Nejdřív střílej

9. července 2015 v 8:21 | Honza |  Novinky.cz

A co já na to?


Hned se logicky strhla debata. Ochránci lidských práv varují před zneužitím pravomocí. A naše média toho manipulativně zneužívají k dalšímu útoku na Rusko.

Nejdříve se však podívám na něco jiného. Ruští policisté by měli mít tzv. presumpci důvěry a podpory, díky níž nebudou stíháni za své počínání při plnění služebních povinností. Důležité je právě to spojení se "služebními povinnostmi". Takže by to nemělo být o tom, že si budou moci dělat vše, co se jim zlíbí. Nicméně v tomto případě musím říci, že popustit uzdu policii bylo a je vždy problematické. Protože i mezi policisty se najde pár pitomců.

Tou zásadní nosnou informací článku Novinek však byla střelba. Bylo by dobré zmínit, že se tedy doposud střelba do žen nekonala. Což je s ohledem na situaci v jiných státech docela mimořádná skutečnost.

V takových Spojených státech platí zákon o ospravedlnitelném zabití člověka (Justifiable Homicide Law), který dává tamním policistům právo použít smrtících prostředků i v situacích, kdy se cítí subjektivně ohroženi, když si myslí, že je u podezřelého riziko jeho útoku na další lidi či je riziko útěku podezřelého.

Tento zákon dává velkou volnost v jeho výkladu. A pokud k tomu připočítáme fakt, že během jakéhokoliv zákroku policie je logicky subjektivní vnímání nebezpečí silnější, pak se nemusíme divit tomu, že v USA je tak velký počet případů, kdy došlo ke střelbě.

Příkladem hojně využívané zásady "vystřel, aby jsi nebyl zastřelen" může být tento případ. Policistům se nezdálo podivné chování muže, u něhož byla nakonec nalezena jen airsoftová pistole.

Dalším příkladem je třináctiletý Andy Lopez, který byl vyzván k zahození taktéž airsoftové pušky. Když se chtěl otočit, byl zastřelen.

A jsou tu i ženy, na něž americká policie střílí. V roce 2013 (odkaz nemám) byla zastavena dodávka z důvodu překročení rychlosti. Byla v ní žena s dětmi. Zpanikařila. Policisté ztratili nervy a začali střílet. Tentokrát se to obešlo bez ztrát na životech.

Je to jen několik příkladů. Jasně však ukazují, že praxe policistů v Rusku je oproti situaci v USA hodně mírná.

Ještě bych dodal, že v drtivé většině případů jsou američtí policisté zproštěni viny. A vše se vysvětluje sebeobranou.

Článek na Novinkách je příkladem toho, jak se nás naše média snaží oblbovat. Snaží se v nás vyvolávat rozhořčení a manipulují s fakty tak, aby vyvolaly dojem, že Rusko je v každém ohledu ta špatná země.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama