Jak to bylo s Marine Le Pen

18. ledna 2016 v 8:34 | Honza |  Ze světa
Víte co je ukázkovým příkladem alibismu?
Když politici (z těch mnoho let se tu střídajících profláknutých partají) bubnují na poplach a jsou rozklepaní z nástupu nacionalistických uskupení. A současně si nepřipouštějí, že jsou to právě oni a jejich rozhodnutí, díky nimž jsou dnes voliči oprávněně naštvaní.


V první polovině prosince loňského roku proběhly ve Francii regionální volby. Jejich první kolo vyhrála s přehledem Národní fronta, kterou vede Marine Le Pen, s 27,7% hlasů. To u vládní politických stran (zejména u socialistů prezidenta Hollanda) vyvolalo hysterickou reakci a společný postup proti této "hrozbě".

Celková volební účast se ve druhém kole zvýšila o sedm procent a Národní fronta získala o cca 800 tisíc hlasů více (27,3%). Na vítězství to však nestačilo. Socialisté a Sarkozyho Republikáni si totiž pomohli takovým malý podvůdkem.

Voliči Socialistické strany volili ve prospěch Republikánů a Národní fronta tak nevyhrála v žádném volebním okrsku.

Přesněji bych řekl, že vládnoucí socialisté nepostavením svých kandidátů do druhého kola ukázali, že si notně "kákli do trenek". Čímž nedali svým voličům (což jsou většinou přistěhovalci) jinou možnost, než volit Republikány.

V reakci na výsledek voleb mnozí politologové pohovořili o vítězství demokracie. A vůbec je nezajímalo, že to je vlastně onen profláknutý volební systém, kdo ty určité partaje stále drží u moci. Což však příliš demokratické není...

Dvoukolové volby dávají totiž prostor k mobilizaci mas, taktizování a zejména politikaření a mediální kampani. To vše umožňuje partajím korigovat "nesprávná rozhodnutí voličů". Poselství těchto voleb je zcela jasné - je vlastně jedno, komu hlupák volič dá svůj hlas, protože ti u vesla se vždycky nějak dohodnou.

Podle počtu voličů je dnes Národní fronta bezpochyby nejsilnější politickou stranou ve Francii a v budoucnu nás tak mohou čekat ještě velká překvapení. V roce 2017 Francii čekají volby prezidentské.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama