority. A většinou jde o problém, který souvisí právě se společenskými normami naší země.

Je potřeba si uvědomit, že se tu nikdo nebude podřizovat požadavkům nebo normám minorit. V arabských zemích se s vámi nikdo nebude bavit a i nemuslim musí přijmout tamní omezení a sociální standardy. Tak by to mělo být i u nás. Ale naše země je bohužel pod vlivem pseudohumanistů.

Jistě, český právní řád nezakazuje nošení hidžábu. A Listina základních práv a svobod, která je nadřazena školním řádům, zaručuje svobodu vyznání. Jenže tady vážení nejde o nějakou svobodu vyznání. Tady jde o tlak na naše kulturní a sociální zvyklosti, které nám jsou upírány. Zahalování vlasů, obličeje a celé postavy není navíc projevem náboženského islámu. Jde o projev islámu politického. A tady už není daleko k fanatickým a extrémním projevům, které často končí násilím proti všem ostatním.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fermin Fermin | 12. listopadu 2016 v 13:32 | Reagovat

Rád bych poznamenal, že společenské normy nejsou všeobecně závazné, a tudíž ani zákonem vymahatelné. Každopádně v té kauze byl šátek jenom okrajovou záležitostí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama