Otrokářský stát

19. prosince 2015 v 7:44 | Honza |  Postřehy
Tak je to tu zase. Blíží se vánoční svátky a naše "milé" obchodní řetězce nás ujišťují, že i během nich si můžeme jít nakoupit nebo jen tak bezcílně korzovat po obchodech. Že prý je to u nás normální stav a ty prodavačky budou u kasy stát jistě raději, než by byly doma s rodinou.


Je to vlastně mistrný psychologický tlak. Podsouvají nám myšlenku, že jde vlastně o jakousi národní zvyklost. Ve skutečnosti to však není až tak jednoznačné a i průzkumy (zde a zde) ukazují, že většině lidí by zavřené obchody ve svátky a neděle nevadily.

Spíše než o možnost si nakoupit tu jde o propagaci nezřízeného konzumního stylu života. Tento systém nás přesvědčuje o nutnosti neustále nakupovat (když na to nemáme, tak si na to půjčit) i naprosté zbytečnosti a doslova se prožrat do nevědomosti a podřízenosti.

Příkladem naprosto podřízeného (chce se mi i napsat dementního) chování mohou být situace, které nastaly během slevových akcí při nedávném tzv. Černém pátku. Davové šílenství a mnohde i neurvalé chování (a dokonce i rvačky). A to jen pro slevy, které se v drtivé většině případů týkají zboží, jež se běžně prodává minimálně a většinou ani není důležité pro běžný život.

O omezení otevírací doby se v naší zemi diskutuje již několik let. A řeší se regulace prodejní doby zákonem. Lze samozřejmě polemizovat o tom, zda je vhodné, aby nám stát opět něco určoval. A zda má vůbec právo mluvit do soukromoprávních vztahů podnikatelských subjektů. Avšak v tomto případě je potřeba se na celou situaci podívat i z jiného úhlu. Majitelé řetězců se v naší zemi nechovají ke svým zaměstnancům zrovna příkladně. A čas od času se objevují informace o šikaně a nevhodných pracovních podmínkách. Tedy o něčem, co si ve své domovské zemi rozhodně nedovolí.

U nás se stále prosazuje forma tzv. mafiánského kapitalismu, kdy je řadový zaměstnanec odepsatelná položka a levná námezdní síla. Mnohde tato situace nemá daleko k označení za otrokářský vztah (jsou tomu 2 roky, co o tom vyšel zajímavý článek na Britských listech).

V zahraničí (tedy na tom "západě") je prodejní doba v období svátků vcelku běžně omezená (například Německo) a nikdo se nad tím nepodivuje.

Podíval jsem se proto, jak je to s otvírací dobou u řetězce Ahold (pro názornost).

Ahold
Albert (ČR):
24. prosince - 7-14
25. prosince - zavřeno
26. prosince - 8-20

Ahold Heijn (Nizozemí):
24. prosince - 8-19
25. prosince - zavřeno
26. prosince - zavřeno (nebo 12-18)

V Nizozemí (Holandsku) se oproti ČR slaví Vánoce až 25. prosince. V následujících dnech má většina obchodů zavřeno. Nutné je podotknout, že zavřeno bývá většinou i v každou neděli.

Z tohoto příkladu je zřejmé, že státní svátek mateřská firma ve své zemi ctí jako den volna. U nás však mají zcela jiný názor.

V Německu a Rakousku jsou obchody zavřené nejen o svátcích, ale i o nedělích. Toto je však pro místní šéfy řetězců asi už hodně silná káva. A ač přiznávají, že o svátcích a v neděli chodí nakupovat hodně málo lidí (a mnohde se ani nevyplatí mít otevřeno), nemají zájem na tom nic měnit.

Omezení otevírací doby odmítá například takový Svaz obchodu a cestovního ruchu. Prý prodavačky do práce chtějí chodit. Protože mají až stoprocentní příplatky. Realita je však trošku jiná. Práce ve svátek (a mnohde i práce přesčasová) je v evidenci práce běžně falšována a zaměstnanec se jen zřídka domůže spravedlnosti. A postihy pro zaměstnavatele jsou směšně nízké. Většinou se navíc nic neprokáže a zaměstnanci mají strach o své místo.

Můj názor je takový, že zastánci toho, aby bylo v obchodech "demokraticky" otevřeno i o svátcích, jsou většinou ti, kteří v tu dobu leží doma na gauči před televizí a cpou se "žrádlem", které jim pak pochopitelně schází a musí tak (chtě nechtě) vyrazit opruzovat nejbližší prodavačky.

Lidé se musí probudit. A donutit politiky, aby se i u nás dodržovalo civilizované pracovní právo (tak jak je běžné na onom "západě") a aby zaměstnavatelé jednali se svými zaměstnanci v souladu s etickými pravidly. V opačném případě se bude útlak zvětšovat a brzy bude naše země opravdu státem otrokářským.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 franta franta | E-mail | 19. prosince 2015 v 9:41 | Reagovat

jsem taky proti tomu,aby v období svátků byly otevřeny obchodní řetězce! jednou je svátek,ten by měl být pro všechny!

2 XJan XJan | 19. prosince 2015 v 12:43 | Reagovat

Sorry že to tak napíšu, je zde spousta kvalitních článků, ale todle jsou fakt kecy. Regulace státu by měla být zcela jinde, než píšete. Možná mě nazvete povalečem, ale z charakteru mé práce (podnikání) nedělám rozdíl mezi pracovním dnem, víkendem nebo svátkem. Když je něco potřeba, musím to udělat a je jedno co je za den nebo hodinu. Z tohoto hlediska mě víkendy a svátky spíše otravují, protože jsou omezeny právě otvírací doby obchodů, jezdí méně MHD, jsou zavřené úřady (a nefungují banky!!!) apod. Všechno jsou to jen přežitky... Chápu, že nad zavřeným KFC "už o půlnoci" v neděli, se mohu pozastavit jen já a mě podobní a že toto se skutečně odráží od zkušeností provozovatelů, že v neděli večer je návštěva barů slabší a tak není možné držet otvírací doby občerstvení do tří nebo do pěti, ale regulovat to ještě zákonem? Obchody jsou soukromé subjekty a mohou si dělat co chtějí, pokud se jim to vyplatí. Třeba mít otevřeno 24. nebo 31. prosince nonstop... Když si chtějí vydělat a jejich zaměstnanci taky? Proč ne? Ta regulace by měla být právě na straně zaměstnanců a jejich ochrany. Třeba stylem maximálních možných odpracovaných hodin týdně. Což zde standardně již je na 40. Pokud má někdo suprového zaměstnavatele a ten mu umožní si to rozložit jak zaměstnanec chce, proč ne? Však je tolik nezaměstnaných lidí, takže když někdo pracovat nechce, je zde deset dalších co chtějí. Pro zaměstnavatele tak není problém pokrýt nonstop provoz a za 24h protočit v obchodě tři směny na půl úvazek. Lidí je dostatek. Pouze bych do zákona přidal něco jako aby se nestávalo, že na nějakého chudáka vyzbydou všechny svátky v roce. Důležité je uzákonit, že práce ve svátcích je dobrovolná a je vystaráno. Při plánování směn se zaměstnavatel zeptá kdo chce pokrýt neděli, Vánoce a Silvestra a určitě se někdo přihlásí. Pokud ne nebo málo lidí, může to motivovat lepší odměnou. Pokud ani to nepomůže, má smůlu, musí mít zavřeno, nemá zaměstnance, nebo si může jít prodávat sám... Nikoho nutit nemůže. Podle mě by toto vše řešilo. Můj názor.

3 Pavel Král Pavel Král | 21. prosince 2015 v 7:44 | Reagovat

TO je nesmysl - konzumní způsob života nelze slučovat s rodinným a svátky tu jsou pro podporu rodinného typu života ne žrádelního - nicméně každý na to může mít jiný názor ať již z hlediska nutnosti krámu z důvodu živnostenského života - jsem v práci pořád, popř. práce ve směnném provozu - takže je pravda že nějaké nonstop prodejny potřebujeme...
Když však půjdem až na kost problému, tak myslíte, že je nutné, aby si lidi den po vánocích zkoušeli kalhoty nebo boty? Aby byli v Ikei s dětmi místo venku???
Konzumní způsob života je zapotřebí nahradit rodinným způsobem s důrazem na sport, vzdělání a objektivní informovanost společnosti s důrazem na morální výchovu!

4 jirka jirka | E-mail | 21. prosince 2015 v 8:05 | Reagovat

XJane, možná že záleží na úhlu pohledu jako s tím cikánem co mu p... starou, ale můj pohled je, že jsi špatný podnikatel...víš dobrý podnikatel nemusí fachat po večerech a svátcích, ten má vystaráno a v tuto dobu se věnuje  tomu co je nejdůležitější a to je rodina a soukromý život. Zamysli se nad tím, než Ti to nejdůležitější uteče.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama