Kavčí televize

17. března 2015 v 8:26 | Honza |  Mediální cenzura
Dávno je doba, kdy jsme se mohli domnívat, že veřejnoprávní média jsou nezávislá a objektivní. Že jim jde o pravdu a službu veřejnosti (už dle označení). Poslední události v České televizi ukazují, že se zřejmě inspiruje metodami normalizační ČST a vesele nám lže, překrucuje informace, manipuluje a podporuje jen ten "jediný správný úhel pohledu".
Psal jsem o tom již ve článku Pravda o "pravdě" v ČT a nyní se podíváme na novinky.


Prezident republiky Miloš Zeman byl na začátku března na návštěvě Plzeňského kraje. A během této návštěvy se zmínil i o tom, jak ČT vnímá:
"Můj osobní názor zní, že Česká televize bohužel neplní svoji veřejnoprávní funkci a stává se nejenom komerční televizí, ale dokonce špatnou komerční televizí."
A současně se i vyslovil pro zrušení koncesionářských poplatků. Protože podle většiny lidí ČT nepřináší objektivní a vyvážené zpravodajství a za mizernou službu se logicky neplatí.

Česká televize se ústy mluvčí Alžběty Plívové proti vyjádření Miloše Zemana ohradila. A to takovým způsobem, který dokazuje její prohnilost:
"Jde o bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby."

Mluvčí Plívová tímto způsobem (řekla toho více, ale je nepodstatné to všechno uvádět neb se jedná o vesměs běžné jedovaté plivance) zcela jasně demonstrovala a definovala míru degenerace svého zaměstnavatele. Jelikož to dokazuje, že strategií ČT je (za ochranným valem Rady) žít z našich poplatků a současně nám znemožňovat mluvit do toho, co nám servíruje za informace.

Kritika fungování a zejména informování se na Českou televizi sype ze všech stran. Zejména od doby, kdy přitvrdila ve svém lhaní. Kritiku občanů této země však okázale ignoruje. Kritika od politiků ve většině případů nezaznívá, protože ČT pomáhá udržovat stabilitu jejich postavení. No a kritika od prezidenta země je pro ČT nebezpečná a přímo útok, protože podle ČT je současný prezident nekompetentní.

Uplynulo jen několik dní a Česká televize svým jednáním potvrdila, že kritika jejího fungování je oprávněná. Dne 10. března nepustila do živého vysílání pravidelnou (konají se jednou za dva týdny) tiskovou konferenci mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. Po více než roce a ještě to podivně a spíše i lživě omlouvala.

Tisková konference se konala jako vždy v 11:30 a jako vždy byla předem avizována. Štáb ČT se jí zúčastnil, ale živě se na obrazovce neobjevila. ČT z ní během dalších vysílaných zpráv využila zhruba jen dvě věty. Neodvysíláním živého přenosu ČT zdůvodnila kolizí s jiným programem. Při nahlédnutí do archivu ČT však zjistíme, že v inkriminovanou dobu nebylo nic podstatného vysíláno. Jednalo se pouze o běžnou relaci zpráv, která však byla oproti jiným dnům podstatně delší. Zpravodajská relace v 11:30, která trvá obvykle pět minut, skončila až těsně před polednem a byla natažena zejména ráno vysílaným rozhovorem na téma "otcovská dovolená znovu ve hře".

Prezidentská kancelář vydala vcelku ostré prohlášení, z něhož je patrné, že Hradu již dochází trpělivost. V prohlášení se uvádí, že se nejspíše může jednat o pomstu ze strany ČT za názor prezidenta republiky, který kritizuje ČT a podporuje zrušení koncesionářských poplatků.

Uvedl bych zde ještě jeden příklad, o němž se v opravdu nezávislých médiích zmínil senátor Jan Veleba. Dne 28. října loňského roku byla ve Vladislavském sále předávána nejvyšší státní vyznamenání. Asi 15 minut před zahájením dal štáb ČT prostor Miroslavu Kalouskovi, který dorazil "vyznamenaný" odznaky Jihočeské a Masarykovy univerzity (rektoři těchto univerzit nebyli pozváni). Kalousek tento prostor dostal jen proto, že celou dobu kritizoval Miloše Zemana. Přenos ceremoniálu se nezdařil. Kvůli zpoždění ČT...

Jak jsem již zde několikrát uvedl, můžeme si myslet o prezidentu země své, ale ze strany veřejnoprávního subjektu (za který se ČT vydává) jde o zcela nepřijatelné útoky. Současně je nutné připomenout, že ČT musí informovat a fungovat v zájmu koncesionářů. Pokud tak nefunguje, pak je potřeba zvážit takové legislativní kroky, které budou vést k nápravě.

Česká televize se v poslední době stále více chová jako soukromý podnik, který propaguje jen jeden úhel pohledu a jen jeden názor. A přestává tak být veřejnou institucí, která by již z podstaty věci neměla mít vlastní zájmy (nebo protěžovat zájmy úzké skupiny oproti zájmům obyvatel země).

Ročně vybere ČT na poplatcích zhruba 5,7 mld Kč. A její šéf Petr Dvořák nedávno vyjádřil názor, že by poplatky měly platit i ty domácnosti, které nevlastní televizní přijímač. Asi mají pořád málo.

Jelikož je zřejmé, že ČT již dávno není svobodným zpravodajským médiem, nýbrž pouhým nástrojem brutální propagandy, která tímto zjevně nedodržuje zákon o médiu veřejné služby, je nutné postavit se na odpor, který nám umožňuje Listina základních práv a svobod, jež je součástí Ústavy České republiky. Pokud není nejvýznamnější informační instituce v zemi na straně občanů, pak je nutné ji odstavit od našich peněz. Tedy udělat to, co navrhuje prezident Miloš Zeman a několik málo dalších politiků. Zrušit koncesionářské poplatky.

Pokud totiž hodlá ČT a její vedení a pracovníci informovat občany země jen podle jednoho úhlu pohledu a nevyváženě, pak nemají právo se nezývat veřejnoprávní institucí a mohou to zkoušet pouze jen jako médium komerční, které si na svůj provoz bude vydělávat samo.

Pokud bychom uvažovali o kompletní reformě České televize, tedy tak, aby splňovala veřejnoprávní funkci, pak je nutné provést reformy a změny v celém systému naší země.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Přibyl, DDV Lukáš Přibyl, DDV | Web | 17. března 2015 v 16:54 | Reagovat

tak nezbývá nic jiného než zkrátka a jednoduše přijít všech 100 % občanů k urnám a hlasovat jednotně pro stranu/hnutí, které vám nejvíce vyhovuje a které tak změní, co se vám nelíbí (chce to jenom opravdu se sdružit na 100% a jít k urnám "jako jeden muž")

a je mi jasné, že opět nějaký "chytrák" přijde s otřepanou frází ve smyslu "já nemůžu být nucen jít k volbám" (pak to podle toho už pěta-dvacet let vypadá - pogratulujte sami sobě)

2 Jirka Jirka | E-mail | 23. června 2015 v 8:43 | Reagovat

Včera 22.6.2015 jsem sledoval zpravodajství ČT. Moderátor se slavným jménem komentoval případ Berka. Měl bych napsat pana Berky, protože pro tohohle pána to byl pan Berka s velkým P. Snad v každém druhém slovu a obdivně. To prezident je  v ČT jen Zeman a ostatní kromě "pana" Kalouska také. Dobrá společnost ...šéf konkurzní mafie a Kalousek, možná by tu dvojku mohla doplnit  na veselou trojku "paní"...teď si nevzpomenu na jméno....bývalá předsedkyně sněmovny.. . Skutečně veřejno právní televize, to jsme si opravdu polepšili...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama