Jak přežít teroristický útok

26. října 2016 v 7:43 | Honza |  Preppers
Před měsícem jsem se v tomto článku zabýval připraveností občanů naší země na možný útok teroristů. A lehce jsem rozebral základní postupy, které vám pomohou přežít. V dnešním článku se podíváme podrobněji na to, o čem jsem psal.


Bohužel dnes není svět bezpečné místo a kdykoliv tak náš život může být ohrožen. Setkat se můžeme s několika druhy útoků:


Útok nožem

Nůž je velmi dostupná avšak nejméně efektivní zbraň. Útočník musí být v přímém kontaktu s obětí a díky tomu může ohrozit jen malé množství lidí.

Riziko útoku nožem tkví v jeho malé velikosti a až do poslední chvíle skrytého nošení. Samotný útok v drtivé většině případu probíhá velmi rychle a jde o sérii krátkých bodnutí (v žádném případě nelze očekávat, že útočník bude čekat, zda se mu první bodnutí povedlo).

Obrana proti tomuto útoku musí být naučená (automatická) a v případě, že napadený nemá výcvik v sebeobraně, pak je doporučováno co nejrychleji utíkat pryč. Při obraně je potřeba útočníka zbavit zbraně a možnosti v útoku pokračovat. V případě útěku není potřeba se schovávat.

Pokud je obrana nevyhnutelná, pak doporučuji použít vše, co je kolem - židle, tyč, kusy nábytku, větev... Prostě cokoliv, co vám pomůže držet se od útočníka dál.


Útok střelnou zbraní

Střelná zbraň je oproti noži hůře dostupná, ale více efektivní. Lze s ní útočit na velkou vzdálenost a ohrozit více lidí.

Teroristé většinou útočí na vzdálenosti několika desítek metrů. Je potřeba si však uvědomit, že střela je smrtící po celou dráhu letu. Tomu je nutné i přizpůsobit chování.

První reakcí by mělo být zalehnutí a zhodnocení situace. Je potřeba zjistit odkud je útok veden (ideálně i kolika útočníky a zda to není z více směrů) a najít únikové trasy s možností krytů (zdi, železobetonové konstrukce, blok motoru auta a pod.). Běžně používané náboje ráže 7,62x39 mm mají velkou kinetickou energii a je potřeba mít na paměti, že střely projdou mnoha druhy překážek.

Pro boj s takto ozbrojeným útočníkem je potřeba být vycvičen a adekvátně ozbrojen. Pro běžného civilistu to znamená co nejefektivněji se snažit z místa útoku utéct. Útěk musí probíhat způsobem přesunu od jednoho krytu k druhému. Při běhu je dobré měnit náhle jeho směr.

Pokud je boj s takovýmto útočníkem nevyhnutelný, pak je doporučováno počkat si, až bude zbraň přebíjet. V tu chvíli je nejzranitelnější a jelikož je ve stresu, bude mu to trvat déle a může být nečekaným zvratem situace překvapen.


Útok pomocí výbušniny

Tento útok je velmi zákeřný. Může způsobit velké škody a ztráty na životech, protože jde o situaci, kterou nikdo nepředpokládá.

Samotná instalace výbušného zařízení je v dnešní době bohužel velmi snadná. Lidé si málo všímají svého okolí a nedokážou toto jednání identifikovat. Obdobně nevšímavě se mnozí lidé pohybují na rušných místech. Nevěnují pozornost chování jiných a jen několik z nás by bylo schopno odhalit sebevražedného atentátníka.

Je tedy nutné se naučit všímat i maličkostí v chování lidí, je potřeba umět správně vyhodnotit podezřelou situaci a správně na ni reagovat.

Výbušné systémy jsou konstruovány tak, aby dokázaly zabít a zranit co nejvíce lidí. Mohou být umístěné v taškách, batozích, autech, ale i v rámech kol, krabicích a pod. Atentátník je pro zvětšení smrtícího účinku může naplnit hřebíky či ocelovými kuličkami.

V případě, že se stanete svědky bombového útoku a máte to štěstí, že přežijete, je potřeba se i nadále chovat opatrně. Předpokládejte, že v blízkosti může být další nálož nebo útočníci, kteří půjdou po příslušnících záchranných složek.

Minimalizovat riziko ohrožení touto formou útoku lze skutečně velmi těžko. Ale jak jsem uvedl výše, je nezbytné, aby si lidé začali více všímat svého okolí.


A poslední rada na závěr:
V případě útoku předpokládejte, že to útočník nebude mít zájem vzdát. A neřešte "nefér" postupy. Je to jen o jednom - buď vy, nebo on.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | 26. října 2016 v 14:06 | Reagovat

Asi není co dodat, ale je to jen teorie Honzo. Pro většinu lidí je záchrana jen v úkrytu, nebo útěku. Pokud neprojdou praxí je to k ničemu, bohužel.Zachranu vidím jen ve změně společenské situace. Účast na zločinech USA nás sráží na kolena a viní ze spoluodpovědnosti, musíme se od této politiky distancovat. Zpívat "vadave vadave" nám nepomůže. To ovšem nemyslím na tebe Honzo.

2 Honza Honza | Web | 26. října 2016 v 17:56 | Reagovat

[1]: Jistě, pro většinu lidí je doporučován útěk, ale díky tomuto článku (byť teoreticky) vědí, jak se mají chovat.

3 Zdeněk Zdeněk | 26. října 2016 v 20:33 | Reagovat

K útoku nožem bych doplnil, že pokud budete nuceni se bránit, pomůže omotání předloktí a dlaní nějakou látkou (mikina, bunda, cokoli). Třeba i na jednu ruku. Určitě je ale lepší možnost zmizet z útočníkova dosahu, protože zranění se nevyhnou ani trénovaní lidé.

4 jirka jirka | E-mail | 27. října 2016 v 9:07 | Reagovat

Bavíme se o teroristickém útoku, pravda teoreticky a zatím se u nás začíná teroristický útok rozvíjet. Pražská kavárna za podpory prestitutek rozjíždí pražský majdan za nenápadné podpory vyslanectví USA a prodejných politiků jako lživý Herman, který ač žid se přihlásil k sudetoněmeckému landsmanšaftu o opilci kalouskovi a zlodějce Němcové ani nemluvě. Myslím , že je čas vyjádřit odpor vůči těmto havloidním strukturám a říci dost!!! Fašismu jsme si užili dost a zavádět jej po Ukrajině a pobaltských státech i u nás je příliš!!To je terorismus, který hrozí aktuálně!

5 Jan Jan | Web | 27. října 2016 v 10:46 | Reagovat

Bohužel, skutečnost pak může být úplně jiná a překvapivá...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama