Trošku o kapitalismu

23. září 2016 v 8:32 | Honza |  Postřehy
Ve jménu finanční gramotnosti máme prý učit děti nejen to, jak s penězi nakládat, ale i to, že to jsou vlastně peníze, co vládne světu. Mít jich spoustu je podle logiky "penězonauky" dobré, mít jich málo je pak špatné...


Asi takto se dá shrnout postoj, který má být nové generaci vnucován.

Peníze prý nesmí být prezentovány jako jen nějaké papírky (což vlastně jsou - nejsou v drtivé většině ničím kryté) či jako nutné zlo (já je vlastně nepotřebuji, ale pořád je po mě někdo chce).

Ano, je pravdou, že by mladá generace měla mít obecný přehled. Aby nenaletěla podvodníkům, aby znala cenu peněz, aby si to uměla spočítat...

Je však také pravdou, že i bez peněz se dá žít a peníze jsou jen "optické dráždidlo" za nímž se žene ono stádo. Stádo, které se bojí nedostatku prostředků. Protože bez peněz si nedokáže představit svou existenci.

Příkladem pokřivenosti celého systému je odměňování za běžné domácí práce - tak babičko, vnouček hezky utřel to nádobí, tak mu tu dvacku dej. Vede to totiž často k názoru, že se vlastně všechno musí dělat jen za peníze. A tady pak již není daleko k nemilosrdné dravosti, která nutí novodobé "podnikatele a obchodníky" podvádět a jednat morálně pochybně. To vše v zájmu vlastního zisku.

V současném kapitalismu celý systém nutí vlastně všechny k tomuto jednání a nedovoluje se ohlížet na nějakou tu morálku. Protože jinak je každý smeten dravější konkurencí.

Firmy dnes nestojí o to, aby výrobky lidem ušetřili čas a peníze. Jejich cílem je prodat toho co nejvíce a tak podvádějí, manipulují s lidskými potřebami a uměle (tzv. plánované zastarávání) zvyšují prodej svých produktů.

Graf zisků musí vždy mířit vzhůru a každý pokles je trestán snížením prémií zaměstnancům, kteří jsou nuceni často k přesčasové práci jen proto, aby se vedení mělo lépe. A tady jsme již u jádra problému. Je jím touha po neustálém hospodářském růstu. Když firma prodá letos 1000 žehliček, tak příští rok to musí být alespoň 1200. Bez ohledu na to, zda je někdo vlastně skutečně potřebuje.

Stala se z nás spotřební společnost. V touze mít stále něco nového a víc si neuvědomujeme, že jsme pouhými otroky peněz a systému, který umožňuje, že majetek jednoho procenta nejbohatších lidí je již v tomto roce stejný, jako majetek ostatních 99 procent obyvatel planety.

Propast nerovnosti se nadále prohlubuje a za vším jsou právě ty hloupé papírky.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | 26. září 2016 v 8:37 | Reagovat

Když jsme u té finanční gramotnosti Honzo máme tu jasný vzor.....v ČT na mě neustále čumí jeden ksicht který je vydáván za vzor finanční gramotnosti, sakra kde jsem ho zase viděl?.....v noci jdu čurat, zvednu prkýnko a  představ si on je tam zase, sakra Kraďousek, kde se tam vzal? Pak mi to došlo... propojení žumpy a ČT.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama