Letní porucha

26. března 2016 v 10:16 | Honza |  Postřehy
Tak nám od zítřka opět začne ona známá letní porucha časoprostorového kontinua. Ve dvě hodiny po půlnoci náhle zmizí jedna hodina a budou hodiny tři. A vše, co by se jinak během této hodiny událo, se nestane (stane se se zpožděním). Toliko k tomu časoprostoru...


Letní čas je úprava měření a udávání času (obvykle o 1 hodinu) k příslušnému časovému pásmu (u nás čas středoevropský), která se používá převážně v Evropě a Severní Americe.

Do praxe byla myšlenka letního času uvedena v období první a poté i druhé světové války. A to z důvodu úsporných opatření (dříve se uvažovalo o lepším využití denního světla).

V současné době je však argument energetických úspor velmi diskutabilní. Podle energetiků dochází k úsporám pouze v období rovnodennosti. A to jen okolo jednoho procenta. Letní čas nemá dnes na úsporu energie žádný vliv.

Letní čas je (přiznejme si) však jen jakýmsi poručením větru a dešti.

Adaptace na letní čas je u většiny lidí (ač si to mnozí nechtějí přiznat) zdlouhavá a někdy přináší i zdravotní problémy. Mnozí z nás vstávají ráno do práce na konci března za přirozeného světla (nebo těsně před rozedněním). Změna na letní čas však posune toto vstávání o hodinu a lidé tak budou vstávat za tmy. Naše vnitřní hodiny to podstatně rozhodí. A může tak u nás nastat stejný stav, jako při přeletu několika časových pásem. Negativní vliv změny času je vědecky a lékařsky dostatečně prozkoumán a dokázán.

Již nějakou dobu se toto všechno ví, ale stále se pokračuje setrvačností k další a další změně času. Napadá mne snad jediné zdůvodnění - buzerace. Aby lidé nezapomínali, že mocní si s nimi mohou dělat vše, co chtějí.

Správný čas je u nás jen jeden - pásmový, středoevropský. A basta.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama