V první řadě jde o prachy

28. června 2016 v 7:48 | Honza |  Ze světa
To mě napadá, když se podívám na přístup Evropy a Spojených států. Je to totiž právě Evropa a Spojené státy, kdo umožňují, aby Islámský stát využíval internet jako svého hlavního propagandistického média.


IS z velké části operuje na územích, kde byla zničena (nebo nebyla nikdy zavedena) webová infrastruktura. A jedinou možností, jak se k internetu připojit, je využití satelitů.

Deník Der Spiegel zjistil, že poskytovatelé připojení zpřístupňují své služby džihádistům nejspíše vědomě. V oblastech, které okupuje IS, mohou satelitní připojení využívat jen džihádisté a tvrdit tedy, že koncový zákazník není znám, je jasný alibismus.

To, že jde o výhodný byznys, dokazují informace prodejců a poskytovatelů satelitního připojení v Turecku. Ti mají cca 2500 zákazníků, kteří jim měsíčně platí přibližně 100 tisíc dolarů.

Poskytovatelé globální satelitní sítě, kteří sídlí v Evropě (francouzský Eutelsat, britský Avanti Communications nebo lucemburský SES), mohou velmi jednoduše zjistit (pomocí souřadnic GPS), kde se nachází zařízení, využívající jejich signál.

Pentagon, který vede kybernetickou válku (CYBERCOM) s IS, nechce džihádisty od internetu odříznout. Je pravdou, že informace džihádistů jsou využívány tajnými službami. Současně však na tomto přístupu profitují početné firmy, kterým zjevně nevadí, jaká zvěrstva IS provádí a pomocí jejich zařízení publikuje na síti. A tak se musíme i oprávněně ptát, o jakou kybernetickou válku to vlastně jde?

Je zřejmé, že mnoha společnostem, vládám a institucím současná situace velmi vyhovuje a nemají zájem ji nějak měnit. A stále více to tedy vypadá tak, že USA a Evropa hájí své "životně důležité zájmy" a s IS nemají zájem naplno bojovat.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama