Černobílá ebola

27. října 2014 v 8:55 | Honza |  Ze světa
Snad každému je jasné, že současná epidemie eboly představuje velký problém. Světová zdravotnická organizace přiznala, že díky její vlastní nekompetentnosti nebyla zvládnuta první fáze, kdy se dalo s epidemií ještě něco dělat. Nyní hrozí, že počátkem prosince může počet nových případů dosahovat 5000 - 10000 týdně.

Epidemie eboly však ukazuje i něco jiného. Dokud se ebola týkala jen Afriky, nebyla pro tzv. západní civilizaci problémem. Teď se nás již tento problém týká. Jenže spíše než problém (který by měl být co nejrychleji vyřešen) je nyní ebola vnímána jako něco cizáckého, co ohrožuje čistotu euroamerické civilizace. Ebola se stala novým symbolem rasismu.


Prvním člověkem, který zemřel na ebolu v USA byl Thomas Eric Duncan. Chudý liberijský přistěhovalec. Černoch. Afričan, kterého nemocnice v Dallasu nejdříve odmítala přijmout (neměl zdravotní pojištění).

Pro média se Duncan stal nesympatickou a odpornou tváří nebezpečné nákazy. Někým, kdo pošpiňuje dokonalé západní národy tím, že dováží špínu africké epidemie. Afričané se tak opět stávají nosičem smrtící nákazy. A není to jen ebola, co nás může nakazit. Opět se ze západní civilizace stává společenstvím morálních mrzáků.

Nedávno média informovala o zadržení ghanského studenta. Ten přiletěl na ruzyňské letiště, kde vyhledal reklamační oddělení, protože postrádal své zavazadlo. To, že může mít ebolu "diagnostikovala" pracovnice reklamací z toho, že se hodně potil. Na pražském Hlavním nádraží ho zadrželi policisté a zdravotníci. Přes hlavu mu navlékli černý odpadkový pytel a odvezli jej na vyšetření. To ebolu neprokázalo. Student měl jen chřipku.

Nikdo v tu chvíli neřešil, že se v Ghaně ebola nevyskytuje. Byl to černoch z Afriky a měl horečku. To stačilo.

Lze samozřejmě říci, že celá akce byla vzhledem k míře možného rizika v pořádku. Že Evropa musí přijmout tvrdá a nekompromisní opatření. Že je nutné eliminovat šíření nákazy.

Lze však také říci, že dnes začíná být černoch s horečkou (nedejbože původem z Afriky) symbolem nákazy a smrti. A tady již není daleko k cílené selekci.

Západní civilizace opět řeší problém, který se rozrostl díky její hlouposti a nekonáním, způsobem, který odporuje všem normám a ukazuje, že lidé jsou ve své podstatě pitomci. Když je něco za humny, tak se jich to netýká a neřeší to. Ale jakmile to něco zaklepe na jejich dveře, pak se k problému postaví agresivně a za viníka označí nevinné. Ač budeme střílet všechny s nějakým problémem, kteří se u našich dveří objeví, samotný problém tím nevyřešíme.

Je to tak, jak jsem psal již v prvním článku o ebole. Nikdo problém neměl zájem řešit. A to jen proto, že jde o nemoc, která se vyskytovala jen na územích chudé Afriky.

Je i docela dobře možné, že za pár let bude Afrika od okolního světa oddělena. Bariérou/zdí s ozbrojeným personálem, která bude mít jediný účel. Všechny a všechno udržet uvnitř.

Ebola je černobílá. V tom smyslu, že ukazuje, jak lidé myslí. Buď je to černé nebo bílé. Dobré nebo špatné. A nic není mezi tím.

Jsme opravdu takové ovce?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 27. října 2014 v 17:32 | Reagovat

Svět se opět dostal do fáze, kdy je potřeba redukovat počty jeho obyvatel. Nezní to sice moc pozitivně, ale je to tak.

Jiná situace by byla v případě, pokud si za tuto mutaci viru může člověk sám (respektive jeho vědci bažící po senzaci) = pak bych lidstvo nelitoval ani zlomek sekundy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama