6. srpna 1945

9. srpna 2015 v 9:05 | Honza |  Ostatní
Dne 6. srpna 1945 došlo ke svržení jaderné bomby Little Boy na japonské město Hirošima. A 9. srpna pak došlo ke svržení plutoniové bomby Fat Man na Nagasaki.

Dnes se všeobecně tvrdí, že svržení těchto bomb vedlo k japonské kapitulaci a předešlo se tak velkému počtu obětí při případné invazi do Japonska (operace Downfall). Jenže skutečnost je taková, že historie je psána vítězi. A všechno není tak úplně pravda.


Projektu Manhattan velel generál Leslie Groves, který byl znám svou averzí vůči Sovětskému svazu a komunismu. A svůj úkol považoval spíše za možnost, mít silnější zbraně než tehdejší SSSR.

Spojené státy ještě před použitím jaderných zbraní prosazovaly v Japonsku taktiku spálené země. Tu k "dokonalosti" dovedl generál Curtis LeMay, který dříve působil jako velitel bombardovacích svazů ve Velké Británii. Již tehdy změnil anglickou taktiku útočit na strategické cíle. Bombardovat se začalo plošně, čímž bylo v Evropě zničeno velké množství měst, které neměly žádný vojenský význam.

LeMay byl poté přeložen do Tichomoří, kde vedl ničivé masivní útoky na japonská města s použitím zápalné munice. Sám tuto strategii označoval za teroristické bombardování. Americkým letectvem bylo vypáleno na 100 měst a zabito půl milionu civilistů. To, spolu s operací Starvation (v pobřežních vodách Japonska bylo rozmístěno více než 12 000 min, které znemožnily zásobování), vedlo k naprostému rozkladu morálky japonské armády.

Použití jaderných zbraní považuji tak jen za pokračování této zrůdné taktiky. Byly totiž použity v době, kdy již bylo Japonsko fakticky poraženo.

Ani po shození jaderných bomb však nedošlo ke kapitulaci Japonska. To kapitulovalo až poté, co na něj v následujících dnech zaútočil Sovětský svaz.

Obrat k tomuto způsobu vedení války nastal těsně před a po zvolení Harryho Trumana za prezidenta Spojených států. Ten, oproti svému předchůdci Franklinu Rooseveltovi, více naslouchal lidem, kteří se obávali vzestupu Sovětského svazu. Ještě před svým nástupem do prezidentské funkce dokonce prohlásil:
"Pokud bude vítězit Německo, měli bychom pomoci Rusku. Když budou mít navrch Rusové, měli bychom pomoct Němcům. Aby se jich mezi sebou pozabíjelo co nejvíc."

Spojené státy v Japonsku využily příležitosti vyzkoušet novou zbraň a také ukázat Sovětskému svazu převahu. Ač se vědělo, že je brzy dožene.

Svým konáním a souhlasem s použitím jaderných zbraní proti Japonsku započal H. Truman proces, který se stal hrozbou pro veškerý život na Zemi.

V Hirošimě okamžitě zemřelo 70 - 80 tisíc lidí a následně dalších 90 - 140 tisíc v důsledku zranění, popálenin a na následky ozáření.
V Nagasaki okamžitě zemřelo asi 40 tisíc lidí a na následky dalších asi 35 tisíc lidí.

Použití jaderných zbraní nemělo žádný vojenský význam. Šlo o útok pomocí nejničivějších zbraní na civilní obyvatelstvo.

Robert Oppenheimer, který je považován za "otce atomové bomby", vystupoval proti vojenskému využití jaderné energie a byl zděšen účinkem použitých bomb.
Krátce poté pronesl (citoval Bhagavadgítu) větu:
"Jsem Smrt, ničitel světů."

Na jaderné spoušti dodnes spočívá mnoho prstů. A ani dnes si nemůže být nikdo z nás jistý tím, že se nenajde hlupák, který spustí poslední útok v historii lidstva.

Albert Einstein kdysi řekl:
"Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny."
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | 25. srpna 2015 v 12:21 | Reagovat

Zveřejňujete pravdu, která není současné propagandě po chuti. Hrdinná americká armáda je vždy vydávána za pilíř svobody a demokracie. Bohužel se vždy vyznamenala nejvíc při likvidaci civilistů. Nemá cenu ani jmenovat, při každém nasazení americké armády došlo k většímu či menšímu vraždění civilistů. Viníci nebyli nikdy trestáni a když už došlo na veřejné mínění jako u My-Lai, tak jen papírově. Likvidace japonských civilistů byla jen zkouška nové zbraně bez vojenského opodstatnění. Byla to snaha o likvidaci bolševismu z Ruska, potvrdilo se to i snahou použít jaderné zbraně při porážce v Koreji nebo Vietnamu. Blázna jako McArtur nakonec museli s vojenskými poctami odvolat, ale spíše to už byla obava z ruské odvety. Je dobré si tento akt mimořádně brutálního použití zbraní hromadného ničení proti civilistům pravidelně připomínat. Bohužel se viníci, američtí prezidenti, různí ministři zahraničí, generálové i jejich poskoci  nikdy nedostanou před mezinárodní tribunály. Oběti jsou připomínány jako nutná čísla, které přinášejí svobodu a demokracii. Jen je ta svoboda a demokracie čím dál tím víc nasáklá krví civilistů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama