Monopol na léky

13. července 2015 v 9:09 | Honza |  Farmamafie
Chudí budou umírat. Pokud Indie podlehne tlaku USA, Japonska, Švýcarska a EU. Pokud zvítězí farmaceutická lobby. Toto říká mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.


Indie je často označována jako "lékárna světa", protože její patentové zákony umožňují výrobu levných generik. Generika jsou plnohodnotné ekvivalenty originálních léčiv. Stejně účinná, kvalitní a bezpečná. Jejich výroba je však méně nákladná (výrobci nemají náklady na výzkum a vývoj), což se velmi příznivě projevuje v ceně. A jak se píše v tomto podrobnějším popisu:
"Jejich účelem je dostupnost léčby většímu počtu nemocných."

V současné době však výše uvedené státy vyjednávají o dohodě RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership), jejímž prostřednictvím se snaží prosadit taková právní ujednání, která by výrobu generik značně ztížila (nebo i zastavila).

Farmaceutická lobby by například ráda neustále prodlužovala své monopoly drobnou úpravou již existujících léků. Také nutí Indii zavést přísná regulační opatření, která by tamní patentový zákon výrazně změnila.

Z toho je více než patrné, že primárním zájmem farmamafie není léčba a dostupnost léčiv. Zajímá je pouze zisk a jdou i doslova přes mrtvoly.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama