Druhá strana mince

12. února 2015 v 16:35 | Honza |  Ze světa
Když jsem psal článek Je suis Charlie věděl jsem, že se na celou situaci musím podívat i z jiného úhlu. Věděl jsem, že celá situace není až tak černobílá a že je potřeba si něco povědět o širších souvislostech.


Když se podíváme do minulosti, tak zjistíme, že všechny ty dnešní islámské fundamentalisty, teroristy a nepřátele "toho jediného hodného" západu si s pečlivostí vlastní financoval, vyzbrojoval, cvičil a jinak všemožně podporoval právě ten západ. Jednou proto, aby si upevnil moc či podpořil své zájmy v oblastech s ropným bohatstvím. Podruhé proto, aby tak mohl nenápadně bojovat proti komunistům (rozuměj tehdejšímu Sovětskému svazu). A napotřetí proto, že je lepší nepřítele si vyrobit, protože díky uměle generovanému strachu se pak snadněji ovládá vlastní obyvatelstvo.

Všechno má svůj začátek. A za začátek současných problémů s islámským fundamentalismem můžeme považovat události z konce druhé světové války. Tehdy se setkal Franklin D. Roosevelt s králem Saúdské Arábie Abdullem Azizem. Roosevelt se snažil vybudovat silnou poválečnou Ameriku. A věděl, že se mu to podaří jedině tehdy, když bude mít jeho země pod kontrolou obří saúdské ropné rezervy. Během schůzky byly vytvořeny základy mocné aliance, která přetrvala do dnešních dnů. Nicméně též v průběhu let uvolnila ze řetězu síly, jejichž zájmy mají katastrofální důsledky pro celý svět.

Spojené státy dostaly ropu. A Saúdská Arábie obdržela od Američanů bohatství a bezpečnostní záruky. Abdull Aziz si však byl vědom, že je pro jeho zemi a kulturu nebezpečné otevřít se vlivům moderního západu. A tak si později vyjednal podmínku. Požadoval, aby víra jeho země zůstala nedotčena. Tou vírou byl wahabismus. Radikální, násilná, netolerantní, v minulosti se zhlížející a velmi puritánská forma islámu. A stoupenci wahabismu nenáviděli moderní svět.

Léta plynula a americký vliv a zájmy se měnily. Stále to však byly zájmy Spojených států, které mnohdy nepatřičně zasahovaly do složité situace a neváhaly se spojit s "ďáblem", aby byl poražen "ďábel" jiný.

Souvislosti historických událostí velmi dobře zachycuje dokument Adama Curtise Bitter Lake, jehož přepis (v překladu) je zde - 1. část a 2. část.

A právě v současnosti se opět objevuje wahabismus. Netolerantní a jinakost nesnášející víra, která trpělivě čekala a sílila díky štědré podpoře (či minimálně nezájmu) západu. Svět vyvolal démony, které sám pomáhal stvořit a udržoval je při životě.

A jak je to s útokem na Charlie Hebdo? Vcelku nikdo se dnes nezajímá o velké množství obětí kdesi v zemích, které většina průměrných Američanů ani nedokáže najít na mapě. Ale stačí pár mrtvých někde v zemi toho hodného západu a jde o celosvětovou tragédii gigantických rozměrů. Média nás přesvědčují, že se jedná o útok na svobodu našeho světa a že je to něco naprosto neočekávaného.

Ale opravdu to nikdo nečekal? Britský blogger, který vystupuje pod pseudonymem The Saker, upozornil ve článku I am NOT Charlie, že si o útok redakce Charlie Hebdo nejspíše přímo říkala. Jako příklad uvádí karikaturu na níž osoba navlečená do afghánského Pakolu s Kalašnikovem přes rameno říká: "Zatím žádný terorista ve Francii neútočí - počkejte, máme čas do konce ledna, abychom vám poslali blahopřání."

Současně též uvádí, že v Rusku se něčemu takovému říká "plivnout do duše". A ač my můžeme říkat, že jde o vyjádření svobody slova, pak muslimové berou urážky velmi vážně. Pokud takto urazíte 1,6 miliardy muslimů, pak je statisticky nevyhnutelné, že se časem najde několik z nich, kteří budou ochotni se pomstít.

Západ si počíná naprosto šíleně. Pro své zájmy se neváhá kdykoliv spojit s jakoukoliv muslimskou zemí či radikální skupinou. A současně bez mrknutí oka je schopen kdykoliv (opět ve jménu svých zájmů) na jakoukoliv muslimskou zemi či radikální skupinu zaútočit.

Nicméně nelze opomenout i možnost, že se jednalo o operaci pod tzv. falešnou vlajkou. Je také docela dobře možné, že se o útoku dopředu vědělo a místní policejní složky byly odklizeny od redakce časopisu zcela úmyslně. Protože po tomto útoku mohou vlády EU začít pracovat na dalších a ještě důslednějších opatřeních, které budou v konečném důsledku zneužity proti obyvatelům Evropy.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 14. února 2015 v 10:15 | Reagovat

Zdravím vás,

nejdříve bych řekl, že ke druhému odstavci zhora mi chybí přímé důkazy. Dále pak - útok na francouzskou redakci je neomluvitelný (a to v každém případě) - takhle se totiž neřeší problémy.

A jinak bych jen o posledních odstavcích článku zdůraznil, že... taková je válka - nespravedlivá a účelová. Nelze se pak ničemu divit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama