Svoboda slova skončila

27. listopadu 2015 v 7:30 | Honza |  Postřehy
V souvislosti s předchozím článkem bych se nyní rád podíval blíže na onu svobodu slova. Pokud totiž bude docházet k omezování svobody slova a cenzuře nepohodlných názorů (například z důvodu politické korektnosti nebo aby náš názor někoho nepobouřil), pak nemůžeme mluvit o tom, že je v naší zemi demokracie.

Dnes je svoboda slova omezována zejména v těch případech, kdy si názory může někdo vykládat jako podněcování k nenávisti vůči skupinám osob s nějakou ideologií. Říká se tomu "hate speech" a stalo se to mocnou zbraní proti názorům, které nekorespondují se současným "tím jediným správným" světonázorem.


Máme vůbec svobodu slova?
A máme tedy vůbec demokracii?

Pokud dnes někdo hovoří o omezování "nevhodných" názorů a je zde tlak na trestání všech, kdož nemají "ten správný" názor, pak lze říci, že jde bezpochyby o testování toho, kam až je možno zajít. A povede to k tomu, že naši politici prostě hodí občany své země přes palubu a začnou prosazovat nesmyslné kroky, vedoucí k ovládnutí naší země nadnárodním mocenským aparátem.

Tzv. "elitáři" stále nedokážou rozdýchat, když lidé (většina) ventiluje své názory a má odlišný pohled na globální (regionální) dění. Omezením občanských svobod (a tedy i svobody slova) si tak chtějí vynutit poslušnost.

Zejména v první polovině tohoto roku jsme tak mohli vidět (v reakci na údajnou proruskou propagandu) návrhy na omezení svobody slova a zavedení cenzury. No a nyní se zcela otevřeně hovoří o trestání osob za "nevhodné" názory či komentáře (zejména v souvislosti s aktuální uprchlickou vlnou).

Ano, je správné trestat projevy, které navádí či vyzývají k násilí. Proč by ale mělo být trestné morálně odsuzovat či oprávněně kritizovat myšlenky či nějakou ideologii? Kriminalizace kritických a morálně odsuzujících názorů je hanebným potlačováním svobody slova a útokem na demokratické principy.

Situace byla například dohnána až k absurdním výšinám v Rakousku a Německu, kde je trestné se kriticky vyjadřovat k současnému dění a byla tam zavedena nulová tolerance. U nás po zavedení takovýchto praktik volají mnohá média a politici. Například mé neoblíbené Britské listy. V tomto článku se Jan Čulík snaží čtenáře přesvědčit, že by i prezident naší země měl být stíhán za to, co řekl 17. listopadu na Albertově. Jeho článek navíc účelově manipuluje s pojmem trestný čin. Jen a pouze soud může ve svém verdiktu říci, že k nějakému trestnému činu došlo. V žádném případě to nemůže udělat nikdo jiný (a tedy ani Jan Čulík, který si toto právo nejspíše osobuje). Jeho konstrukce článku tak jasně navádí čtenáře k přesvědčení, že to trestný čin byl a basta. Vyšetřování, dokazování, právní rozbor a soud již asi nejsou potřeba.

Účelové trestání za názory a kritiku jsou jasnou cenzurou a potlačováním svobody slova. No a státní cenzura (která se pomalu a plíživě z tohoto vytváří) je příznakem stavu, kdy se ze svobodné země stává diktatura.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Helenio Helenio | E-mail | 27. listopadu 2015 v 7:45 | Reagovat

Nic jiného se v tomto ABSURDISTÁNU nedalo očekávat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama