Ohebná česká média

8. dubna 2015 v 8:01 | Honza |  Mediální cenzura
Už před příjezdem kolony americké armády se média mohla doslova přetrhnout, jak celou věc velebila. A to proto, že si připravovala půdu pro další (z celé řady) rituální vzývání jediné možné pravdy a masivní adoraci dominantního paradigmatu.


V případě přesunu samotného, šlo jen o potřebu přepravit vozidla z bodu A do bodu B. Přesun samotný je banální věc, která se v průběhu roku uskutečňuje přes naše území několikrát. Avšak nyní byl přesun proveden po silnici (ne po železnici, jak je obvyklé) a to z jediného prostého důvodu - někdo prostě rozhodl, že je nutné provést pořádnou propagandistickou kampaň.

No a v tuto chvíli na scénu vstupují naše média, která (jak je všeobecně známo) nemají daleko ve svých praktikách k médiím z doby před listopadem 1989. Zcela manipulativně, propagandisticky a časově nad rámec všech norem o informování.

Česká média nás hodlala zahltit kolonou, kolonami, americkými vojáky, transportéry Sryker a oblbnutou částí veřejnosti, která omámená postávala kolem silnic. Média nám ukázala, že právě takto se deformuje veřejné mínění.

Namátkou se zde zmíním o České televizi, jejíž "zpravodajství" je ukázkovým příkladem dobře promazaného propagandistického stroje. Neváhala průjezd kolony sledovat od první do poslední minuty. A na druhou stranu nezařadila (dle informací pracovníka ČT na základě příkazu z Úřadu vlády ČR) do vysílání historické pásmo k výročí okupace naší země z 15. března 1939. Toto připomenutí historie by prý mohlo vyvolat nežádoucí spojení s projíždějící kolonou amerických vojáků.

Určitě je potřeba se také zmínit o "přípravě", kterou se nás média snažila oblbnout. Například na TN.cz byl uveřejněn článek, který občany naší země varuje před protestem či odporem proti koloně. A jde o navlas stejnou formu, jaká byla použita v roce 1986, kdy státní úřady varovaly před protesty proti vojskům Varšavské smlouvy.

Naprosto lživé pak bylo tvrzení médií, že američtí vojáci budou muset během přesunu dodržovat naše zákony. V rámci dohody SOFA mezi USA a členskými státy NATO, jsou američtí vojáci vyjmuti z jurisdikce hostitelského státu a případné vydání k trestnímu stíhání v ČR by muselo schválit americké ministerstvo obrany. Tito vojáci se musí řídit jen pokyny svých velitelů a trestní zodpovědnost nesou jen před americkými vojenskými soudy. Tvrzení médií můžeme považovat za veskrze účelové. A lze přepokládat, že bylo sděleno pro případ "pokud by se něco stalo".

Je jasné, že naše generalita měla více než špatné spaní. Už proto, že má v živé paměti obrovský odpor proti radaru v Brdech. Průjezd kolony byl však úplně jiný level a tak byla média využita (a ta se zjevně vůbec nebránila neb je to baví) k cílenému zastrašení obyvatelstva.

O objektivnosti médií si můžeme udělat obrázek i z porovnání informací ve článcích Martina Kollera na Novinkách.cz zde a zde a v Parlamentních listech zde a zde. Na jedné straně tu jsou jen drobné náznaky toho, že se jednalo o show a pouhá suchá fakta. A na straně druhé máme jasné potvrzení, že se jednalo o propagandistický akt a že na naše zájmy Spojené státy nepokrytě kašlou. Tak výrazné rozdíly ve zveřejněných informacích o té samé události od jednoho člověka jsou na pováženou.

No a ještě bych se rád zmínil o tom, že se opět předvedl Václav Moravec. Ten dokázal, že patří na samé dno naší mediální žumpy. V reakci na havárii kamionů na Pražském okruhu (havarované kamiony zablokovaly cestu konvoji, který se proto místu vyhnul po náhradní trase, což však nezpůsobilo nijaké komplikace a do kasáren v Praze-Ruzyni dorazil tak, jak měl) napsal na svém tweetu něco, nad čím zůstává rozum stát.


Moravec svým tweetem otevřeně znevažuje havárii vozidel a ještě se vysmívá názorovému oponentovi Jiřímu Vyvadilovi. V tomto případě jde minimálně o porušení novinářské etiky. Předpokládám však, že ČT s tím vůbec nic neudělá.

A nakonec to uzavírá Aktuálně.cz, které ve svém online zpravodajství uvádí, že:
"Na rozdíl od nadšených Čechů, kteří kolonu vítali téměř na každém rohu, přítomnost armády USA u Němců nevyvolává výrazné emoce a průjezd pokračuje prakticky bez odezvy místních."
No jo, my Češi (Moravané, Slezané) jsme vítacím typem. Vítáme každého (s nezbytnou vlaječkou cizího státu v rukou). I kdyby to byl ten největší šmejd. Němci na nás holt nemají...

Tak si stále častěji říkám, že ta naše média už vlastně nejsou tak nějak naše. A že pracují proti nám a v zájmu někoho jiného. Neb jinak se jejich zpravodajství ani vysvětlit nedá.

Média splnila očekávání a informovala o průjezdu konvoje, jako by šlo o divadelní představení. Jak konvoj projíždí, šťastní lidé mávají a vojáci se fotí s dětmi a pijí pivo (které jim logicky chutná). A celé to bylo nastaveno tak, že ten kdo nesouhlasí s konvojem, je automaticky protiamerický štváč nebo rovnou proruský agent. Pozitivně hovořit o konvoji dal médiím příkazem přímo herec Stropnický (nutno podotknout, že ne příliš dobrý herec). Někteří reportéři usoudili, že by bylo vhodné zavést cenzuru, znemožnit relevantní diskusi a ještě více rozdělit národ. Rámec, ve kterém se mělo o konvoji uvažovat, byl dán jasně a předem.

Hesla jako "válka je vůl" jsou již dávno minulostí. Dnes se médii propaguje "válka je ok, když je v ní zainteresováno USA".

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 janakiev žorž janakiev žorž | E-mail | 8. dubna 2015 v 10:11 | Reagovat

Honziku,mam tak trochu husi kuži z toho divadla,jestli pak to nebylo takovy testik jak bude česka veřejnost reagovat na zakladnu USA unas.Rusi po sametoveho majdanu odešli,kam se americkej fašoun jednou nastehuje už,,

viz Nemecko

2 janakiev žorž janakiev žorž | E-mail | 8. dubna 2015 v 10:24 | Reagovat

nekde jsem četl že kdyby amiki vitalo dejme tomu 100000 nadšencu očem si dovolim trochu pochibovat tak je to JEDNO procento obyvatel tohoto statu a ne drtiva večina jak nam naše  / nezavisje/ media tlukla do hlavy

3 rosi71 rosi71 | E-mail | 8. dubna 2015 v 21:24 | Reagovat

Jsou tací ,y kdyby chtěly nemůžou.Kdo rozumí vojenstvý ten my dá za pravdu.Byly označeni odpurci.Viz první válka v zalivu.
Byl to jen test na odhalení těch kteří stím nesouhlasí.Jinak to byla kašpárna .rosipalo se jim to na našich silnicích tak jak OT při přesunu na hlídání parlamentu .

4 Lukas Lukas | Web | 9. dubna 2015 v 18:52 | Reagovat

a přesto to nepředstavuje důvod se hádat - jen podotýkám, že tímto se mnoho lidí neřídí (k jejich škodě)

a ještě bych poukázal na fakt, že ani zdejší ani vzdálené zpravodajství není a ani nemůže být důvěryhodné (to není nic ve zlém... to je prostě fakt)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama