Nezávislost Švýcarska je v ohrožení

10. listopadu 2015 v 9:06 | Honza |  Ze světa
Ano, název článku je trošku nadnesený, ale plně vystihuje současný stav, kdy je nezávislost a právo na soukromí stále více napadáno.

Dne 3. listopadu totiž došlo k události, která ukazuje, že svět směřuje ke kontrole všeho a všech.


Švýcarsko je obecně zemí známou svými velmi přísnými zákony na ochranu osobních údajů. A tradice anonymity a diskrétnosti tam má dlouhou historii. Snad i právě proto ve Švýcarsku vznikla webová služba ProtonMail. A rozhodně to není nějaký obyčejný webmail.

Nejen, že využívá tradiční zabezpečené spojení HTTPS (což je dnes vcelku běžné), ale současně i end-to-end šifrování. Jde o šifrování emailové zprávy přímo v prohlížeči uživatele, takže během "cesty" emailu k příjemci, jej není možné přečíst (tedy pouze v případě, že i příjemce používá ProtonMail). Text emailu nezná ani provozovatel, jelikož jen odesílatel a příjemce mají šifrovací hesla.

Tato služba je přirozenou reakcí na stále větší monitorování naší veškeré komunikace. A proto bylo možné očekávat, že se vlády budou snažit tyto služby omezit.

Aktuálně například britská vláda zákonem nařídí technologickým firmám a poskytovatelům služeb, aby nenabízely tak silné šifrování. Vše samozřejmě vysvětlují bojem proti terorismu a kriminálním živlům.

Avšak vraťme se zpět k výše zmíněné události. ProtonMail byl vystaven extrémně silnému a precizně koordinovanému útoku, který jej na několik dní vyřadil z provozu. Útok měl dle tohoto prohlášení dvě fáze. První objemová se zaměřila na IP adresy a pomocí DDOS zahltila celý systém. Druhá fáze byla zacílena na slabá místa v infrastruktuře ISP. Díky tomu došlo ke "shození" webů i dalších firem (hovoří se o stovkách).

Koordinovanost, složitost a masivnost útoku podporuje domněnku, že šlo o útok nějakou vládou podporovaných subjektů. Útočníci se nebáli způsobit masivní vedlejší škody a lze tedy předpokládat, že cílem bylo poškodit ProtonMail za každou cenu.

Ač vedení webmailu obdrželo i zprávu o zaplacení výkupného, které na základě rozhodnutí poškozených společností bylo zasláno, je více než možné, že za útokem nejsou kriminální skupiny. ProtonMail představuje hrozbu pro zažitý obchodní model většiny společností, které mají své produkty a služby záměrně nedokonalé a umožňují tak stálý dozor vládních agentur nad tím, o čem lidé komunikují.

Pokud se navíc podíváme na Blockchain adresy na kterou ProtonMail poslal 4. listopadu výkupné ve výši 15 BTC (dle Cryptsy v přepočtu 5925 USD), její vlastník uvádí ve veřejné zprávě transakcí, že provedl pouze malý útok na jednu IP adresu, který trval 15 minut. Neměl však provést masivní útok na ProtonMail, jelikož k tomu nemá důvod a spíše jej někdo využil. Zda je to pravda, to neověříme. Nicméně vše ukazuje na to, že tu šlo o něco většího.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama