8. květen 1945

8. května 2015 v 7:07 | Honza |  Postřehy
Před sedmdesáti lety byla naše vlast osvobozena od nacistické okupace. Bohužel dnes (zejména díky stupidnímu myšlení mnohých politiků) se začínají opět manipulovat dějiny a není daleko k tomu, aby se začalo oficiálně říkat, že osvobození převážné většiny tehdejšího Československa Rudou armádou byla jen jakási trapná nehoda.

V tomto článku bych rád připomenul, že bez obrovského přispění a velkých ztrát a utrpení především ruských vojáků by naše země neexistovala. Tvrdit totiž, že by to vše zvládli Američané, je naprostá pitomost.


Výklad historie byl a stále je jedním z hlavních nástrojů propagandy podle aktuálního schématu výkladu světa. Bylo tomu tak za dob tzv. minulého režimu. A nyní to tu máme znovu. Kyvadlo náhledu na svět a jeho historické události se vychýlilo na druhou stranu a my tak dnes opět můžeme pozorovat překrucování dějin a lži.

Je smutné, že při každé příležitosti (tedy i v době, kdy si připomínáme osvobození od nacistické okupace) se v médiích šíří protiruské nálady, lži a překrucují se dějiny. A to tak, aby se co nejvíce umenšil podíl tehdejšího Sovětského svazu na osvobození naší země.

Ruský voják je dnes považován za hrdinu nevhodného, který si nezaslouží respekt. Média dnes již nehovoří o osvobození. Mluví jen o konci války. Což vytváří prostor pro ohýbání reality a umožňuje to vyhnout se označení ruského vojáka jako vítěze a osvoboditele.

Dnes, více než kdy jindy, jsou místo hrdinských skutků připomínány poklesky rudoarmějců. Bez nutného doplnění, že to byla doba války a že se těchto poklesků dopouštěly všechny válčící strany. Tedy i Američané, kteří se s velkou slávou dokodrcali do Plzně (jejich příspěvek k porážce Němců v naší zemi byl více méně symbolický).

Během osvobozování Československa padlo cca 140 000 rudoarmějců a asi 500 amerických vojáků (Němci americké armádě kladli minimální odpor). I přes fakt, že úloha Američanů při osvobozování naší země byla minimální, je jejich přítomnost vyzdvihována a nadřazována nad vše ostatní. Tedy i nad úlohu československého domácího odboje, na který se téměř úplně (nejspíše záměrně) zapomnělo.

Otázky okolo konce 2. světové války jsou v naší zemi stále pro mnohé citlivé a jsou hrubě zneužity k propagandě, za kterou by jistě mnozí pamětníci dali rádi někomu pár facek. Lidé byli tenkrát rádi, že vůbec přežili a nikoho nezajímali ideologické nesmysly. Dnes je však historie vykládána spíše ideology než historiky.

Je dobré si také připomenout, jak se vlastně den osvobození naší země během posledních desetiletí měnil. Díky čemuž zjistíme, že jsme oblbováni cíleně.

Za konec 2. světové války je všeobecně považován den, kdy došlo ke kapitulaci německých vojsk. Kapitulace vstoupila v platnost 8. května 1945 ve 23:01 hodin středoevropského času. Což odpovídalo zhruba jedné minutě po půlnoci dne 9. května moskevského času. Proto je zde i ten rozdíl ve dnech, kdy se slaví osvobození u nás a vítězství v Rusku.

Státním svátkem se den osvobození od nacismu stal až v roce 1952. Díky prosovětské orientaci v té době to však byl den 9. květen a šlo o "Den osvobození Československa Sovětskou armádou". Tak tomu bylo až do roku 1991, kdy byl svátek přejmenován na "Den osvobození od fašismu". A rok poté došlo ke změně data z 9. května na 8. května. Od roku 2001 byl svátek přejmenován na "Den osvobození" a od roku 2004 na "Den vítězství".

Všechny tyto změny byly provedeny jen a pouze z důvodu požadavků aktuální politické ideologie. Historicky jsou 8. květen a i 9. květen legitimními daty z důvodu časového posunu. Nic víc v tom není třeba hledat.

Aktuální podivnosti okolo výročí osvobození tak jasně dokazují, že jakákoliv historická pravda, která se nehodí ideologickým zájmům, je důsledně vymazávána z paměti národa.

Tedy dnes si připomeňme, že za nás a naši budoucnost se bojovalo. A že v této válce zahynulo obrovské množství lidí. A že je naší povinností již nikdy nedopustit, aby se taková válka opakovala.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 janakiev žorž janakiev žorž | E-mail | 8. května 2015 v 14:02 | Reagovat

pokud se oslavuje konec druhe svetove valce tak ten 8 kveten je spravni ale podle pametniku sovetske tanky vjeli do Prahy rano 9 kvetna tak že otazka zni co oslavujeme =přeji hezky den

2 Anna Anna | 25. května 2015 v 15:49 | Reagovat

[1]: Přece nejde tak ani o datum, jak o skutečné osvobození Sovětskou armádou. Neustále píší: Nebýt Rusů, Hitler by vyhrál válku.Je pravdou, že Američané osvobodili Plzeň,ovšem i to je rozporuplné. Je to jen malá částČeskoslovenské republiky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama