Ken Saro-Wiwa

10. listopadu 2014 v 7:36 | Honza |  Ze světa
Tento článek je opět jedním z připomenutí. Připomenutí toho, že nadnárodní korporace mají moc nad životy lidí. A že jim prochází všechna zvěrstva.Ken Saro-Wiwa byl 10. listopadu 1995 společně s osmi dalšími aktivisty z Hnutí za přežití lidu Ogoniů (MOSOP) popraven nigerijskou vojenskou vládou. Důvodem popravy byla jeho kampaň za práva národnostní menšiny Ogoniů. Jeho hnutí požadovalo kompenzace za poškozené životní prostředí při těžbě ropy firmou Royal Dutch Shell.

Shell zahájila svou těžbu již v roce 1956 (tedy ještě v době britské koloniální nadvlády). Obyvatelé delty řeky Niger, kde byla těžba prováděna, se však k těžbě neměli možnost vyjádřit. A to ani po získání nezávislosti v roce 1960.

Obyvatelé oblast mangrovových bažin a deštných pralesů se musejí potýkat s katastrofálním znečištěním životního prostředí. Jen mezi lety 1976 - 1998 uniklo v deltě Nigeru dva a půl milion barelů ropy (hodnota oficiálně uznaná ministerstvem ropných zdrojů). Hlavní příčinou znečištění jsou děravé ropovody. Situace se dodnes nezměnila.

Znečištění (kromě nevratných ekologických škod) způsobuje i škody ekonomické (výrazně snižuje možnosti zemědělství a rybolovu. Současně má toto znečištění za následek velký výskyt různých onemocnění místních obyvatel.

Kromě ropy představuje nebezpečí i zemní plyn, který je jako vedlejší produkt při těžbě ropy volně spalován. Hořící zemní plyn uvolňuje toxické a rakovinotvorné látky, které znečišťují ovzduší, znehodnocují potraviny a opět přispívají k vzniku vážných onemocnění místních obyvatel.

Roku 1966 došlo v Nigérii k vojenskému převratu, byla zrušena ústava a až na několik let se u moci střídaly vojenské vlády. První svobodné a legitimní volby byly v zemi uspořádány až po smrti posledního vojenského diktátora v roce 1998. Avšak k moci se dostal jakýsi pseudodemokratický režim, který v podstatě nic nezměnil.

Dle soudních dokumentů Soudního dvora Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) firma Shell v devadesátých letech systematicky spolupracovala s vojenským režimem a platila si místní armádu a policii, které potlačovaly odpor proti ničení životního prostředí.

Podle odhadů byly při potlačování protestů usmrceny tisíce lidí a mnoho dalších před vojenským terorem uprchlo. Vznik hnutí MOSOP v roce 1993 bylo tak reakcí na potlačování lidských práv a neodpovědný přístup ropných společností.

Roku 2009 byla firma Shell obviněna u amerického soudu, že spolupracovala s nigerijským státem na popravě Kena Saro-Wiwy. Tento a mnohé další soudní spory však nikdy nedokázaly donutit firmu Shell dodržovat zákony a nést odpovědnost za své činy. Podle diplomatických depeší z roku 2010, které zveřejnil server Wikileaks, má Shell skupinu zaměstnanců pro každé významnější ministerstvo. Je tak jasné, že ropné společnosti mají obrovský vliv na vlády a regulační úřady, čímž brání tomu, aby je někdo omezoval.

Shell patří ke společnostem, které vydělávají na těžbě ropy stovky milionů dolarů. A obyvatelé oblastí, kde těží ropu, na to doplácejí. Nigérie patří mezi patnáct nejchudších zemí světa a celých sedmdesát procent obyvatel tam žije pod hranicí chudoby. Stejné procento obyvatel v oblasti delty Nigeru nemá přístup k nezávadné vodě.

Celý svět nadále ignoruje činy korporací, které si myslí, že jsou nad zákonem. Které mají pocit, že mohou zničit lidské životy. Měli jsme to "štěstí" a narodili jsme se do přepychového a přebytkového světa euroamerické civilizace. Díky tomu však mnozí z nás nevidí, že svět je větší. A že někde v Nigérii pro naše blaho trpí lidé.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 10. listopadu 2014 v 16:50 | Reagovat

Jo... s tím nic nikdo nenadělá... tedy ne za (ani vzdáleně podobné) situace jaká vládne například v tomto státě

2 garf garf | 10. listopadu 2014 v 21:23 | Reagovat

Myslím, že několik posledních článků na tomto blogu je dostatečným důkazem zrůdnosti současného politicko-ekonomického systému. Bohužel je spousta lidí u nás, kteří se mají dostatečně dobře aby si nechtěli tyto věci vůbec uvědomovat a neustále už 25 let vykřikují jak je to teď dobré oproti té hrozné "totalitě". Oni nevidí a nechtějí vidět, že ta pravá totalita je právě teď, což vidíme denně na chování samozvaného světovládce USA když mu dá někdo najevo, že jemu vládnout nebude. A místo toho aby se svět proti tomuto největšímu agresorovi spojil tak opak je pravdou. Situace je tak beznadějná, že pouze válka (a to ne konvenční) může nastolit nějaký nový pořádek pokud vůbec někdo přežije. Měla by se ale především odehrávat na území USA.

3 Zdeněk Zdeněk | 11. listopadu 2014 v 0:03 | Reagovat

"Protože prachy jsou prachy, a prachy dělaj lidi..." srandovní text z písničky. Ale při pomyšlení, kolik lidí a nejen lidí trpělo, abych mohl datlovat na tomhle notesu, mít vedle něj mobilní telefon, jezdit autem, jídlo chladit v lednici atd atd mě smích přechází. A co na to někteří, když jim o této situaci řeknete, protože na obal ji někdo zapoměl napsat, řeknou?: "Mě je to vlastně jedno, kolik dětí v kongu zemřelo, prostě potřebuju novou navigaci" (a jiní na Vás zírají s otevřenou pusou a šéf uvažuje, jestli Vás má vyhodit hned nebo až zákazník odejde).¨Jak o tom píšu, nějak se mi chce zvracet. Možná se nám zdá hodnota života příliš vysoká. Lidí je na světě jako sr... a vystřízlivění většina asi nepřežije.

4 Karel Karel | 13. listopadu 2014 v 18:36 | Reagovat

From Zdeněk. Z toho co je napsáno výše a to co jste napsal Vy, musí být člověk smutný, protože opravdu jednotlivec nezmůže vůbec nic. Nic nezmůže ani celá osada. Obávám se že k vyřešení tohoto a mnoha dalších podobných problémů tohoto světa by byla potřebná síla větší než síly které nyní ovládají tento svět. Dohoda či kominikace není absolutně možná. Nikdy a nikde. Pokud jde o zisky. Problém je, kde tyto síly získat. Můj názor je takový, že vlak již dávno opustil stanici a jen se bude čekat ne kdy, ale v jakém stavu dojede. Dojede-li.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama