Jede, jede poštovský panáček

16. května 2015 v 8:46 | Honza |  Postřehy
Tak jsem po dlouhé době byl posílat doporučený dopis. Jasně, že jsem to věděl. Že pošta zdražila své služby. I tak jsem ale byl opravdu vytočený. Ne tak z důvodu ceny (z 29 Kč na 34 Kč). Spíše mám pocit, že ač cena služeb roste, služby samotné upadají.


Důvodem zdražení je prý dlouhodobě klesající poptávka po službách České pošty. Toto zdražování se děje neustále. Za účtovanou cenu si však dělá se zákazníků dobrý den a její služby jsou čím dál mizernější.

Od ledna 2013 došlo k novelizaci poštovního zákona. Díky tomu se měl u nás poštovní trh liberalizovat a tím i měl padnout monopol České pošty. Ta byla však do konce roku 2017 pověřena zajištěním univerzální poštovní služby. Pro drtivou většinu konkurence je doručování běžných zásilek nezajímavé a nerentabilní. A tak tato univerzální služba zůstane i do budoucna stále na poště. Pro ni je však dle odhadů ztrátová ve výši cca 1,5 miliardy ročně.

Na základě evropské směrnice však musí státy EU zajistit poskytování trvale udržitelné univerzální poštovní služby. A to řeší výše uvedená novela v § 34c. Zákon garantuje jejímu provozovateli náhradu ztráty, kterou její provozování způsobí. V praxi to znamená, že provozovatelé poštovních služeb přispívají do tzv. kompenzačního fondu.

No a Česká pošta tak vlastně ani nemá důvod své služby zlevnit či zkvalitnit. Čím větší ztrátu vykáže, tím více z kompenzačního fondu dostane.

Je dobré poznamenat, že výše příspěvků je určována dle procentního podílu provozovatelů na poštovním trhu a Česká pošta nese tedy největší díl nákladů. Nicméně je také dobré poznamenat, že zbytek dostane od jiných a peníze vložené se jí vlastně obratem vrací. Takže proč by se snažila...

Výraznou ztrátu se pošta snažila kompenzovat doplňkovým prodejem zboží, které nesouviselo s poštovní činností. Ve vitrínách jsme tak mohli vidět hračky, cigarety, cukrovinky, ponožky či hasící přístroje. Tento doplňkový prodej byl po řadě stížností zastaven. Pracovníci pošt mají také nařízeno prodat každý měsíc určitý počet smluv na stavební spoření, úvěr či pojištění a SIM karty (o tom někdy příště).

Objevují se názory, že jde o záměrnou a vleklou likvidaci státní firmy. Která bude nakonec prodána (rozprodána) za minimální cenu. Bohužel, takhle se u nás hospodaří už pěknou řádku let.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama