Byl to ten slavný den...

30. března 2016 v 7:40 | Honza |  Energetika
..., kdy k nám byl zaveden elektrický proud.

Tak tu máme rok 2016 a opět se událo několik změn, které ukazují, že energetické firmy to s námi myslí dobře jen v případě, že na nás vydělají. A to za každou cenu. A i když budeme "platit méně".


Ke konci loňského roku si šéf ČEZu Daniel Beneš posteskl, že ceny elektřiny v naší zemi budou stagnovat nebo klesat. A že se tedy elektřina domácnostem nezdraží. Jenže odběratel neplatí jen za tzv. silovou elektřinu (tedy za to, co skutečně spotřebuje). Odběratel také platí distribuční poplatky a v nich se schovává jedna z největších zlodějin poslední doby.

Nově bude výše platby záviset na výši instalovaného hlavního jističe před elektroměrem.

Tzv. fixní náklady distributorů byly až do konce roku minulého stanoveny dle výše odběru. Pokud tedy odběratel šetřil, pak i poplatky na všechno možné a nemožné měl nižší. Nový systém výpočtu tak nejen zdražuje odběr elektřiny. Současně také zajišťuje všem, kdož se na distribuci elektřiny přiživují, neklesající (minimálně) a nadále udržitelný zdroj příjmů.

Energetický regulační úřad uvádí (čímž i nový tarifní systém vysvětluje), že jeho změna byla provedena z důvodu neklesajících nákladů. Pokud se ale podíváme na podrobný ceník (třeba ČEZu), pak zjistíme, že to není až tak všechno úplně pravda.

Jednotlivé položky podrobněji:

V ceníku platného od 1. ledna 2016 došlo k rozklíčování platby pro Operátora trhu na jednotlivé položky a změně placení - nyní za 1 odběrné místo měsíčně 7,87 Kč vč. DPH (v roce 2015 to bylo 8,40 Kč vč. DPH za spotřebovanou 1 MWh). Na tuto změnu doplatí především lidé, kteří mají nízkou spotřebu.

Platba za systémové služby (je určena pro ČEPS, která zajišťuje kvalitu a spolehlivost dodávek elektřiny na úrovni přenosové soustavy). To jsou ty skutečné náklady na distribuční síť. A ty jsou "překvapivě" placeny stále za spotřebovanou MWh. A ještě "překvapivěji" došlo ke snížení této platby (z 127,38 Kč na 120,65 Kč vč. DPH).

Platba za obnovitelné zdroje (tzv. podpora výkupu elektřiny) se nově platí podle výše instalovaného hlavního jističe a každý měsíc - 28 Kč vč. DPH za ampéru a měsíc (v roce 2015 to bylo 598,95 Kč vč DPH za spotřebovanou MWh). V ceníku pro rok 2016 je uvedeno, že jde o platbu do maximální výše 598,95 Kč vč DPH za 1 MWh. Takže zde vlastně také žádná změna.

Platba za distribuci (za rezervovaný příkon podle výše jističe) je od 1. ledna navýšena v řádech korun. Tyto prostředky využívá přímý distributor (v dané lokalitě má distributor monopol a proto jsou platby regulovány) k rozvoji své distribuční sítě. A platba za distribuci (za spotřebovanou 1 MWh) se u jednotarifních (bez nočního proudu) distribučních sazeb snížila o cca 100 Kč a u dvoutarifních (s nočním proudem) zvýšila o cca 10 Kč.

Je tedy dobré se ptát, komu vlastně změna tarifikace prospívá.

Podle analýzy Ministerstva průmyslu a obchodu nový systém zdraží elektřinu pro 38 procent domácností (zejména těch s nižší spotřebou). Současně dojde k přesunu finančních prostředků od chudších k bohatším.

Lidé tak budou muset platit za to, že mají možnost elektřinu vůbec odebírat.

Samotný ERÚ připustil, že změna tarifů souvisí s klesající spotřebou elektřiny a tedy si tu opět někdo chce posvítit na šetřílky. Vadnoucí zisky z nízké ceny silové elektřiny se tak budou tímto kompenzovat.

Z výše uvedeného je patrné, že aktuálně nastavená tarifikace vůbec neodpovídá tomu, co ERÚ říká - tedy, že jde o zajištění plateb, které budou využity na rozvoj distribuční sítě. Platby budou nyní končit u úředníků.

Takže...

Do každé rodiny elektrické hodiny.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama