Protektor Schapiro

16. dubna 2015 v 8:23 | Honza |  Postřehy
Prezident Miloš Zeman jako jediný (zatím) představitel zemí EU potvrdil svou účast na vojenské přehlídce, která se bude konat 9. května v Moskvě u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Na tuto návštěvu má nepochybně právo a je dle mého názoru vyjádřením vzpomínky na konec nejničivější války v dějinách lidstva. Zemanovu cestu otevřeně zkritizoval americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro.


Konec druhé světové války Rusko již tradičně slaví vojenskou přehlídkou. Není to nic nového a všichni víme, že si na vojenské přehlídky vcelku potrpí. Rusko pozvánku poslalo tradičně všem, tedy i představitelům zemí EU a USA.

Je nepochybné, že v tento den by měli všichni zapomenout na současné problémy a je jejich povinností uctít památku mnoha milionů obětí, které si druhá světová válka vyžádala. Je také faktem, že nejvíce obětí přinesl tehdejší Sovětský svaz a právě jemu vděčíme za osvobození naší země od nacistického Německa (rýpalové, vím, že do Plzně došli Američané, ale jejich úloha v osvobození naší země byla minimální - o tom se zmíním v některém z dalších článků).

Abych se ale vrátil k jádru tohoto článku.

Schapiro koncem března v pořadu ČT Události, komentáře (!) sdělil, že Zeman může být jediným představitelem ze zemí EU v Moskvě, což je podle něj poněkud prekérní. Zároveň se neopomněl zmínit, že on vlastně není ten, kdo by mohl prezidentovi naší země něco radit (což však určitě nebylo myšleno jako nějaká omluva).

Miloš Zeman se vyjádřil vcelku očekávaně a logicky. Poukázal na to, že si nedovede představit, že by se český velvyslanec v USA jakkoliv vyjadřoval o cestách prezidenta Obamy.

Schapiro se vyjádřil k cestě Zemana obdobně, jako se v minulosti vyjadřovali sovětští velvyslanci k chování představitelů Československa. A zjevně tedy nemá ani základní kulturní a historické povědomí o naší zemi.

Současně se prezident Zeman zmínil, že americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené. To vyvolalo reakci, která evokuje myšlenku, že se Schapiro takto chová naprosto cíleně. Konstatoval, že jeho dveře Zemanovi zůstávají otevřené. Čímž se ale podprahově staví na roveň prezidenta naší země. Dává tím najevo, že je zástupcem velmoci a je tedy minimálně stejně tak důležitý, jako nějaký prezident.

Celá záležitost má však daleko hlubší rozměr. Zdá se totiž, že se Andrew Schapiro snaží být nějakým dozorcem zahraniční politiky naší země. Protektorem podmaněné země, která již brzy nebude mít právo na vlastní názor.

Je dobré připomenout, že je to právě Schapiro, kdo organizuje večírky pro lidi, kteří agresivně kritizují Zemana. A dá se tedy předpokládat, že jeho kroky jsou čistě účelové. Však se stačí podívat, jak se k celé situaci vyjadřovali politici. Jedni souhlasí s tím, že jakýkoliv velvyslanec (tedy ani ten z USA) nemá co mluvit do vnitřních záležitostí země, v níž je na návštěvě. Jiní však ukazují, že se dokážou pouze hluboce sklonit před zadnicí kohokoliv z USA a poslušně poslouchat jeho příkazy.

Schapiro tak jasně ukázal, jak se představitelé USA stavějí k suverenitě jiných zemí. Jako velmoc si nárokují rozhodovat, co je správné a co není. A od představitelů těch zemí (jako třeba té naší) se očekává, že budou držet ústa a krok.


Doplňující informace ke článku:

Miloš Zeman se nakonec rozhodl, že se vojenské přehlídky nezúčastní. Místo toho se v Moskvě sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem. Je dobré se ptát, co za změnou programu stojí.

Zčásti to může být mediální hysterie. Ponejvíce však důvodem bude lavina kritiky a politické vydírání. Schapirova slova byla vzata jako oficiální postoj Spojených států a místní Pátá kolona je dokázala mistrně využít. Odjet na přehlídku a nezúčastnit se jí, je vlastně i ukázkou kapitulace.

Ač si o Zemanovi můžeme myslet cokoliv, v tomto případě to byl právě on, kdo stál mezi jakous takous svobodou naší země a statutem kolonie. Válka o naši zemi započala. Nejdříve tu byla mediální propaganda (například Martin C. Putna se zmínil o tom, že by se v ČT už neměl objevit nikdo s odlišným názorem). Pak nám velvyslanec USA sdělil, že si tu nikdo (tedy ani náš prezident) nebude dělat, co chce. A že šéfem tu jsou Spojené státy. A nyní se (s ohledem na výročí osvobození naší země od nacismu) začínají překrucovat dějiny. Ale o tom až příště...
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hlemyzd Hlemyzd | 16. dubna 2015 v 9:14 | Reagovat

Udstít vojáky ano. Nepředpokládám, že mi to vy budete věřit, ale osobně se vždycky zastavím kdykoli narazím na nějaký pomník připomínající sovětské vojáky a chvilkou zavzpomínání jim vzdávám čest. Byli to většinou normální lidi v příšerné válce.

Totéž ale neplatí o sovětské vládě a vůdcích.
Připomínám, že to byli sověti, kdo pomohl tuhle strašnou válku začít. Obsadili Moldávii (patřící Rumunsku), pobaltí a 1/3 Polska jen tři týdny po útoku německa 1939.
Finsko nedobyli jen díky tomu, že se Finům povedlo té nepřemožitelné rudé armádě 1940 ubránit.
A mimochodem nic z těch teritorií po válce nevrátili.
Že se jim to pak šeredně vymstilo je už věc jiná.
Z důvodu této nezpochybnitelné počáteční agrese mám velké problémy slavit cokoliv co se týče druhé světové v Moskvě.

Nebylo by mnohem vhodnější udělat nějalou česko-slovenskou vzpomínkovou akci např. v dukelské průsmyku, kdy by naši představitelé vzdali hold českoslovkenským i sovětským vojákům co tam padli?
Připomenout slovenské národní povstání a povstání v Praze?
Neměli bychom připomínat taky naše hrdiny, a ne pořád koukat na to kolik toho obětovali rusové a co udělali nebo neudělali američani?

2 KArel KArel | 17. dubna 2015 v 4:27 | Reagovat

Rozumný názor. Palec.:-) :-D

3 Tomáš Marný Tomáš Marný | 24. dubna 2015 v 13:12 | Reagovat

Dle mého názoru,Šapitovi dát pěstí mezi oči a potom se zeptak,kdo je tady pánem?!!!Následně vyrazit z republiky!!! To je můj názor na amerického blba,který má základní devítileté vzdělání(čtyři prvnía pět druhých tříd)...Normální člověk takový názor v cizí republice nemohl vyslovit.Jelikož tento názor vyslovil,tak to odpovídá vzdělání,které jsem uvedl v závorkách...

4 hanns hanns | 27. dubna 2015 v 17:08 | Reagovat

[1]:další troll co si plete SSSR s Ruskem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama