Turecký zájem

14. srpna 2015 v 9:03 | Honza |  Ze světa
Turecko je v NATO. A basta.

Asi takhle by se dal vyjádřit postoj světa k tomu, jak se Turecko chová ke Kurdům. USA a Turecko považují Stranu kurdských pracujících (PKK) za teroristickou organizaci, čímž legitimují útoky, které proti ní Turecko vede. Celá skutečnost je však ještě horší, než se jeví.


PKK usiluje zejména o vytvoření vlastního kurdského státu. A Turecko proti ní (proti Kurdům) bojuje všemi prostředky. Celá desetiletí se snaží likvidovat jakékoliv snahy kurdského hnutí o samostatnost a eliminuje jakékoliv národní snahy Kurdů.

Před rokem proběhla v médiích informace o bojích o syrské město Kobani. Proti postupujícím radikálům z Islámského státu se postavila milice YPG. Bojem o Kobani (a dalšími) Kurdské jednotky ukázaly, že patří k nejefektivnějším silám proti Islámskému státu.

Avšak již tenkrát se objevilo několik informací, které říkají, že Ankara se o bojující Kurdy zajímala tím způsobem, že podporovala islámské radikály. Protože oni tak dělali za Turecko špinavou práci.

Kurdové jsou historicky národem, který na blízkovýchodní šachovnici představuje postradatelné pěšáky. Jsou bohužel již desítky let zneužíváni podle aktuálních regionálních zájmů. Ve spojení s represemi, které mají stoleté kořeny, se pak není čemu divit, že je PKK považována za teroristickou organizaci.

Pro příklad stačí připomenout situaci z 90. let, kdy bylo násilně vysídleno více než 2 milionů lidí (hovoří se až o 5 milionech). Došlo ke zničení více než 3500 kurdských vesnic a osad. A zavražděno více než 40 000 Kurdů. To vše pomocí amerických zbraní a s vědomím a tichým souhlasem Bílého domu. Dodám ještě, že ani mezinárodní společenství se k tomu nijak nevyjádřilo.

Je to už rok od bojů o Kobani a situace se nijak nezměnila. Turecké síly se stále v útocích soustřeďují na pozice kurdských bojovníků a džihádisty ignorují. Nadále se objevují informace o tom, že Turecko obchoduje s IS (prodává mu zbraně a nakupuje ropu). Turečtí policisté a prokurátoři, kteří se tato podezření snažili prošetřit, jsou obviněni z nelegálního vyšetřování a odhalení státního tajemství.

Turecko též umožnilo zahraničním džihádistům dostat se přes své území do Sýrie. Turecké nemocnice ošetřovaly zraněné bojovníky IS. A tureckým Kurdům nebylo umožněno přejít hranici na pomoc syrským Kurdům během bojů o Kobani.

Tyto a mnohé další události, jsou příkladem ostudného chování Ankary, která se nadále podílí na vyhlazování jednoho etnika. A bez skrupulí k tomu využívá i Islámský stát.

K podpoře této zrůdnosti se přidal i generál Petr Pavel, který se jako současný předseda Vojenského výboru NATO vyjádřil, že pro Turecko je zcela legitimní zničit základny PKK.

A tak s požehnáním NATO došlo na konci července k bombardování pozic IS. Představitelé NATO si vesele poplácávají po ramenou, jak se konečně to Turecko k něčemu odhodlalo. Jenže toto bombardování bylo fakticky bezvýznamné. Daleko mohutnější byl současně prováděný útok na pozice Kurdů.

Podle listu The Guardian byl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přinucen (přímo prý vydírán) Washingtonem, aby se Turecko začalo více zajímat o likvidaci džihádistů. Americké tajné služby mají mít k dispozici dokumenty, které potvrzují spojenectví mezi Ankarou a IS. A Erdogan si tak jen tak nějak koupil další americké mlčení. Takže nyní občas (aby se neřeklo) na IS taky vystřelí.

Všeobecně však Turecko není stále schopno se vypořádat s nacionalismem, který je namířen proti netureckým národnostem. Ankara považuje Kurdy za větší zlo, než IS. A dál pokračuje v genocidě tohoto národa.

Pro Spojené státy však je Turecko důležitým spojencem. Jelikož představuje se svou druhou nejpočetnější armádou v NATO hráz proti čemukoliv z Blízkého východu. Proto jsou akce Turecka proti Kurdům bagatelizovány. A proto si Turecko může dovolit takřka cokoliv. Tedy i aktivně podporovat džihádisty z IS, což ostatní členové NATO musí přehlížet.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Josef Josef | 14. srpna 2015 v 21:29 | Reagovat

Ještě by to chtělo vzpomenout jak ti "hodní Turci"vyvražďovali masově Armény!!

2 Jirka Jirka | E-mail | 19. srpna 2015 v 9:36 | Reagovat

Je to samozřejmě pravda a pravda až příliš hořká. Takzvaně "obraný" pakt NATO je všude ve světě nástrojem zahraniční politiky USA a nic na tom nezmění ani srdceryvné reportáže placeného klaku médií o veteránech, kteří hrdině položili život a své zdraví za lepší zítřky takzvaného "česka", případně světové demokracie. Mezi jiným, děsil bych se toho, kdyby se objevila skutečná pravda o tom, co vojáci AČR ve službě NATO skutečně prováděli na takzvaných zahraničních misích, které se nazývaly "kopáním studní". Turci v podstatě jen využívají možnosti jak beztrestně bojovat s opozicí. Nedávný průjezd amerického konvoje, který měl prověřit oddanost podřízených vazalů, to jen názorně ukazuje. Ten komu se to nelíbilo byl okamžitě označen za vlastizrádce. Podobnost s roky normalizace je určitě čistě náhodná. Je nutné ale podotknout, že v celkovém přístupu se neliší vládnoucí elita od takzvané opozice i když šašci z TOP a ODS by nás prodali sakumprásk Američanům okamžitě. Ona ta píseň "vadave, vadave" nebyla až tak legrační...................

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama