Když šmírovat, tak ve velkém 4

27. srpna 2015 v 7:51 | Honza |  Šmírování
V tomto pokračování šmírovacího seriálu se budu zabývat situací v našich luzích a hájích. Protože to tu jde taky do háje...


Začátkem července připustila Policie ČR používání sofistikovaného software, který umožňuje monitorovat mobilní komunikaci a monitorovat (možná i napadat) webové stránky. A to na základě dokumentů, které byly zveřejněny na portálu WikiLeaks.

Česká policie několik let využívala služeb italské společnosti Hacking Team, která jí vytvářela počítačové viry a šmírovací programy na míru. Přesněji policii zastupovala firma Bull (nyní pod novým jménem Atos IT Solutions and Services).

Jak je to vlastně s těmi našimi "strážci zákona"? Oni totiž nic nedělají jen tak a rozhodně si nebudou z vlastní iniciativy přidělávat práci. To znamená, že k tomuto úkolu je musel někdo pověřit.

Podle mluvčího policejního prezidia Davida Schöna tento druh speciálního software policie používá na základě povolení soudce při řešení závažné trestné činnosti.

Jak si ale potom máme vysvětlit (dle dokumentů z WikiLeaks), že byly připravovány útoky na weby bank, politických uskupení, médií či některých energetických společností?

A nejednalo se jen o poptávku po exploitech (programy umožňující přístup na různé weby s cílem je ovládnout a získat z nich informace). Policie se zajímala též o například bootovací média, pomocí nichž je možné získat plnou kontrolu nad počítačem.

Tady se už rozhodně nejedná o potírání závažné trestné činnosti. Policie se zcela jistě chystala ve velkém sledovat provoz na internetu.

A u internetu to rozhodně nekončí.

Policie též používá program Galileo, který dokáže obejít šifrování, shromažďuje informace, monitoruje pohyb sledovaného, nahrává hovory, monitoruje textové zprávy, nepozorovaně fotí či nahrává zvuk a mnoho dalšího. To vše v jakémkoliv mobilním telefonu, tabletu či počítači. O jeho instalaci, která se může spustit i pomocí přehrání videa z YouTube, uživatel vůbec neví.

Garnitura se snaží mít přehled. Nic jiného v tom není.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Helenio Helenio | E-mail | 27. srpna 2015 v 8:32 | Reagovat

Totálně totalitní demokracie.Komunisti to byli babráci oproti nynějším darebákům...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama