Na co vlastně?

6. září 2016 v 9:00 | Honza |  Postřehy
Nedávno vyšel na Britských listech článek o "dobrovolnících", kteří díky dárcům pomáhají uprchlíkům. No a já se tedy na to podíval podrobněji...


V loňském roce vznikla jakási iniciativa Pomáháme lidem na útěku, která má být reakcí na nelidské podmínky, v nichž uprchlíci žijí. Tato skupina lidí má údajně pomáhat zabránit humanitární katastrofě na uprchlických trasách.

Tato iniciativa v současné době nepřijímá materiální dary. Jen finanční. A je tedy vhodné se ptát, kam (na co ty) ty finance jdou.

V roce 2016 (stav k začátku září 2016) na jejich transparentní účet přišlo celkem 758 810,70 Kč. Výdaje celkem byly ve výši 235 909,84 Kč.

A ty výdaje?
- 117 820,17 Kč bylo použito na nákup (převážně - u jednoho výdaje je uveden i nákup jídla) mýdel, šamponů, tělových mlék a dalších hygienických potřeb
- 85 183,02 Kč bylo použito na nespecifikované nákupy v Idomeni
- 10 000 Kč na výstavu o dobrovolnících
- 21 840 Kč jsou nějaké omylem poslané platby, které byly následně vráceny
- 1066,65 Kč poplatky

Převážná část peněz šla tedy na nákup hygienických potřeb a imigranti jsou nejspíše rádi, že se mají čím umýt. Jenomže je to skutečně to, co opravdu potřebují ze všeho nejvíce?

Situaci nám objasňuje sama Marie Heřmanová, která je koordinátorkou iniciativy:
"Cílem dobrovolníků nikdy nebylo něco nějak řešit."

Jistě...
Dělá se to nějak takto:
Tady máš šampon, mýdlo, nějaké jídlo (které stejně vyhodíš) a vlídná slova "my ti pomůžeme...". My budeme masírovat lidi a tlačit na politiky. Peníze se v tom našem "snažení" časem tak nějak ztratí.

Na účtu Pomáháme lidem na útěku je více než půl milionu. Na co je tam mají? Budou tyto dary vůbec někdy použity na něco podstatného? Nebo se (jak je v naší zemi zvykem) jednou prostě vypaří?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 7. září 2016 v 18:58 | Reagovat

Vsadila bych na výpar, to už tady mnohokrát bylo a myslím, že i bude!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama