A nejhorším teroristou se stává

14. ledna 2016 v 8:23 | Honza |  Britské listy
Já vím, že lze nyní za nejhoršího teroristu označit Spojené státy (důvodů se najde hned několik). Ale v tomto článku se podívám na někoho jiného. A to proto, že jsem při psaní předchozího článku narazil na další z manipulativních výplodů páně Jana Čulíka (já jsem onehdá psal, že se na Britské listy zaměřím...).


Na konci loňského roku se Čulík zamýšlel nad tím, kdo vlastně páchá nejvíce teroristických činů. A již názvem svého článku dal jasně najevo, že je korektní až na půdu.

Píše, že "muslimové nepáchají většinu teroristických útoků".

Ve svém článku (a názoru) se opírá o data Europolu, který vydává každoročně report TE-SAT. Jde o zprávu, která se zabývá teroristickými útoky a hrozbami v Evropě a vyhodnocuje četnost útoků. Pro vyváženější pohled na celou situaci je potřeba se podívat na jiné zdroje informací. Třeba na článek v Armádních novinách.

V letech 2006 - 2014 došlo k celkem 17 útokům, které byly nábožensky inspirovány. Jde tedy o "jen" 2% útoků, které je možné spojit s islamisty. V tom samém období došlo též k 2178 útokům, které je možné označit za separatistické. V drtivé většině případů jde o útoky ve Španělsku prováděné skupinou ETA a tzv. tadles (lidé, kteří s ETA sympatizují) a ve Francii, které má na svědomí Fronta pro národní osvobození Korsiky (FLNC).

To jsou suchá čísla. Tato čísla jsou však vhodná leda tak pro statistiku a neukazují celou problematiku. Což Čulík evidentně zcela přehlíží.

Separatistický terorismus je v současné době na ústupu a je namířen zejména proti soukromému majetku (tedy způsobuje především materiální škody). Avšak nábožensky inspirovaný terorismus je namířen proti lidem s cílem zabít jich co nejvíce a způsobit pocit strachu ve společnosti. Útoky islamistů jsou nahodilé a jsou při nich často používána IED (improvizovaná výbušná zařízení), jejichž exploze mají ve větším davu lidí hrůzné následky. V současné době je na vzestupu též nová forma útoků pomocí chladných či palných zbraní. Navíc počet lidí zatčených v souvislosti s tímto druhem útoků nadále strmě stoupá.

Říci tedy pouze, že muslimové nepáchají většinu teroristických činů (mluvíme zde pouze o Evropě) je díky výše uvedenému naprosto scestné. Protože, ač je to z pohledu čísel pravda v případě počtu útoků, to rozhodně není pravda v případě počtu obětí.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama