Akce blogu 1 - Elektřina (2)

20. července 2015 v 9:02 | Honza |  Výzvy a akce
Prvním krokem v akci "Elektřina" bylo oslovení sedmi vybraných (nejznámějších) dodavatelů elektrické energie, od nichž jsem chtěl znát podrobnější informace o tom, co všechno odpojení předchází.

Dnes vám tak přináším první ucelenější informace, s kterými budu dále pracovat.


V emailu zaslaném dodavatelům dne 27. června jsem se zajímal zejména o:
- časové lhůty upomínání
- výše částky, od které může dojít k odpojení
- výše poplatku za znovupřipojení (plus případné další pokuty)
- lhůty pro opětovné připojeníTato společnost se nejdříve domnívala, že se mé dotazy týkají nějaké studentské práce a poslala mi postup, jak postupovat při jejím vytváření.

Odpověděl jsem, že můj dotaz nebyl pochopen. A že se mi jedná o obecné informace, které budou dále použity při argumentaci s představiteli vlády ČR (poslanci), kteří mohou iniciovat změnu (úpravu) příslušných zákonů.

Po tomto upřesnění mi bylo sděleno, že jde o interní informace a odpojování je prováděno dle Všeobecných obchodních podmínek. Prostudoval jsem si je a odpojování se týká především část III, body 1 až 5. Jedná se však o hodně zjednodušené informace, které nedají odběrateli konkrétní odpověď.

Především však je velmi neseriózní, že ČEZ tyto informace považuje za interní a odkazuje na obchodní podmínky, které jsou spíše ukázkou nepřehledné slohové práce. Pro běžného zákazníka nepoužitelné.Do dne zveřejnění tohoto článku (i přes mou urgenci) mi nebylo odpovězeno. Pokud odpověď obdržím v následujících dnech, tak ji zde zveřejním.Pražská energetika mi sdělila, že vychází při vymáhání pohledávek hned z několika zákonů ("Zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, ve znění zákona č. 104/2015 Sb. a jeho prováděcích vyhlášek, zejména vyhlášky ERÚ 51/2006 Sb. o podmínkách připojení k elektrizační soustavě a vyhlášky č. 540/2005 Sb., o kvalitě dodávek elektřiny a souvisejících služeb v elektroenergetice, ve znění vyhlášky č. 41/2010 Sb.")

Výše částky, od níž může dojít k odpojení, se různí a tento parametr je součástí nastavení zákaznického systému. Informace o těchto parametrech PRE neposkytuje.Tento dodavatel považuje informace za interní a nesděluje je.

Pro opětovné připojení požaduje úhradu všech pohledávek a několika dalších záloh dopředu (!), aby měl jistotu, že se podobná situace nebude opakovat.

Tuto odpověď jsem obdržel až po urgenci. Je z ní patrné, že nemají zájem cokoliv komunikovat a vynucování úhrady plateb dopředu je dle mého názoru hodně přes čáru.Upomínání a požadavky na odpojování jsou u Centropolu individuálně analyzovány systémem (tedy nejspíše vyhodnocovány podle nějakého mustru). Výše částek, od níž může dojít k odpojení, se může lišit. Stejně tak se mohou lišit i časové lhůty.

Poplatek za připojení je 2160 Kč, upomínka emailem/sms za 10 Kč a formou dopisu za 100 Kč.

Lhůty na připojení jsou 2 pracovní dny k předání požadavku distributorovi a 2 pracovní dny na samotné připojení distributorem.

Jedná se také o jediného dodavatele, který mi v odpovědi neuvedl nic o tom, že tyto informace jsou interní.Do dne zveřejnění tohoto článku (i přes mou urgenci) mi nebylo odpovězeno. Pokud odpověď obdržím v následujících dnech, tak ji zde zveřejním.Tato společnost mi po urgenci zaslala nejkratší odpověď:
"informace, které požadujete, jsou interní a v žádném případě je nebudeme zveřejňovat."

Naprosto arogantní přístup.Zhodnocení

Výše uvedené dokazuje, že dodavatelé v drtivé většině (alespoň ti, které zde řeším) nemají zájem o komunikaci a tají před svými zákazníky postupy, které by měly být známy. Tato praxe je neetická a nemorální. Zákazník není pro dodavatele rovnocenným partnerem ve smluvním vztahu. A nebudu daleko od pravdy, když zde uvedu, že zákazník je zde pouhým rukojmím, který má jen platit a na nic se neptat.

V příštím pokračování projektu se podíváme, jaký mají dodavatelé postoj k odpojování zranitelných zákazníků.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 rosi rosi | E-mail | 20. července 2015 v 10:57 | Reagovat

Hodně těžké téma. Už z prvního pohledu je zřejmé že šlapete na hodně bolavé místo všech mocných v " v naší? " zemi.(myslím tím ČR) budu nadále pozorně sledovat. díky za tento blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama