Referendum v Maďarsku

4. října 2016 v 8:27 | Honza |  Ze světa
V neděli 2. října se v Maďarsku konalo referendum. Referendum, které by se dle mého názoru mělo konat v každé evropské zemi. A protože některá média opět využila příležitosti a snaží se o referendu informovat manipulativně, podíváme se na něj podrobněji.


Nejdříve by bylo vhodné uvést, o čem referendum bylo. Přesná otázka zněla:
"Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?"

Toto přesné znění je důležité, protože (jak si níže ukážeme) bylo opět zneužito u vítačů a prouprchlické lobby.

Tomuto referendu předcházela masivní kampaň, kterou se maďarská vláda snažila oslovit co nejvíce voličů. Důvod je zřejmý - ukázat všem státům Evropy, jak je to s názorem obyčejných lidí. Premiér Viktor Orbán prohlásil, že "Evropská unie musí přijmout názor Maďarů."

V souvislosti s tímto referendem se (jako obvykle v těchto případech) objevilo několik nesouhlasných reakcí a zjevných manipulací ze strany vítačů. Jako jeden příklad pro všechny bych zde uvedl mé neoblíbené Britské listy, které se v tomto článku referendem zabývají.

Podle autora (pod článkem však není nikdo podepsán) je nejspíše vůle lidu nebezpečná a nenávistná. Jenže podívejme se na to, jak byla otázka v referendu BL překroucena:
"Otázka se Maďarů ptá, zda by měli uprchlíci být posláni do Maďarska bez souhlasu maďarské vlády."

Vypadá to stejně, ale není tomu tak. Otázka v referendu se přímo dotýká kvót, které EU určuje státům Evropy. Tedy toho, že někdo rozhoduje za nás v takto složitém problému. BL toto obcházejí a neurčitě mluví o nějakém posílání uprchlíků.

Referendum totiž nebylo o tom, zda nějaké uprchlíky Maďarsko přijme či bude vůbec přijímat. Bylo o tom, zda Maďaři stojí o to, aby jim někdo zvenčí nařizoval, koho mají na svém území přijmout.

Referendum je svou podstatou nejdemokratičtější nástroj vlády lidu. Výsledek referenda je závazný a vlády, která jej vyhlásí, se jím musí řídit. U nás je však něco takového nepředstavitelné. Snad i právě proto něco takového proimigrantští pisálci neuznávají a tím se vlastně staví na stranu nastupující totalitní mašinérie.

V referendu nakonec vyjádřilo svůj názor 43,9 procenta obyvatel a nedosáhlo tedy ústavou dané podmínky, aby v něm hlasovalo minimálně 50 procent voličů. V tomto směru je tedy neplatné. Proti kvótám nařizovaným z Bruselu se v něm však vyjádřila drtivá většina voličů (98,28 procent). Což je jasným signálem o tom, co si většinová populace myslí. V tomto případě se rozhodně nedá mluvit o nějaké porážce protiuprchlické politiky a výkřiky typu "porážka Orbána" jsou jen prostoduchým vyjádřením zaslepenosti proimigrantské menšiny.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 4. října 2016 v 8:53 | Reagovat

Kdysi jsem Britské listy četla, ale od jisté doby na ně ani neklikám, aspoň zůstávám klidnější, protože  překroucené a lživé články  mě fakt štvaly. K tomu ještě neustálé škemrání o finanční podporu, za ty jejich bláboly ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama