Seznamy nepohodlných

27. dubna 2015 v 7:53 | Honza |  Myšlenky ovčanstva
A je to tady. Když má někdo odlišný názor, pak se dříve či později ocitne na nějakém seznamu nepohodlných. Nejnověji jde o seznam tzv. proruských webů (tato FB stránka byla v době psaní mého článku zrušena a proto zde uvádím původní seznam, který byl zveřejněn na webu Echo24), které mají šířit propagandu. Jeho autorem je středoškolský učitel a protikorupční aktivista Juraj Smatana.


Původně šlo o 42 webů, které jsou dle mínění Smatany plné lží a propagandy. Seznam se však dále rozšiřuje a je zřejmé, že se v tom jeho autor docela vyžívá. Oficiální média dala samozřejmě Smatanovi prostor, aby své úvahy veřejně předal té "správné části národa".

V médiích se následně začaly objevovat výzvy k řešení (ví čert, jak je to myšleno) lidí, kteří se na internetu vyjadřují jinak, než v souladu s prozápadním schématem myšlení. Objevilo se i několik informací, že média žádají obnovení cenzury (neb není možné, aby někdo zveřejňoval odlišné informace, než jsou ty jediné správné).

Seznam jasně ilustruje současný trend myšlení - když nejsi s námi, jsi proti nám. Nepřipouští se názorová různost a pochyby.

A taká jasně ukazuje myšlení současných "demokratů". Ti se zahalují svobodou slova a lidskými právy, ale současně jsou schopni bez mrknutí oka základy demokracie demontovat a vytvářet seznamy, které jsou obdobou těch estébáckých nebo dokonce nacistických.


Dne 9. dubna jsem autorovi seznamu odeslal email, jehož text zde zveřejňuji:

Pane Smatano,

rád bych tímto emailem reagoval na Vámi zveřejněný a nadále aktualizovaný seznam tzv. proruských webů.

Zajímalo by mne, co Vás přivedlo k myšlence, že je potřeba vytvořit seznam webů, které mají jiný názor, než je ten oficiální "jediný správný"? Protože od seznamu webů už není daleko k seznamům lidí. A pak je potřeba se ptát, zda tito lidé nebudou jednou označeni za nežádoucí. Nebo za třídní nepřátele (což už tu jednou bylo).

V naší zemi (našich zemích) máme demokracii. Alespoň se to říká. Díky čemuž tak můžeme předpokládat, že je tu i svoboda názoru a slova. V poslední době je však stále více zřejmé, že svoboda je tu jen pro jisté názory a pro jistá slova. Myslet si a říkat něco, co je odlišné od současného proudu, je jaksi považováno za, když ne nebezpečné, tak nepřípustné.

A tím se opět dostávám k Vašemu seznamu. Seznamu, který by si spíše zasloužil označení "když nejsi s námi, jsi proti nám". Je to podobné, jako s nedávným konvojem vozidel US Army. Ten, kdo s ním nesouhlasil, byl okamžitě označen za proputinovce.

Píšete, že jde o weby s proruskou propagandou. Já mám taky problém s propagandou. Nicméně s propagandou každé strany. Tedy i s proamerickou či protiruskou. A že jí tu je.

Weby, které jste si dal na Váš seznam, jsou dle mého názoru jiné. Mají jiný pohled na věc, vznáší dotazy, mají pochybnosti a nehodlají se smířit s kdejakou oficiálními médii podanou informací (která je často manipulativně upravena).

Vytvářet seznamy někoho s jiným názorem není příliš demokratické. A dosti to zavání totalitou. Tento způsob jednání je dnešním "demokratům" hodně blízký. Mají spoustu řečí o svobodě, ale pokud jde o jejich zájmy, pak jsou schopni naše svobody v mžiku zrušit.

Tento email je otevřený a bude tedy zveřejněn na mém blogu v rámci článku o Vašem seznamu. Předpokládám, že s Vaší odpovědí. Abych znal odpovědi na mé otázky a nespekuloval.

S pozdravem

Jan Holeňa


Odpovědi jsem se nedočkal...


Vzhledem k jeho neschopnosti reagovat a vést diskusi s někým jiným, než s těmi, kdo s vytvářením takovýchto seznamů souhlasí, musím říci, že seznam páně Smatany je svou podstatou též propagandistický.

Jak jsem uvedl již výše, Juraj Smatana nám sděluje, že se naše země ocitla v zájmové sféře ruské propagandy. Jenže nikde se již nezmiňuje, že je též v zájmové sféře propagandy protiruské, proamerické či prozápadní. Vyváženost asi jde stranou.

Je dobré se také zamyslet nad cílem takového seznamu. Dostalo se mu vcelku velkého mediálního zájmu. A co je důležitější, při přesunu informace mezi médii se tato pozvolna mění. Obrušuje a vylepšuje. A její význam (ve stále ještě demokratické společnosti) nabývá hrozivých rozměrů.

Je možné, že Juraj Smatana patří k tzv. užitečným idiotům, jež stojí u zrodu davové hysterie. A že je zde vytvářena atmosféra novodobé ideologické honby na všemožné nepřátele.

Po vytváření seznamů "zrádců", "nespolehlivých" či "možných agentů" volají dokonce i politici jako je například Miroslava Němcová a novináři jako Pavel Šafr. Jenže právě toto jsou lidé, kteří popírají podstatu demokracie a vedou naši zemi k obnově totalitního zřízení.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jan Jan | E-mail | 27. dubna 2015 v 8:26 | Reagovat

Tak to v tom seznamu jistě budu také. Kde se dá stáhnout?

2 hanns hanns | 27. dubna 2015 v 16:43 | Reagovat

já tedy smatanovi děkuji za seznam, alespoň nemusím pracně hledat weby, které chci číst :-D

3 janakiev žorž janakiev žorž | E-mail | 27. dubna 2015 v 16:58 | Reagovat

ja  s tech seznamu a jine podobne idiotske weby začinam mit radost,to je jenom dukaz že se lidi probouzeji a citite ten strach--oni se boji,boji se vlastnich lidi oni se neboji třeba par ruskich motorkařu boji se že jim lide budou mavat a fandit a představte si to ZADARMO,oni maji strach že se lidi dozvi a i njakou pravdu a tak bych mohl pokračovat hodne dlouho proste je  dobře že maji strach proto že maji proč se bat

4 mc.vlada mc.vlada | E-mail | 28. dubna 2015 v 13:20 | Reagovat

Jsem ohromen, spíše zděšen, co že se to děje s onou proklamovanou demokracií, svobodou slova, svobodou pohybu (ruští motorkáři). A vzpomínám na člověka, který to viděl už v roce 1993 a složil píseň Demokracie, tedy Karla Kryla. Demokracie a svoboda zemřela a hloupé stádo tomu ještě tleská. Teda myslím ta demokracie světová, ta naše nikdy nebyla.

5 jitka jitka | E-mail | 28. dubna 2015 v 16:30 | Reagovat

dobrý den a tak přesně se už asi půl roku cítím já,a taky to říkám,jsme tu již znova totalita a že se bojí to je jisté,bacha at se nepříjde na zlodějny!!!

6 Lukas Lukas | Web | 29. dubna 2015 v 10:07 | Reagovat

[5]: a nebyla ta totaluta lepsi - pro me ano

7 jitka jitka | E-mail | 30. dubna 2015 v 11:49 | Reagovat

dobrý den,žádná totalita není lepší ,žádná,ale já brečela,že nesmím do paříže,ted tam smím,ale jsem nor.důchodce,tak nemám ani na cestu.Důstojný akurátní život,jsem nezažila.Jitka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama