Humanitární bombardování

24. března 2015 v 7:00 | Honza |  Ze světa
Před šestnácti lety dne 24. března 1999 začalo něco, co nelze nazvat jinak, než zločinnou agresí. Tento den je nutné opět připomenout. Už proto, že se dnes na něj tak nějak pozapomenulo (účelově) a také proto, že se dnes opět účelově vyzdvihuje údajné mírové působení sil NATO (rozuměj sil Spojených států) v Evropě.


Co si asi říkal tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan, který pouhých dvanáct dní před tím předával s velkou slávou ratifikační listinu, stvrzující vstup naší země do NATO, do rukou Madeleine Albrightové (od těch dob označovaná jako balkánská řeznice)? Jak reagovalo jeho svědomí, když po necelých dvou týdnech začalo bombardování státu, který měl k naší zemi velmi blízko?

Během 78 dní v rámci operace Spojenecká síla bylo provedeno 38 tisíc bojových leteckých misí a mnoho dalších útoků pomocí střel BMG-109 Tomahawk z válečných lodí (při více než 10 tisících bombardováních bylo shozeno 23 tisíc bomb a vypuštěno 2500 střel s plochou dráhou letu). Při bombardování byly použity Ženevskou konvencí zakázané kazetové bomby. Současně NATO použilo i grafitové bomby a munici s ochuzeným uranem (mající značný destruktivní vliv na zdraví obyvatel).

Přibližně dvě třetiny cílů útoků byly civilní objekty - školy, nemocnice, kostely, mediální střediska, vlaky a další. Během bombardování byla těžce postižena celá infrastruktura a ekonomika země a o práci díky němu přišlo asi 700 tisíc obyvatel. Počet obětí nikdy nebyl oficiálně oznámen, ale odhady se pohybují od 1200 až 2500.

Tento útok Spojené státy prosadily i přes odpor Rady bezpečnosti OSN. A předcházela jí masivní propagandistická kampaň, která vykreslovala srbský národ a jeho vládu jako nestvůry, které jsou odpovědné za genocidu kosovských Albánců. Je však známo, že nejdříve právě Srbové byli napadeni teroristy z UCK. A následný exodus uprchlíků (kosovských Albánců) nebyl způsoben národnostním útlakem, nýbrž chaosem, který vyvolalo bombardování. Navíc se jaksi nehovoří o půl milionu Srbů vyhnaných z Chorvatska a Bosny. A o dalších několika stovkách tisíců Srbů vyhnaných z Kosova.

Korunu této zrůdnosti nasadil náš tehdejší prezident Václav Havel, který ač se prohlašoval za pacifistu a humanistu, toto bombardování nadšeně uvítal a nazval jej bombardováním humanitárním.

Česká republika zradila podpisem ratifikační dohody své dřívější spojence a přátele, kteří nám pomáhali v boji proti tehdejšímu nacistickému Německu (Uvádí se, že před okupací Československa se hlásilo cca 50 tisíc Srbů, kteří byli ochotni bojovat proti nacistům jako dobrovolníci v Čsl. armádě.). Zradila své tradice a nechala se vtáhnout do spojenectví s největším agresorem v moderních dějinách.

Události započaté 24. března 1999 nám budou připomínat, že NATO není mírová aliance. Jde o agresora, který vznikl jako odpověď na Varšavskou smlouvu. Dnes, když Varšavská smlouva již dávno neexistuje a NATO se nadále rozpíná, je nutné si uvědomit, že cíle této aliance jsou úplně jiné. Pod taktovkou Spojených států si ve jménu údajné demokracie podrobují vojáci US Army stále větší území. V těchto dnech bude naší zemí projíždět konvoj americké vojenské techniky a je naší povinností jasně a nahlas říci, že s tím nesouhlasíme.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Jareš Václav Jareš | E-mail | 25. března 2015 v 12:42 | Reagovat

Je mi z vás špatně.

2 Karin Karin | 25. března 2015 v 15:06 | Reagovat

Souhlasíme se vším, co uvádíte a stejně tak souhlasí celá naše rodina s Vaší poslední větou. Věříme, že svůj nesouhlas s přítomností armády agresora dá najevo hodně lidí, navzdory zastrašování. Dík za Vaše články.

3 rosi rosi | E-mail | 25. března 2015 v 15:58 | Reagovat

Naprostý souhlas s článkem.

4 Petr Petr | 25. března 2015 v 19:26 | Reagovat

"V těchto dnech bude naší zemí projíždět konvoj americké vojenské techniky a je naší povinností jasně a nahlas říci, že s tím nesouhlasíme." - A proč? Z jakého důvodu? Je absolutní nesmysl tvrdit, že "je povinností...". Stejně tak mohu prohlásit, že "je povinností spojenecké jednotky přátelsky a hrdě přivítat na našem území"...bohužel, další tendenční článek...

5 NENIE NENIE | 26. března 2015 v 9:07 | Reagovat

me je uplne jedno ze to jsou američní vojáci, stejnou nechut bych měl k jakekoliv armade cizi mocnosti, ktera chrasti zbranema na nasem plácku, pokud něco takového vyplívá z dohod s NATO tak je měli naložit v Těšíně na vlak a vysadit v Aši, tak jak se správně tato technika má přepravovat, ale to by někdo z našichh politiků musel mít nato koule a ne jen si nanich sedět a spokojeně si je škrábat
jakáa koliv nadvláda ať už z leva nebo prava, shora nebo ze zdola je špatná a my bychom měli vystupovat jako suverení stát, který se řidí hlavně vlastním politikou/směrem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama