"Božské" Rio

31. srpna 2016 v 7:42 | Honza |  Ze světa
Původně jsem o tom ani nechtěl psát, ale musím. Protože letošní olympiáda byla neuvěřitelně zmrzačená politickým svinstvem.


Nebylo to poprvé, kdy se na největší sportovní akci propírala politika. Z historie známe několik příkladů. Už v roce 1936 byly hry negativně poznamenány nacistickou propagandou. První skutečně politické hry se však udály v roce 1980 v Moskvě, kdy byly většinou západních zemí bojkotovány. A situace se opakovala při hrách o čtyři roky později v Los Angeles.

Politika se do sportovních klání cpe i dnes. A v míře daleko větší. Rozumnému člověku, který chápe, že do sportu politické hrátky nepatří, z toho musí být zle.

Současné moderní olympijské hry navazují na stará antická klání, která měla v tehdejším Řecku obrovský význam, protože upevňovala národní jednotu Řeků. Během jejich konání se dodržovala ekecheiria - všeobecný posvátný mír. Byly zakázány veškeré války a násilné akce.

Dnes už však mezi sportovci nejsou ani zbytky cti a ukazují, že plní jen předem určenou úlohu politického vedení své země.

V Riu tak bylo vidět bučení a pískání na sportovce z Ruska, arabky v burkinách (kteréžto jsou v rozporu se standardy sportovních dresů a kombinéz a jasnou ukázkou politického islámu), nesportovní chování egyptského judisty, který po prohře svému izraelskému soupeři nepotřásl rukou (jak je v judu zvykem)...

Olympionik a mnohonásobný vítěz ve sportovní střelbě Jan Kůrka k tomu dodal, že jde o vypouštění džina z láhve.

Nesportovní chování a obcházení pravidel fair play jsou dnes přehlíženy a to jen proto, že se svět veze na pochybné pseudohumanistické vlně. Vlně, která jej může v brzké době smést.

Závěrem bych se s vámi ještě chtěl podělit o naprosto skadnální chování Evropské unie. Ta má agenturu Euro Informationen, jež provozuje server MedalTracker.eu. Podle něj již neexistují jednotlivé evropské státy, ale jen jeden evropský superstát, který si přisvojuje úspěchy sportovců z evropských zemí.


Co k tomu dodat?
Snad je to, že už ani ten sport není tím, čím kdysi býval...

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama