Kurdové

25. dubna 2016 v 7:56 | Honza |  Postřehy
Již jsem se zde několikráte zmínil, že kurdské jednotky YPG a YPJ jsou nejefektivnější silou, která bojuje proti Islámskému státu. Příkladem jejich odhodlání a hrdinství může být bitva o Kobani.


Bylo to právě Kobani, kde se do bojů výrazně zapojily kurdské jednotky složené výhradně z žen (YPJ). Na památku padlých žen při obraně tohoto města byl vztyčen památník, který symbolizuje bojovnici YPJ v tradičním oblečení kurdské guerilly.

Ženy z YPJ dokázaly zasít do řad fanatických džihádistů strach. Strach z toho, že zemřou rukou ženy a díky tomu se nedostanou do jejich sedmého nebe.

Kobani se stalo symbolem odporu obyčejných lidí, kteří se nezalekli zrůdného fanatismu. Bylo to také poprvé, co byl Islámský stát zastaven, poražen a vytlačen z dobitých pozic.

Dne 3. dubna byla v Praze otevřena kancelář YPG. Otevření se zúčastnila i vrchní velitelka YPJ Nisrin Abddolah. Cílem kanceláře je usilovat o politickou, občanskou a materiální podporu.

Bohužel naše alibistická a zaprodaná vláda se od kurdských jednotek distancovala. Ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že Česká republika a její vláda neuznává syrský Kurdistán a tedy ani jeho jakoukoliv politickou reprezentaci.

Na začátku tohoto roku naše vláda schválila dodání 6500 kusů pušek a samopalů do Iráku. A 7 milionů kusů munice (do Iráku a do Jordánska). V rámci boje proti terorismu. Jenže bylo to potřeba?

Irák proti IS bojuje v pozemních operacích. Je však velmi dobře vyzbrojený a podporovaný Spojenými státy. A Jordánské království je poměrně bohatá země, která se spíše orientuje na letecké údery. Jsou to země, které netrpí nedostatkem munice nebo zbraní a mají výbornou logistickou podporu.

Stačí však přejet syrské hranice a potkáme civilní domobranu HCP a příslušníky YPG a YPJ. S minimem výzbroje a munice, takřka bez balistické ochranné výstroje a bez spojení s okolím. A právě tito bojovníci nesou největší tíhu boje proti islamistům. Jsou to bojovníci, kteří za své služby (na rozdíl od Jordánců nebo Iráčanů) neberou žádný plat a potýkají se s nedostatkem téměř všeho vojenského vybavení. Nechybí jim však odvaha a odhodlání.

Právě proto mají kurdští bojovníci mou hlubokou úctu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama