ČEZko

29. ledna 2016 v 8:27 | Honza |  Energetika
Hodně dlouhou dobu jsem měl pro tento článek připravený materiál, ale nějak jsem se k němu doposud nedostal. Zpracovat jej mne donutila reklama na ČEZ, v níž lidé říkají, co všechno už od tohoto energetického giganta mají - elektřinu, plyn, mobil, hřiště (a jednou to asi budou i tkaničky do bot).


Pokud se podíváme jen na čísla, pak je ČEZ velmi úspěšnou firmou. A také patří mezi nejvlivnější firmy ve střední Evropě.

Jenže hospodářské výsledky nejsou všechno a běžný odběratel elektrické energie (mimo jiné) hodnotí svého dodavatele zejména podle způsobu, jakým se chová. No a metody, jakými ČEZ dosahuje svých rekordmanských výsledků už tak košer nejsou.

Ne nadarmo se naší zemi říká nelichotivě též ČEZko. Energetický gigant je totiž stát ve státě. Mocensko-ekonomická chobotnice, se silným vlivem na všechny polistopadové vlády.

Na nahrávce rozhovoru, kterou získal Nadační fond proti korupci, říká vlivný lobbista Miloslav Kožnar: "Tuhletu zemi neřídí premiér, ale řídí to ČEZ. A proto takhle cpe prachy do politických stran...".

Provázanost politiků a ČEZu fakticky vede k oslabení právního státu a posiluje tuzemskou kmotrokracii.

Jako příklad podivností zde mohu uvést několik sporných případů:

- Díky přílepku k zákonu (metoda, kterou Ústavní soud již dříve označil za protiústavní) zajistilo několik politiků ČEZu tzv. emisní povolenky až do roku 2020 zdarma (v ceně cca 70 miliard).

- MF Dnes přišla před lety s informací, že někdejší šéf ČEZ Martin Roman tajně vlastnil Škodu Plzeň (dříve jí šéfoval). A ČEZu přihrával stamilionové zakázky. Toto tvrzení nebylo nikdy spolehlivě vyvráceno. A bylo to mimo jiné i toto podezření, kvůli kterému byl Roman "vyhozen povýšením" do čela dozorčí rady ČEZ.

- Z ČEZu byla netransparentním způsobem vyvedena inženýrská firma I & C Energo a prodána maďarskému MOL. Následně byla prodána offshorovým strukturám, které zastupoval advokát Josef Brož (mající úzké vazby na Martina Romana).

- ČEZ se ani nenamáhal varovat politiky před riziky FVE boomu a sám začal na fotovoltaice pořádně vydělávat. Pořídil si totiž lány solárních panelů za miliardy od neprůhledné firmy Amun Re.

- Aktuální šéf ČEZu Daniel Beneš podepsal kontrakt na výstavbu meziskladu vyhořelého jaderného paliva s firmou CEEI. Jde o narychlo založenou českou organizační složku slovenské firmy CEEI se sídlem v Lichtenštejnsku a utajenými majiteli. Nutno podotknout, že to byla také jediná firma, která podala nabídku v oné podivné zakázce.

- Byl to Daniel Beneš, který dle odposlechů policie dohazoval Janě Nagyové šéfa policejního útvaru zvláštních činností. Na vedlejšák tedy dělal vysokou policejní personalistiku. Tedy něco, co rozhodně nemá v popisu práce.

- Elektřina se musí platit, i když není "odebrána". Tak rozhodl soud v případě Správy železniční a dopravní cesty, která si u ČEZu objednala elektřinu, kterou nakonec neodebrala (včetně úroků něco málo přes miliardu). Nikoho nijak nezajímá, že plánovaný (a vyrobený) objem elektrické energie musel být v tom případě dodán do sítě jinak, jinam a zaplatil za něj někdo jiný (protože elektřina se jaksi skladovat nedá). Přesněji především České dráhy již nemusely (po změně zákona) od roku 2009 využívat prostředníka (tedy právě SŽDC) a nakoupily elektřinu přímo od ČEZ.

- Finančně analytický útvar řešil situaci kolem vytěsnění minoritních akcionářů Severomoravské energetiky. A podal na několik lidí z ČEZ trestní oznámení.

Jenže zkoumání čistoty zakázek (vzhledem k jejich složitosti) a možného zainteresování šéfů ČEZu v podivných událostech (vzhledem k provázanosti s politiky) je vždy odsouzeno k nezdaru. Stát ve státě je ve své pozici neotřesitelný a vesele si jede dál. Bohužel.

Zajímavý článek o dalších podivnostech ČEZu je zde.

Balkánské dobrodružství je další skvrnou na tom úžasném a dobrotivém ČEZu. Bylo o tom už nemálo napsáno a řečeno. Takže jen ve zkratce:

- masivní porušování pravidel při vystavování faktur
- přemrštěné ceny
- korupce a klientelismus tamních zemí tomu všemu nahrával
- agresivní chování zaměstnanců energetické firmy

No a aby to nebylo všechno, tak je dobré se zmínit i o cenách elektřiny. Donedávna se říkalo, že ČEZ je firmou dominantní a svého postavení tak může zneužívat. Nyní se říká, že díky liberalizaci trhu (a vzniku mnoha nových dodavatelských firem, od nichž je možné elektřinu nakupovat) ztratil ČEZ na trhu dominanci.

Liberalizovaný trh měl původně umožnit férové postavení firem na trhu a odběrateli mohl přinést možnost většího a svobodného výběru. Ve skutečnosti se však stalo něco úplně jiného. Zákazník je sice přesvědčován, že má na výběr, ale tento výběr je mu plánovitě omezován (závazky, prémie za věrnost...). A samotná nabídka je ve většině případů jen trapnou fraškou omezenou na "my jsme lepší, než ostatní".

V roce 2013 přinesly Hospodářské noviny rozhovor s nově nastupujícím generálním ředitelem ČEZ Prodej Pavlem Hlavinkou. Jeho hlavní strategií bylo vytěžit základnu cca 2,5 milionu zákazníků. A to co nejvíce.

Liberalizace trhu se zvrtla ve prospěch velkých firem, které mohou těžit z ohromné zákaznické databáze a neměla žádný vliv na ceny energií. Celková cena elektřiny v posledních několika letech sice klesala. Nicméně se jednalo o snížení cen především u distribučních nákladů (za obnovitelné zdroje) a ceny silové elektřiny, která se obchoduje na burze a dodavatelé ji tak sotva mohou ovlivnit.

Cena za spotřebovanou elektřinu (za kWh) jen mírně klesají (a tento pokles byl způsoben především poklesem ceny na burze). Nicméně jsou stále vyšší, než je například cena elektřiny ve Velké Británii, kde je oproti ČR zase trojnásobně vyšší průměrná mzda. A to například loni tvrdil evropský statistický úřad Eurostat, že elektřina v České republice je jednou z nejlevnějších v Evropě.

Skutečností však je, že od počátku 90. let stoupla cena elektřiny pro domácnosti na osminásobek. A i když nyní energetické firmy "zlevňují" (reagují především na aukce), nebude to tak donekonečna. Dle Energetického regulačního úřadu bude cena energií výhledově stoupat. A podle prognóz (vycházejí z demografických údajů a sociální situace) bude mít brzy až třetina občanů naší země problém s placením účtů. Sociální protesty, které proběhly na Balkáně (především v Bulharsku), mohou dle odborníků na energetiku v budoucnu nastat i u nás.

Situaci plně vystihuje tápání okolo dostavby Temelína. ČEZ s dostavbou nadále váhá. A hlavním důvodem je nízká cena elektřiny. Ředitel divize Obchod a strategie Pavel Cyrani v roce 2013 uvedl, že za současné tržní ceny elektřiny, se stavět nové bloky elektrárny nevyplatí. Tato informace je uvedena i na webu ČEZ. Firma chce, aby jí stát garantoval cenu elektřiny a to znamená jediné - její zvýšení.

Ač došlo v posledním roce ke snížení (mírnému) regulovaných poplatků (zejména za obnovitelné zdroje - psal jsem o tom i v Občasníku č. 1), stále jsou tyto poplatky přibližně polovina výdajů za elektřinu u běžné domácnosti.

Pro srovnání uvádím vývoj výše příspěvku za obnovitelné zdroje (včetně DPH):
2008 - 48,5 Kč
2009 - 62 Kč
2010 - 199,6 Kč
2011 - 444 Kč
2012 - 503 Kč
2013 - 705,4 Kč
2014 - 598,9 Kč
2015 - 598,9 Kč
2016 - 28,99 Kč/A/měsíc

Špatně regulované distribuční poplatky jsou jedním z hlavních důvodů neúměrných nákladů. Odběratelé se právě těmito poplatky skládají na zisk několika jednotlivců (firem - včetně ČEZu). ČEZ má totiž nejvyšší marži v Evropě a odběratelé tak platí pohodlný život manažerů tohoto energetického giganta.

Od roku 2005 zisk ČEZ strmě rostl. O nic jiného se ostatně vedení společnosti nikdy nezajímalo. Tato politika vedla mimo jiné i k tomu, že si ČEZ pomocí vlády Miloše Zemana v roce 2001 prosadil tzv. opční program. Ten umožňuje manažerům akcie levně nakoupit (za dva roky starou cenu) a následně se ziskem (za aktuální cenu) prodat. Jde vlastně o zisk z ničeho.

Naprosto skandální byla pak roční výslužka (za rok 2007) tehdejšího šéfa ČEZu. A to bezmála ve výši jedné miliardy korun. Na tuto nehoráznost v odměňování ve firmě, kterou většinově vlastní stát nikdo adekvátně nereagoval.

Firma ČEZ je firmou, která skutečně rozkládá naši zemi. Stačí se podívat na četné snímky dobře se bavících politiků, lobbistů a vrcholných manažerů (například Toskánksá aféra), kteří si na úkor veřejného zájmu domlouvají své kšeftíky. A na veřejnosti se tváří jako největší lidumilové. Ač se dnes říká, že máme liberalizovaný trh, ČEZ je stále fakticky monopol (vzhledem k počtu jeho zákazníků) a tato skutečnost má dozajista i rovinu politickou.

ČEZ měla být firmou ve službách státu. Ve skutečnosti je to však přesně naopak. Není tajemstvím, že ČEZ určuje státní priority a má své lidi ve všech minimálně hlavních politických stranách.

Na závěr zde uvedu jeden (již starší) vtip, který vcelku přesně vystihuje situaci ve firmě ČEZ:
V ČEZ si udělali dotazníkový průzkum, za jak dlouho si jejich zaměstnanci vydělají na BMW. Účetní uvedl půl roku, právník tři měsíce a manažer tři roky. Ptali se ho, proč tak dlouho. "Hele, netlačte tak na pilu. BMW není zrovna malá firma."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 rosi rosi | E-mail | 29. ledna 2016 v 16:14 | Reagovat

český šmejd in natura.....toliko špagátu se ještě nevyrobilo, aby se tady v (ČESKÉ REPUBLICE) udělal pořádek. a kdyby, zůstalo by nás sotva tak do mariáše..... :-D

2 Pravda Zvitezi Pravda Zvitezi | Web | 23. dubna 2017 v 23:42 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama