Češi se prý obávají Ruska

14. května 2015 v 8:14 | Honza |  Myšlenky ovčanstva
Tak opět proběhl jeden "hodnověrný" průzkum veřejného mínění. Provedla jej v dubnu agentura Ipsos. A v tomto článku si názorně dokážeme, že tento a podobné průzkumy jsou podvod.


Průzkum zkoumal na vzorku 1050 respondentů postoje vůči Rusku a možné reakce ČR na jeho kroky. Podle průzkumu více než polovina dotázaných (od 55% do 68% dle otázky) vnímá Rusko jako hrozbu.

Je potřeba nejdříve poznamenat, že považovat názory 1050 lidí za směrodatné při hodnocení názorů celé populace naší země je nesmyslné. A to i v případě, že by se jednalo o pečlivě vybraný vzorek.

Celkem jasně to dokázala otázka, která je uvedena u článku Češi mají obavy z Ruska, obraz Putina se blíží Stalinovi, v němž mé neoblíbené Novinky.cz konstruují výsledky průzkumu do podoby všeobecného názoru celé populace naší země (tedy že "většina obyvatel České republiky pociťuje obavy z Ruska").

V anketní otázce se Novinky ptají "Obáváte se Ruska?"
No a tady máte print screen - je z 6. května čas 19:15.Průzkum byl tak nejspíše vytvořen na míru současné ideologické masáži a média jej mají úlohu pořádně zviditelnit. Novinkám se to však jaksi nepovedlo. Neboť čtenáři výše uvedeného článku mají většinově zcela jiný názor. A je jich více, než oslovil Ipsos.

Aby to bylo opravdu vyvážené, tak jsem se dotázal na názor na tento rozpor ředitele výzkumu a komunikace agentury Ipsos.


Vážený pane Macků,

dotazuji se Vás touto cestou na Vámi (agenturou Ipsos) provedený průzkum "Češi se obávají Ruska...". Na Vašem webu se uvádí, že do průzkumu bylo zapojeno 1050 respondentů, kteří dle výsledků (55% až 68% - dle otázky) Rusko vnímají jako hrozbu.

Zajímalo by mne, jaký máte názor na průzkum provedený u článku na serveru Novinky.cz (http://www.novinky.cz/domaci/368639-cesi-maji-obavy-z-ruska-obraz-putina-se-blizi-stalinovi.html), kde na otázku "Obáváte se Ruska" odpovědělo 28278 čtenářů (počet z 6. května 19:15 hod.) takto:
- NE 68,1%
- ANO 31,9%

Odpovědi na Novinkách.cz jsou tak v ostrém rozporu s Vaším průzkumem.

Můj dotaz je Vám směřován z jednoho prostého důvodu. Výše uvedený článek je formulován tak, že dle Vašeho průzkumu většina obyvatel naší země má obavy z Ruska. Což považuji za nesmysl a nepodloženou informaci (možná by bylo vhodnější říci i manipulativní - nahrává současné ideologické mašinérii).

Předem děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem

Jan Holeňa

***

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Chápu, že výsledek budí otazník.
Ten propastný rozdíl je způsobený tím, že na webovém serveru se jedná o ANKETU (odpovídá kdokoliv, kdo přijde na web Novinek cz a chce odpovědět). Výsledky našeho výzkumu jsou názorem reprezentativního souboru populace ČR - dle věku, pohlaví, regionu, velikosti místa bydliště.

Pěkný den

Tomáš Macků
Research & Communication Director
Ipsos


Odpověď, která mi byla doručena, dokazuje, jakým způsobem se výzkum dělá. Tzv. reprezentativní vzorek tak bude nejspíše ta skupina lidí, která jisto jistě odpoví tak, jak je dopředu naplánováno. Agentura Ipsos to zakrývá tím pečlivým výběrem dle věku, pohlaví, regionu... a velikosti bot. Nedokáže však zakrýt fakt, že považuje svůj reprezentativní vzorek za něco víc, než kohokoliv jiného, kdo přijde na web Novinek.cz.

Takže takhle se dělají ty průzkumy. Názor většiny obyvatel je agenturám ukradený. Oni mají své pečlivě vybrané jedince.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 14. května 2015 v 8:32 | Reagovat

Češi se spíš obávají Ameriky :D

2 Jan Jan | E-mail | 14. května 2015 v 9:28 | Reagovat

Převážná většina průzkumů se dělá na něčí objednávku. Převažují dotázaní z místa sídla organizace, která výzkum dělá a to je skoro ve 100% Praha. Pokud ho dělají v kavárnách, tak je to jasný jak výzkum dopadne. Já Rusko nepovažuji za říši zla a rovněž tak Putina nepovažuji za Stalina nebo Hitlera. Prostě začal stavět Rusko opět do role, kdy s ním musí západ jednat a ne hrozit silou. To se hlavně USA nelíbí. Západ může být rád, že tam Putin je. Mohlo by se stát, že druhému by ruply nervy a začal skutečnou válku.

3 Hlemyzd Hlemyzd | 14. května 2015 v 11:56 | Reagovat

Průzkumy se dělaj na objednávku. Vidíme propastné rozdíly ve výsledcích voleb a předvolebními průzkumy (Británie poslední příklad).

Jenom pozor, webová anketa novinek.cz bude ještě nepřesnější, než ten jejich průzkum. Na některý servry chodí např. levicověji smýšlející lidí, na jiný pravicověji a podle toho to taky pak vypadá.
Takže webovýma anketama bych se moc neřídil (pokud nejsou na většině serverů podobný, jak třeba nyní ankety ohledně migrantů).

4 Istaista Istaista | E-mail | 14. května 2015 v 21:08 | Reagovat

,,Ankety a průzkumy,, jest stále, již třicet let opakované svinstvo k oblbování ,,lidu obecného,, stálý hnus a bída vedoucích politických darebáků, jako kolaborantů ve prospěch USA, státu, který se dá nazývat soustavný stá darebák, agresor, zloděj, stálý válečník s nejsilnější židovskou lobby ve světě širém, proto pro všechny slušné státy by mělo soustavně platit AMI GO HOME a nekompromisně !!!

5 Lukas Lukas | Web | 15. května 2015 v 20:07 | Reagovat

Naopak, já si myslím, že se nikdo nebojí nikoho. Vzhledem k celkovému chování zdejšího obyvatelstva. Oni se spíše věnují sázení hokeje a aby měli správně vyvěšenou českou vlajkou ze svých luxusních automobilů. Už jenom to mluví samo o sobě. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama