Rok 1683

10. září 2016 v 8:06 | Honza |  Ostatní
Zítra si připomeneme významné výročí. Jde o známou historickou událost, která dokazuje, že islámská rozpínavost a agresivita má hluboké kořeny.


Nejdříve bych zde rád upřesnil, že historické pozadí události je složitější a další vývoj též. Tímto se však v tomto článku nechci zabývat - protože by to bylo nadlouho.

Ve dnech 11. - 12. září 1683 proběhla jedna z nejvýznamnějších bitev 17. století. Jednalo se též o jednu z klíčových událostí během válek mezi křesťanskou Evropou a Osmanskou říší.

Byla to bitva u Vídně, která ukončila její druhé obléhání vítězstvím obránců. Toto vítězství zahájilo velkou tureckou válku, která skončila až uzavřením míru ve Sremských Karlovicích dne 26. ledna 1699.

Expanzní politika Osmanské říše dosáhla v té době vrcholu a Evropa měla jednu z posledních šancí postavit se na odpor.

Turecká armáda měla sílu cca 250 000 mužů, posádka Vídně cca 20 000 a osvoboditelská armáda (složená z několika národů) asi 70 000 mužů.

Obléhání Vídně trvalo 2 měsíce a skončilo útěkem Turků, které početně menší vojska porazila.

V roce 1684 se rakouské diplomacii podařilo spolu s Polskem a Benátkami ustavit tzv. Svatou ligu proti Osmanům. K ní se o dva roky později připojilo i Rusko.

Tyto události nám připomínají, že již v minulosti Evropa zažívala agresivní tlak muslimských hord, které se ji snažili ovládnout. Dnes čelíme obdobné situaci. Islámský stát by opět rád ovládal velkou část tzv. Starého světa a neváhá při tom používat brutálních metod. Dnešní Turecko je stále více zemí totalitní a nejspíše se snaží stát základnou pro tyto snahy.

Nesmíme se proto nechat ukolébat a musíme každou snahu o ovládnutí naší země v zárodku zadupat do země.

Já osobně navrhuji, aby se den 11. září stal dnem boje proti islamistické agresi.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jirka jirka | E-mail | 12. září 2016 v 10:41 | Reagovat

Víš Honzo máš bezpochyby pravdu o osmanské rozpínavosti, ale zapomněl jsi opět něco dodat. Každá rozpínavost měla v dějinách svůj konec a nebylo jich málo. Jsme ale v současném období svědky absolutně nekončící rozpínavosti USA, která přinesla jen v posledních letech miliony mrtvých civilistů a málokomu to připadne divné. Jde totiž o, jak řvou prostitutky, šíření demokracie a západních hodnot. Ve skutečnosti jde ale o agresivní přepadání států, které se nechtějí dělit o své přírodní bohatství, pod hlavičkou OSN a zločinecké organizace NATO, které USA zcela ovládají. Víš Honzo ve srovnání s USA jsou machometáni naprostí diletanti. Jen v Iráku jde o víc než 3 miliony mrtvých dle údajů OSN. A teď si  to porovnejme.....šíření islámu a šíření západních hodnot....no v počtech mrtvých civilistů zatím vedou jednoznačně západní hodnoty... :-?

2 jirka jirka | E-mail | 12. září 2016 v 10:43 | Reagovat

chyba...chtěl jsem napsat presstitutky... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama