Když šmírovat, tak ve velkém

24. února 2015 v 10:29 | Honza |  Šmírování
V několika předcházejících článcích jsem se zde zmínil o celosvětové šmírovací kampani NSA. Bývalý analytik tajné služby Edward Snowden zveřejnil informace o bezprecedentním dohledu a kontrole veškeré naší komunikace. A právě díky tomu se stále objevují nová fakta, která dokazují, že šmírování bylo a je prováděno v obrovském měřítku.HDD

Pevné disky jsou dnes součástí takřka všech počítačů. A tak jsou tato paměťová média zcela logicky zneužita pro monitorování činností jejich uživatelů.

Bezpečnostním expertům společnosti Kaspersky Lab se podařilo odhalit sofistikovanou a prakticky běžnými prostředky nezjistitelnou hrozbu, která umožňuje sledovat činnosti na počítači. Hrozba se ukrývá ve firmwaru pevného disku a nelze ji tak detekovat bezpečnostním softwarem. Navíc umožňuje opakované infikování počítače.

Vedoucí výzkumník z Kaspersky Lab Costin Raiu tuto hrozbu přirovnal k dálkovému ovladači, kterým mohou tajné služby monitorovat jakýkoliv počítač.

Tímto způsobem byly napadeny pevné disky prakticky všech velkých výrobců. Ti tvrdí, že to bylo bez jejich vědomí. Avšak dle bezpečnostních expertů není vůbec jednoduché něco propašovat do firmwaru zařízení. Je potřeba mít přístup ke zdrojovým kódům, které výrobci běžně nezveřejňují.


SIM

Nově se objevila informace, že tajné služby (americká NSA a britská GCHQ) provedly kybernetický útok do systémů společnosti Gemalto, která je významným výrobcem SIM karet. Během útoku byly ukradeny šifrovací klíče, které se používají k zabezpečení komunikace mezi mobilními telefony.

Cílem útoku tak bylo dostat se k co nejvíce mobilním telefonům. Tajné služby díky němu mohou bez vědomí uživatelů a telekomunikačních firem sledovat hlasovou a datovou komunikaci po celém světě.

Další podrobnosti zde.


Dalšího komentáře...

...není potřeba.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 24. února 2015 v 11:00 | Reagovat

Proto je vždy (jak já říkávám) nejlepší si důležitá data ukládat pouze na počítač, která nemá internetové připojení.

Jo (?) takže prostě mít dva počítače.

2 rosi rosi | E-mail | 24. února 2015 v 11:32 | Reagovat

Tak ať mi nikdo neříká, že tuhle planetu neřídí hrstka paranoidních debilů. Každá taková zjištěná a publikovaná okolnost tomu směřuje. Kdo to je,  co to je za lidi co shánějí info o nás všech ? Mají jména? kde pracují a pro koho? Ví to někdo? Nejvíce nechápu ty jejich pomocníky a vykonavatele - po mém  kolaboranti - co je k tomu vede, že dělají to co dělají.to mi hlava nebere...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama