Chameneí může mít pravdu

21. února 2015 v 16:15 | Honza |  Postřehy
Christopher Scott "Chris" Kyle byl člověk, kterého téměř nikdo neznal. Během čtyř misí v Iráku jako odstřelovač US Navy SEAL (SEAL Team 3) zabil 160 lidí (160 potvrzených zabití z celkového počtu 255). Jeho příběh přiblížil Clint Eastwood v oslavném filmu American sniper. Z Kyleho se rázem stal hrdina. Ale byl to skutečně hrdina?


Za svou službu byl Kyle několikrát vyznamenán. Je však otázkou, zda jeho činy byly vyznamenáníhodné. Z pohledu amerického boje proti údajné teroristické hrozbě, to byl člověk plně oddaný tomuto boji. Z pohledu lidského to však byla zrůda. Patologický zabiják.

"Bránit" svou vlast v tisíce kilometrů vzdálené zemi, je podle amerických měřítek velmi hrdinské, nesmírně patriotistické a nejedna texaská máma s texaským tátou roní slzy štěstí, jak se jim ten kluk povedl. Co na tom, že tam do zblbnutí střílí ženy a děti.

Sám Kyle ve své biografii uvedl, že se řídil svou vlastní verzí vojenských řádů: "Pokud vidíš kohokoliv od zhruba šestnácti do pětašedesáti a jsou to muži, zastřel je."

Film American sniper, stejně jako většina filmů Clinta Eastwooda, reprodukuje "tradiční" americké hodnoty, vyhraněné pravicové názory, absolutní dehumanizaci "nepřátel" a v neposlední řadě působí jako reklama pro zbraňovou lobby American Rifle Association.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí se vyjádřil, ač údajně film neviděl, že American sniper podněcuje nerozlišující nenávist vůči muslimům. A může mít pravdu. Jelikož jde o film, kde se až nezřízeně glorifikuje člověk, jehož jedinou vášní bylo zabíjet. Každého a neustále.

Je jasné, že film je "úspěšný". Protože proamerické vlezprdelkovství se dneska nosí a celé Spojené státy plesají nadšením. Jenže ve své podstatě jde jen o plánovitou propagandu a náborovku do US Army.

A můj dojem z filmu:
Propagandistický průjem a válečné porno v jednom, protkané prvky primitivního světonázoru. V Eastwoodově podání je válka zjednodušena do podoby počítačové hry, kde je pouze potřeba zneškodnit co nejvíce "nepřátel". Heroizace elitního vypatlance, který jako spořádaný křesťan musí prostě bojovat proti všem jinověrcům. No a nakonec ukázka nejperverznější podoby americké Nejsvětější Trojice (rodina, vlast a Bůh).

Hledal jsem srovnání. A nešel jsem jej. Chris Kyle je vlastně úplně stejný jako Anders Behring Breivik. Jen s tím rozdílem, že Breivik zabíjel bez licence a ve vlastní zemi.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karin Karin | 21. února 2015 v 20:24 | Reagovat

Super napsané. Americký sniper je další filmařský výpotek do sbírky amerických stříleček. Glorifikace pochybného hrdiny bez svědomí, která má zapůsobit jako pilulka na pozvednutí pošramoceného sebevědomí amerických občanů.

2 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 22. února 2015 v 17:27 | Reagovat

[1]: každý si dělá dobře, jak jen může - takové věci se mi velice líbí

3 Draculea Draculea | E-mail | 28. února 2015 v 17:58 | Reagovat

Proč sem plete autor článku křesťanství - to nemá se satanistickou a zednářskou podstatou vedenou židovskými kabalistickými ilumináty USA nic společného - už se vážení přátelé proberte!

4 Americký sniper Americký sniper | Web | 6. dubna 2015 v 21:37 | Reagovat

Zajímavý názor

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama