Selhání politických elit

24. ledna 2015 v 7:52 | Honza |  Postřehy
Mysleli jsme to dobře, ale nějak se to nepovedlo. Možná i takto by se dalo shrnout poslední čtvrtstoletí. Politické špičky posledních 25 let měli naši zemi vést k lepší budoucnosti. Jenže ve skutečnosti se nic takového nestalo. Česká republika se k vyspělému západu nepřiblížila ani o milimetr. A společnost je názorově, emocionálně a morálně rozvrácena více, než kdy jindy.


Před pětadvaceti lety se odporoučel režim, který dnes označujeme (povinně) za totalitní a je zvykem na něj a na vše, co tenkrát bylo plivat. Současná neutěšená situace je podle mnohých způsobena tehdejším pokřiveným komunistickým režimem, který má stále (ač je dávno mrtev) prosakovat do našeho "demokratického" světa.

Jenže při bližším zkoumání charakteru občanů naší země, můžeme vypozorovat, že to je trošku jinak.

Ač má naše společnost zažité formální demokratické principy, je ji stále možné charakterizovat jako společnost poddaných. Češi jsou bohužel ve velké míře stále ochotni ohnout hřbet a přizpůsobit se poměrům. Jejich vztah k ideálům osobní a občanské svobody je více než vlažný. Dnes tak můžeme pozorovat honbu za hmotnými statky, která převažuje nad pudem sebezáchovy.

Společnost se přizpůsobila novému režimu a ideály demokracie a svobody zjednodušují jen do neomezené možnosti jít si cokoliv koupit nebo jet kamkoliv na dovolenou. Čest, soucit, porozumění či nezištná pomoc jsou pro ně téměř sprostá slova a ve slovníku mnohých se vůbec nevyskytují.

Důkazem pokřivenosti naší společnosti mohou být nedávné oslavy 17. listopadu. Tak nějak si kladu otázku, zda je vlastně vůbec co slavit. Protože z několika postav byly vytvořeny povinně zbožňované modly. Tito jedinci měli mít či mají podle vládní a mediální propagandy vždycky pravdu. Jejich kritici jsou zesměšňováni a umlčováni. A místo zamyšlení nad tím, co je v naší zemi špatně a jak by se to dalo napravit, se řeší pitomosti a ještě více rozhádá národ.

Demokracie a svoboda (a s tím spojená svoboda slova) jsou u nás jen prázdné pojmy. Protože mít vlastní, nezávislý či dokonce odlišný názor se mnohdy trestá skandalizací a mediální masáží. Lidé odvážní, kriticky uvažující či provokující (provokativně poukazující na nešvary) jsou odkázáni žít na okraji společnosti. Protože pro společnost je jednodušší žít jako nemyslící stádo.

Politika je něco, co u nás lidé příliš nevyhledávají. Politik je automaticky považován za korytáře a pochybnou postavu. Není se čemu divit. Vzhledem k tomu, co za "materiál" sedí ve vládě. V názvu článku jsem politiky označil za elitu. Ale elita to není ani náhodou. Je to povětšinou sebranka přizdisráčů (musím to takto napsat), která se stará jen o vlastní zájmy. Je to asi dáno tím, že kdokoliv, kdo se v politice odváží vzepřít se zavedeným "pořádkům", je okamžitě označován za zrádce, zločince a nepřítele. Nabízí se mi srovnání například s ekvádorským prezidentem. Rafael Correa, ač si byl jistě vědom odvety, se odvážil vyhostit ze své země vojáky z americké vojenské základny a zavedl daňové zatížení korporací.

Říká se jaký národ, takový jsou i jeho politici. Nebo národu vládne ten, koho si zaslouží.

Neschopní politici, jejich selhání a neutěšený stav naší země. To vše máme díky neschopnému národu, který selhává na všech frontách.

Prosím nechci, aby tento můj článek vyzněl jako nějaké nihilistické vyjádření, že je všechno špatně a už se s tím nedá nic udělat. Chtěl bych spíše otevřít oči všem, kteří jsou ochotni jít a bojovat za lepší budoucnost.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 24. ledna 2015 v 8:44 | Reagovat

já si osobně myslím, že by bylo jedině dobře, kdyby opět vládli komunisté - a to, že se někteří rozčilují nad tím, co nejeden komunista tehdy dělal (?) - no a co, "hajzloviny" byly, jsou a budou v každé společnosti (ať demokraticky či nedemokratické - na tom nesejde)

2 rosi rosi | E-mail | 24. ledna 2015 v 10:02 | Reagovat

Ano, je na čase, aby česká verze demokracie dostala na frak, a to myslím až do úplné podstaty. Bude to ale moc bolet. A nejen naše peněženky -na které nyní myslíme nejvíce- Dozvíme se pak !!!všichni občané!!! do jakých smluv a závazků nás   "porevoluční" politici zavázaly. Počítám, že to bude trvat minimálně 3 generace než si v ČR vychováme takové  občany a politiky, kteří si svou činnost budou dělat v zájmu své vlasti. Opravdová výchova následujících generací by však musela být zájmem všech občanů a nikoli jen hrstku normálních či odvážných - viz hlavní článek.

3 Hlemyzd Hlemyzd | 24. ledna 2015 v 10:59 | Reagovat

Na západě muslimové, na východě válka. V Paříži můžete potkat pozuby ozbrojené policisty se samopaly. Frau Merkel jak hne paty z Německa tak ji vítají mega demonstrace. Toto je ta utopie a vyspělá společnost kterou měla EU být?
Přes všechny chyby Česka je taky dobré uvědomit si, že to dospělo tak, že si tu žijeme líp než na východě i západě od nás. Je tu klid, žádní pozuby ozbrojení chlapi nemusí hlídat ulice. Měli bychom si tu českou kotlinu cenit a uchránit před tím vším co příde. Postavit vlastní bojeschnopnou armádu a umýt si nad vším ruce. Nekoukat na západ ani na východ, ale najít si vlastní českou cestu dál.

4 Thomas Thomas | 24. ledna 2015 v 19:18 | Reagovat

Unas se nevalci protoze nejsme ani bohati,ani chudi,a take u nas nejsou debilove malujici Mohameda s holym zadkem. Vlastni armada je zcestna protoze to co je tam venku je nepredstavitelne velke a nas by to splachlo jak sopel z chodniku a jeste by jsme do tech nasich "hrdinu" pumpovali silene many. Za dalsi- listopad byl cilene planovan zapadnim hladem kapitalistu po majetku! Sami lide na namestich nic nezmohli,stali se vsak vhodnym esem kapitalistu. Vse podstatne uz bylo dilem propagandy a skvele naplanovane akce. A co tedy dnes dal? - "chytra euro-horakyne" Angela se hrouti spolu se svym euroniklackem,-tudy cesta nevede,na staty stredni Evropy nema zadna z postkomunistickych zemi  intelektualni kapacity,jedina cesta by byla si moc nenasrat Vladimira a pozadat jej zdali by si tu nechtel zridit ukazkovou vyspu jeho systemu.

5 Hlemyzd Hlemyzd | 24. ledna 2015 v 20:25 | Reagovat

Silná armáda je základ státu a vždycky to tak bylo. I batuška Putin tohle ví. Listopad nikdo neřídil a neplánoval. Komunisti se sami ukázali jak sou už neschopní bez Moskvy za zadkem potlačit nepokoje. Už jenom za tuto neschopnost si zasloužili padnout. Že nikdo neměl potuchy co dělat až režim padne a že toho využili a všechno tu rozkradli všehoschopní sráči je věc druhá. Přestante si ale proboha myslet, že chod dějin někdo "plánuje".
Nechci jít cestou západu protože ukazují, jak to integrací a multikulti posrali, ale upřímně doufám, že to ohnutí hřbete Putinovi a zavedení jeho režimu nemyslíte vážně. Hraničí to s vlastizradou.
Stejně bych mluvil o komkoli kdo by tu chtěl třeba USA vojáky. Nechápu, proč je tak neuvěřitelný, žebychom mohli vybodovat vlastní silný, nezávislý a fungující stát. První republice se to třeba docela povedlo.

6 Lukáš Lukáš | Web | 26. ledna 2015 v 11:00 | Reagovat

[5]: ano silná armáda je jedinou stoprocentní zárukou obhájení své pravdy a pojetí spravedlnosti - neboť pouhým slovem či snad láskou (jak by některé blogerky rády) se boj nevyhraje (ne s vojáky)

7 Cipisek Cipisek | 29. ledna 2015 v 15:25 | Reagovat

[5]: Bohuzel nemate pravdu. A to, ze si myslite, ze listopad nebyl planovany znamena, ze to lid teto zeme spolknul I s navijakem. Osobne jsem se potkal s clovekem, ktery prokazatelne na tomto spolupracoval a pripravoval tuto akci. A pokud zminujete prvni republiku jak to vsechno krasne fungovalo....vite ja bych to takhle nevidel. Mozna obcane teto zeme tenkrat meli vetsi narodni hrdost coz pomohlo. Masaryk? Taky to nebylo tak ruzove....http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1302-o-vzniku-ceskoslovenska-trochu-jinak-byl-t-g-masaryk-britsky-agent-cesi-a-slovaci-viden-nepolozili-karel-kramar-nas-prvni-premier-slovanska-zrada-je-dokonana.htm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama