Církevní restituce v praxi 2

26. ledna 2015 v 10:11 | Honza |  Vládní svinstva
Člověk by tak nějak všeobecně předpokládal, že církve budou jednat dle svého učení a budou myslet na bližní své. No jo, ale když ono dneska jde především o peníze. A tak zde přináším další příklad toho, jak se "bohulibá" myšlenka tak nějak zvrhla.


Média se o následcích církevních restitucí nějak moc nezmiňují. Je to logické. Strůjci této šílenosti byli a jsou dodnes nedotknutelní a média na ně pěla jen a pouze chválu. Čas od času se však objeví i informace, která hodně vypovídá o tom, že je tu něco špatně.

Kromě polností, lesů a všemožných staveb vrátil stát církvím i několik domovů důchodců. Vrácen tak byl i objekt bývalého redemptoristického kláštera ve Filipově, což je městská část Jiříkova.

Redemptoristé (Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele) se nejdříve chovali velmi vstřícně a měli zájem dosavadní služby zachovat. Jenže tento zájem brzy vzal za své. Prvotní euforie a pomoc bližnímu jsou druhořadé. Redemptoristé se více než o lidi v domově začali více zajímat o nájem. A současně do Jiříkova zaslali i návrh na vystěhování.

Na jednání se zástupci kongregace padl návrh na nájem ve výši 200 tisíc měsíčně. Vyhláška však ukládá obci hradit nájemné ve výši maximálně 60 tisíc měsíčně. Na dalších jednáních zástupci kongregace slevili na 112 tisíc měsíčně a současně se odmítavě stavěli k požadavku na převzetí části nákladů na rekonstrukci objektu.

Ředitel domova médiím sdělil, že vyjednávání byla vedena ze strany kongregace velmi tvrdě a ve smyslu: "bylo nám to ukradeno a my ty peníze chceme za každou cenu zpět".

Je zajímavé, že redemptoristé o sobě tvrdí, že jejich posláním je následovat Krista, hlásat Boží slovo chudým a žít podle evangelních rad chudoby. Poslání zjevně vzal čert a hlavním cílem církví je napakovat se. A na nějaké ty chudé či seniory tu není místo.

Zástupce kongregace Jan Traxler k tomuto případu sdělil, že nepociťuje potřebu se nějak obhajovat. Asi by bylo již dobré, aby lidé přestali pociťovat potřebu zde trpět podobné spolky.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 26. ledna 2015 v 11:03 | Reagovat

(Obzvlášť) katolická církev by si své konání obhajovala zcela jistě tím, že majetek jí v minulosti patřil (byl jí tedy neprávem odejmut) a tudíž se z její strany nejedná o tužbu po penězích a majetku, ale o princip, kdy si katolická církev bere zpět, co jí bylo kdysi neprávem odejmuto.

2 sHaLa sHaLa | 28. ledna 2015 v 13:14 | Reagovat

princip, kdy si katolická církev bere zpět, co kdysi jiným nakradla :-|

3 Lukas Lukas | Web | 28. ledna 2015 v 13:49 | Reagovat

[2]: jen jsem poukazal na to jak pravdepodobne premysli katolicka cirkev

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama