Tomáš Zima - otevřený email

20. prosince 2014 v 8:26 | Honza |  Korespondence
Na konci listopadu přinesla média informaci o "rebelujícím"rektoru Univerzity Karlovy Tomáši Zimovy. Ten odsoudil protesty proti Miloši Zemanovi konané na pražském Albertově. A protože nešel s davem, vysloužil si od akademiků pohlavek.
Bohužel se nakonec za svůj vlastní názor omluvil, což nejspíše ukazuje, že jen velmi málo lidí dokáže za svým názorem stát a nebojí se jej veřejně projevit.

Níže uvádím email, který jsem Tomáši Zimovy poslal (ještě před jeho omluvou). Odpověděl mi na něj poděkováním za názor a podporu.Vážený pane rektore,

již delší dobu sleduji vývoj na naší politické scéně a musím otevřeně říci, že směřuje opět k nějaké formě totalitního zřízení.

Tuto myšlenku potvrzuje i situace, která nastala po protestech na pražském Albertově.

Kritizoval jste hlasité protesty, kterými protestující narušovali důstojné uctění památky a statečnosti osob v letech 1939 a 1989. Tato Vaše kritika byla vyjádřením svobodného názoru, na nějž má každý právo.

Stejně tak by bylo možné říci, že i protest proti současnému prezidentu Miloši Zemanovi je vyjádřením svobodného názoru. Avšak je dobré se ptát, kdo za tímto protestem stojí a kdo rozdával ony červené kartičky (dle nepotvrzených informací pracovníci ambasády USA). Tito protestující jsou přesvědčeni, že Miloš Zeman svým jednáním zlehčuje pošlapávání lidských práv a chová se jako hulvát. Nechci zde tvrdit, že prezident naší země je bez chyby a že nesleduje jisté zájmy. Nicméně politika je v poslední době složitou záležitostí a stále více je zřejmé, že se prosazuje známé "když nejsi s námi, jsi proti nám".

Svoboda slova je respektována jen v tom případě, když veřejně prezentovaný názor odpovídá tomu, jaký je aktuální politický proud. To už není demokracie a spíše to připomíná situaci známou z 30. let minulého století v nacistickém Německu či za dob stalinistického Sovětského svazu.

Je to hon na čarodějnice, kdy jsou slova vytrhávána z kontextu a kdy se média (dávající prostor jen příznivcům uznávaného proudu) snaží jakéhokoliv opovážlivce s vlastním názorem zničit.

Říká se, že za tím stojí tzv. pražská kavárna. Lidé, kteří se nedokázali smířit s výsledkem přímé volby prezidenta (která je sama o sobě ukázkou demokratických procesů). Lidé, kteří mluví o svobodě a demokracii, ale na druhou stranu tyto hodnoty popírají. Rozkradené miliardy a bídná úroveň našeho školství jim nevadí. Ale jen pro jiný názor, který se jim nelíbí, chtějí hned dělat revoluci.

Zcela jistě se, pane rektore, nemáte za co omlouvat. Vyjádřil jste svůj názor a ten je nutné v demokratické společnosti respektovat. Pokud však společnost přestane respektovat názory jednotlivce, pochyby, kritiku či názory jiné, pak ji již není možné nazvat demokratickou.


S pozdravem

Jan Holeňa
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Stan Stan | 26. dubna 2015 v 2:40 | Reagovat

"To už není demokracie a spíše to připomíná situaci známou z 30. let minulého století v nacistickém Německu či za dob stalinistického Sovětského svazu."

Pane Holeňo, nevidíte si do úst a urážíte všechny ty, kdo za svou odvahu projevit odlišný názor v těch dobách, o jejichž nepředstavitelné krutosti zjevně nemáte páru, zaplatili životem nebo v lepším případě dlouholetým těžkým žalářem.

Měl byste se stydět, jestli to ovšem dokážete.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama